MBIS BISS MBPIS A/C GCh. Mario N Beechwood's Midnight Express
American Cocker Spaniel
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ace - (Male)
Owner: Frank & Cathy Charest and Mark Ragusa and Pam Ragusa
Breeder: Mark & Pam Ragusa
Handler: Marlene Ness
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
American Cocker Spaniel Club of Central Ontario May 18 to May 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Stud Dog   Stephen Dainard N/A

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
57 3 112 15 8 3   0 0 0 0 4   16208
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fernando Rodrigues 4
  Group 1st   Fernando Rodrigues 58
Friday Best Of Breed   Frank Cresci 6
  Group 1st   Frank Cresci 67
Thursday Best In Show   Wendy Maisey 284
  Best Of Breed   Wendy Maisey 6
  Group 1st   Wendy Maisey 46

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Paula Hartinger 296
  Best Of Breed   Roger Hartinger 7
  Group 1st   Roger Hartinger 63
Saturday Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 72
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 7
Friday Best In Show   Roger Hartinger 243
  Group 1st   Martin Doherty 53
  Best Of Breed   Martin Doherty 7

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stephen Andrews 55
  Best Of Breed   Stephen Andrews 13
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 11
  Group 1st   Grant Townsend 60
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 39
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 8

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A
  Best In Show of Shows   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Luiz Ribas Silva 51
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 4
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 293
  Group 1st   Larry Kereluke 52
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
Friday Best In Show   Barbara Dempsey Alderman 201
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3
  Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 35

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Len Harfield 234
  Best Of Breed   Pierrette McLean 2
  Group 1st   Pierrette McLean 57
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 3
  Group 1st   Len Harfield 55
Friday Group 1st   Linda Millman 39
  Best Of Breed   Linda Millman 3

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charlotte McGowan 40
  Best Of Breed   Charlotte McGowan 6
Saturday Best In Show   Frank Sabella 346
  Best Of Breed   Arley Hussin 6
  Group 1st   Arley Hussin 56
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 44

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gloria Geringer 327
  Best Of Breed   Edd Bivin 3
  Group 1st   Edd Bivin 60
Saturday Best In Show   James Reynolds 339
  Group 1st   Gloria Geringer 67
  Best Of Breed   Gloria Geringer 3
Friday Best In Show   Edd Bivin 265
  Group 1st   James Reynolds 44
  Best Of Breed   James Reynolds 2

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michael Lanctot 115
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 23
  Group 1st   Michael Lanctot 25
Sunday Best In Show   Thora Brown 122
  Best In Show   Patricia Lanctot 126
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 24
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 1st   Christopher Neilson 25
Saturday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 129
  Best In Show   Allan Brown 124
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Thora Brown 28
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 26

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 6
  Group 2nd   Ann Hennigan 39
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 36
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 7
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 5
  Group 1st   Fred Dewsbury 32

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ole Nielsen 91
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2
  Group 1st   Kathrine Grant 24
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 3
  Group 1st   Ole Nielsen 31
Friday Best Of Breed   David Markus 5
  Group 1st   Carol Graham 31
  Group 1st   David Markus 33
  Best Of Breed   Carol Graham 5
Thursday Best Of Breed   Vickie Umpleby 5
  Best Of Breed   Alan Bennett 5
  Group 2nd   Alan Bennett 29
  Group 1st   Vickie Umpleby 29

Show Date
American Cocker Spaniel Club of Central Ontario September 08 to September 08, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pierre Talbot 10

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rafael de Santiago 47
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 5
Saturday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 6
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 47
Friday Best In Show   Olga Gagne 154
  Best Of Breed   Olga Gagne 4
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 22
  Group 1st   Olga Gagne 20

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Mark Houston-McMillan 183
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Joan Beech 25
Sunday Best In Show   Joan Beech 224
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Saturday Best In Show   Ed Wild 234
  Best Of Breed   Carmen Haller 2
  Group 1st   Carmen Haller 29
Friday Group 1st   Ed Wild 23
  Best Of Breed   Ed Wild 2

