GCh IROC STARGAZING AT RUGERLANE TT
Bulldog
(Click on breed to view standings)
Call Name: ORION - (Male)
Owner: SHANNON CHAPMAN
Breeder: KANDIE KROONEN, SHANNON CHAPMAN
Conformation Handler: SHANNON CHAPMAN & EDGAR ROJAS
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 3 5 14
Group Ranking: 20 23 33 69 133
All Breed Ranking: 154 179 224 542 1100

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 5 7 4   0 0 0 0 0   588
Win Record - 2017
Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ikuko Nagasako 2
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shawn Nichols 53
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1
Saturday Group 2nd   Gunnar Nymann 54
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 2
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Gunnar Nymann 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 4
Friday Best Of Breed   Erin Brown 3 (0-2-2-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis 8
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 21
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 12
  Group 2nd   Barbara Heal 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Saturday Group 1st   Bonnie Derry 34
  Best Of Breed   Andrea Robins 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donna Conod 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 5 (2-2-2-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 5 (2-2-2-0)
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 18
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 6
Saturday Group 3rd   Francis Smith Moffat 24
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 6

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd LTD Breed Show Ekarat Sangkunakup 48
  Group 4th   Hans van den Berg 49
  Best Of Breed LTD Breed Show Ekarat Sangkunakup 6
  Best Of Breed   Hans van den Berg 5 (1-1-3-1)
Saturday Best Of Breed   Terry Berrios 4 (1-1-2-1)
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 32
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-1-2-0)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-1-1-2)
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 18
  Group 2nd   Elizabeth Gunter 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 4 (1-1-1-2)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Brennan 3 (1-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (1-1-2-0)
Thursday Group 3rd   Michael Shoreman 9
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Thomas Nesbitt 14
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 1

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Judith Byrne 11
  Group 3rd   William Byrne 12
  Best Of Breed   Judith Byrne 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   William Byrne 3 (0-2-1-1)
Wednesday Group 2nd   Kerrie Reeder 16
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 3 (0-2-1-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Katrina Santas 5
Saturday Best Of Breed   John Rowton 12

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
Saturday Best Of Breed   Keith Simmons 0
Friday Group 2nd   Michael Gelinas 45
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Judith Shurb N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Judi Elford N/A
Thursday Best Baby Puppy In Group   Guy Spagnolo N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Francis Smith Moffat N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Thomas Touzel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 09:57:54 AM