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 248
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 103
Sunday Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 425
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 177
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
  Group 3rd   Robert Smith (Dr) 127
Friday Best Of Breed   Polly Smith 0

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Lewington 3
  Best Of Breed   Peter Machen 4
  Group 1st   Peter Machen 23
  Group 2nd   John Lewington 31
Saturday Group 1st   Brian Taylor 28
  Best Of Breed   Brian Taylor 2
  Best Of Breed   Joan Beech 2
  Group 1st   Joan Beech 21
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 1
  Group 1st   Kristen Francis 29
  Group 1st   Dianne Miller 25

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anthony DiNardo 0
Saturday Best Of Breed   Cecilia Martinez 3
Friday Best Of Breed   Juan Carlos Vasconsellos 2
  Group 4th   Juan Carlos Vasconsellos 37

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Rosemary Shoreman 134
  Group 1st   Thomas Burke 22
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
Wednesday Best In Show   Fred Gordon 148
  Best In Show   Guy Jeavons 146
  Group 1st   Guy Jeavons 31
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 26
Tuesday Best In Show   Thomas Burke 154
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 1st   Fred Gordon 24
  Group 1st   Morley Thornton 20
  Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 03 to August 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Owen 217
  Group 1st   Bruce Owen 57
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Saturday Best In Show   Sandra Lex 234
  Best Of Breed   Sandra Lex 3
  Group 1st   Sandra Lex 65
Friday Best In Show   John B. Ross 157
  Best In Show   David Markus 164
  Group 1st   Francois Bernier 46
  Best Of Breed   Francois Bernier 2
  Best Of Breed   David Markus 0
  Group 1st   David Markus 43

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 1st   Elaine Whitney 25
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Michel Chaloux 32
Wednesday Best In Show   Elaine Whitney 155
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 2nd   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 28

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Benjamin Luxton 57
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 0
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 69
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1
Friday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 268
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 66

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Arne Berg 28
  Best Of Breed   Arne Berg 1
Saturday Group 1st   Melvin Beech 34
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
Friday Group 3rd   Donald Wallace 15
  Best Of Breed   Donald Wallace 0

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 4
  Group 1st   John B. Ross 35
Friday Best In Show   Judi Elford 127
  Group 1st   Judi Elford 31
  Best Of Breed   Judi Elford 3
Thursday Group 1st   Linda Millman 30
  Best Of Breed   Linda Millman 3

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michelle Scott 174
  Best Of Breed   Michelle Scott 4
  Group 1st   Michelle Scott 35
Saturday Group 2nd   Peggy Beisel-McIlwaine 36
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 5
Friday Best In Show   Len Harfield 153
  Best Of Breed   Judith Taylor 4
  Group 1st   Judith Taylor 32
  Group 1st   Pierrette McLean 34
  Best Of Breed   Pierrette McLean 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Janet Buchanan 28
  Best Of Breed   Janet Buchanan 3
Wednesday Best In Show   Ray Smith 135
  Group 1st   Ray Smith 34
  Best Of Breed   Ray Smith 4
Tuesday Best Of Breed   William Gunn 3

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thora Brown 286
  Group 1st   Thora Brown 80
  Best Of Breed   Thora Brown 7
Saturday Best In Show   Martin Doherty 341
  Best Of Breed   Allan Brown 7
  Group 1st   Jean-Louis Blais 101
Friday Reserve Best In Show   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
  Group 1st   Martin Doherty 66

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 26
Saturday Best In Show   Avery Gaudin 259
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 45
Friday Best Of Breed   David Paterson 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 4th   David Paterson 20
  Group 1st   Doug Gaudin 30

Show Date
Midwest Cocker Spaniel Club of Canada June 03 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 29

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 16
  Group 1st   Marilyn O'Neill 73
Sunday Best Of Breed   Gloria Kerr 20
Saturday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 22
  Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 75
Friday Best In Show   Gloria Geringer 483
  Best Of Breed   Gloria Geringer 23
  Group 1st   Gloria Geringer 103

Show Date
American Cocker Spaniel Club of Canada June 01 to June 02, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rhonda Mink 31

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Denise Cornelssen 20
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 184
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 24
Friday Best In Show   Denise Cornelssen 122
  Group 1st   Paul Odenkirchen 20
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
American Cocker Spaniel Club of Canada May 20 to May 20, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Gallant 20

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Richard Paquette 167
  Best Of Breed   Richard Paquette 3
  Group 1st   Richard Paquette 23
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 33
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 31
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Norman Kenney 209
  Group 1st   Norman Kenney 27
  Best Of Breed   Norman Kenney 0
Saturday Group 1st   Skip Stanbridge 29
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Group 2nd   Michael Hill 30
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 34
  Best Of Breed   Bruce Owen 6
Saturday Best In Show   David Markus 248
  Best Of Breed   David Markus 7
  Group 1st   David Markus 37
Friday Best In Show   Heather Langfeld 206
  Group 1st   Heather Brennan 31
  Best Of Breed   Heather Langfeld 7

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 206
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Group 1st   Pamela Bruce 52
Saturday Best In Show   Morley Thornton 157
  Group 1st   Christopher Neilson 34
  Group 1st   Morley Thornton 32
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
Friday Best In Show   Kristen Francis 155
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4
  Group 1st   Barbara Heal 39
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 36
  Best Of Breed   Barbara Heal 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Augusto Benedicto Santos III 333
  Best Of Breed   Theo Horchner 5
  Group 1st   Theo Horchner 64
Saturday Best Of Breed   Augusto Benedicto Santos III 3
  Group 1st   Augusto Benedicto Santos III 59
Friday Reserve Best In Show   Theo Horchner N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 49
  Best Of Breed   Honey Glendinning 5

Show Date
Club Canin De L'estrie April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mike Macbeth 258
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 1st   Virginia Lyne 54
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 2
  Group 1st   Leslie Rogers 62
Friday Best In Show   Leslie Rogers 219
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Group 1st   Mike Macbeth 42

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 3
  Group 1st   Alan Bennett 54
Saturday Group 4th   Deborah Graffmann 57
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 7
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 9
  Group 1st   Stephen Dainard 60

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 5
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 123
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 4
Friday Best Of Breed   Bo Skalin 4
  Group 1st   Enrique Filippini 105

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Skip Stanbridge 240
  Group 1st   Jon Cole 55
  Best Of Breed   Jon Cole 3
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
  Group 1st   Skip Stanbridge 45
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 3
  Group 3rd   Rick Fehler 23

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Linda Kraft 39
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Group 1st   Michael Gelinas 41
Sunday Best In Show   Michael Gelinas 341
  Best In Show   Sandy Gelinas 326
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 5
  Group 1st   Sandy Gelinas 67
  Group 1st   Joyce Love 79
  Best Of Breed   Joyce Love 3
Saturday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 343
  Group 1st   Phyllis Pancel 71
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 67
Friday Reserve Best In Show   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   David McIntyre 0
  Group 1st   Patricia Taylor 58
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   David McIntyre 54

Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 3
  Group 2nd   Roger Hartinger 33
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 4
  Group 3rd   Paula Hartinger 35
Friday Best Of Breed   Keke Kahn 2
  Group 3rd   Keke Kahn 31

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 44
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Group 1st   Pamela Bruce 45
Friday Best In Show   Lisa Avery 190
  Group 1st   Lisa Avery 43
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Best Of Breed   Lisa Avery 4
  Group 1st   Larry Kereluke 39

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 1 2 2
All Breed Ranking: 7 6 5 8 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
20 2 56 16 5 5   0 0 0 0 2   6424
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Gabriel Valdez-Valdes 70
  Best Of Breed   Doug Windsor 5
Wednesday Group 2nd   Doug Windsor 51
  Best Of Breed   Leyda Perez 8
Tuesday Group 1st   Wendy Schira 59
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 5

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 2
  Group 2nd   Phyllis Wolfish 51

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 9
  Group 1st   Robert Rowbotham 80
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 77
  Best Of Breed   Thomas Alexander 10

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Carlos Quinones 62
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 3
  Group 2nd   Robert Smith (Dr) 67
Friday Best Of Breed   Polly Smith 2

Show Date
American Cocker Spaniel Club Of Central Ontario October 29 to October 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 10

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Maisey 56
  Best Of Breed   Frank Sabella 3
  Best Of The Best In Specialties   June Penta N/A
Saturday Best Of Breed   June Penta 4
  Group 1st   Dana Cline 63
Friday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 3
  Group 1st   John Rowton 39

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 22 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Maida Puterman 205
  Best In Show   Doug Windsor 212
  Group 1st   Doug Windsor 50
  Best Of Breed   Wendy Schira 5
  Best Of Breed   Dianne Miller 4
  Group 1st   Wendy Schira 53
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Anik Primeau 3
  Group 1st   Ainslie Mills 55
  Group 1st   Anik Primeau 58
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Kristen Francis 93
  Best Of Breed   Kristen Francis 3
  Group 1st   Kristen Locke 21
Sunday Best Of Breed   Warren Hood 3
  Group 4th   Warren Hood 15
Saturday Best In Show   Neil Graves 144
  Group 1st   Michel Bouchard 25
  Best Of Breed   Michel Bouchard 6
Friday Best Of Breed   Neil Graves 6
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 6
  Group 2nd   Neil Graves 26
  Group 1st   Paul Odenkirchen 31

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 181
  Group 2nd   Richard Meen (Dr) 28
  Group 1st   Judi Elford 42
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Best Of Breed   Judi Elford 1
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 34
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 53
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Group 2nd   Fred Heal 23
  Best Of Breed   Fred Heal 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Gordon 26
  Group 1st   Joanne Matheson 30
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Best Of Breed   Joanne Matheson 1
Saturday Best In Show   Michelle Scott 154
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Group 1st   Michelle Scott 27
  Group 1st   Pamela Bruce 31
  Best Of Breed   Michelle Scott 1
Friday Best In Show   Phyllis Pancel 127
  Best In Show   Jacqueline Rusby 128
  Group 1st   Jacqueline Rusby 22
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 23

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Ojalvo 34
  Best Of Breed   David Ojalvo 4
Saturday Best Of Breed   Enrique Filippini 3
  Group 1st   Enrique Filippini 35
Friday Best Of Breed   Thora Brown 4
  Best Of Breed   Allan Brown 4
  Group 2nd   Thora Brown 26
  Group 2nd   Allan Brown 29

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mirtha Mortera 1
  Group 3rd   Mirtha Mortera 26
Saturday Group 1st   Marlene Mortera 33
  Best Of Breed   Marlene Mortera 2
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 24
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Thursday Best In Show   Len Harfield 126
  Best Of Breed   Len Harfield 3
  Group 1st   Len Harfield 23

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Edgar Bajona 205
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
  Group 1st   Dianne Miller 35
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 4
  Group 2nd   Diane Adorno-LeGrande 37
Saturday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 9
Friday Best In Show   Doug Windsor 222
  Best Of Breed   Wendy Schira 4
  Group 1st   Alan Ewles 40
  Best Of Breed   Alan Ewles 6
  Group 1st   Wendy Schira 40

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Martin Doherty 35
  Group 1st   Sandy Gelinas 38
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Tuesday Group 1st   Maida Puterman 42
  Best Of Breed   Alan Bennett 3
  Group 1st   Alan Bennett 50
  Best Of Breed   Maida Puterman 2

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Natalji Nekrosiene 59
  Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 3
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 2
Saturday Group 3rd   Ron Mahon 54
  Best Of Breed   Ron Mahon 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 56
Monday Best Of Breed   Edd Bivin 1

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy Webb 3
  Group 3rd   Arley Hussin 88
Saturday Best Of Breed   Everett Dean Jr. 4
Friday Group 1st   Bruce Owen 104
  Best Of Breed   Arley Hussin 3

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Bud Haverstock 24
  Group 1st   Kathrine Grant 33
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 1
  Group 2nd   Michelle Scott 35
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 202
  Group 1st   Elaine Whitney 36
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 28

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Carol Graham 170
  Best Of Breed   Carol Graham 3
  Group 1st   Carol Graham 31
Saturday Best In Show   Denise Cornelssen 204
  Group 1st   Denise Cornelssen 32
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4
Friday Reserve Best In Show   Conny Gutierrez-Otero N/A
  Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 23
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 4
Thursday Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 141
  Best In Show   Fred Dewsbury 135
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 3
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 23
  Group 1st   Fred Dewsbury 24

Show Date
Club Loisirs Canins June 04 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Gelinas 141
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 31
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Group 1st   Sandy Gelinas 35
Saturday Best In Show   Sandra Lex 164
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1
  Group 1st   Jean-Louis Blais 35
  Group 1st   Ole Nielsen 29
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0

Show Date
American Cocker Spaniel Club Of Canada May 22 to May 22, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Ennis 24
  Best In Juvenile Sweepstakes   Joan Stallard N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Joan Beech 38
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
  Group 1st   Robert Rowbotham 38
  Best Of Breed   Joan Beech 5
Sunday Group 2nd   Robert Ennis 42
  Best Of Breed   Thomas Touzel 6
Saturday Group 2nd   Thomas Touzel 42
  Best Of Breed   Melvin Beech 9

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Group 2nd   Patricia Lanctot 35
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 39
  Group 1st   Elaine Whitney 39
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
Friday Group 1st   Robert Whitney 40
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
  Group 4th   Deborah Graffmann 31
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Alan Ewles 200
  Best Of Breed   Alan Ewles 4
  Group 1st   Alan Ewles 35
  Best Of Breed   Dianne Miller 4
  Group 2nd   Dianne Miller 33

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Betty-Anne Stenmark 134
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 3
Saturday Group 1st   Gloria Geringer 184
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
Friday Best Of Breed   Gloria Geringer 3
  Group 4th   Yolanda Nagler Magal 94

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 287
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
  Group 1st   Pamela Bruce 71
Saturday Best Of Breed   David Markus 4
Friday Group 4th   Rick Fehler 40
  Best Of Breed   Rick Fehler 4

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 11 16 22 N/A N/A
Group Ranking: 122 227 350 N/A N/A
All Breed Ranking: 649 1165 1794 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 2   0 0 0 0 1   163
Win Record - 2010
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 91

Show Date
Kent Kennel Klub November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Allan Pepper N/A
  Group 3rd   Allan Pepper 35

Show Date
American Cocker Spaniel Club Of Central Ontario October 30 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Everett Dean Jr. N/A
  Best Puppy In Breed   Everett Dean Jr. N/A
  Best Of Winners   Everett Dean Jr. N/A
  Best Of Breed   Everett Dean Jr. 8
  Best In Juvenile Sweepstakes   Dennis Burnham N/A
Saturday Winners Dog   Keke Kahn N/A
  Bred By Exhibitor   Keke Kahn N/A
  Best Puppy In Breed   Keke Kahn N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Laurie Campbell N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Paula Hartinger N/A
  Best Bred By In Show   Paula Hartinger N/A
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Group 4th   Paula Hartinger 29
  Bred By Exhibitor   Paula Hartinger N/A
Friday Best Puppy In Show   Roger Hartinger N/A
  BPIG   Roger Hartinger N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Eugene Blake N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By