Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
Pekingese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Trip - (Male)
Owner: Rob Morrison & Beth Ferrier
Breeder: Beth & John Ferrier - Taeplace
Handler: Rob Morrison
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 9 8 6 6 N/A
Group Ranking: 34 26 20 25 N/A
All Breed Ranking: 210 171 139 169 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 2 1   0 0 0 0 0   254
Win Record - 2018
Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Doris Willis 41

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Bruce Owen 17
  Group 4th   Kristen Francis 12
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 30
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Group 2nd   Eugenio Aguilo Gonzales 33
  Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edna Gonzalez-Rubio N/A
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 28
  Select Dog   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 4 (1-0-4-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Beverly Capstick N/A
Friday Group 2nd   David Kelland 29
  Best Of Breed   David Kelland 3 (1-0-2-1)
  Select Dog   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Martin 24
  Best Of Breed   Peter Martin 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Ben Wasylyshen 23
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (1-0-2-0)
Friday Group 2nd   Guillermo Carrillo 16
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 3 (1-0-3-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 11 11 10 10 11
Group Ranking: 135 134 127 121 156
All Breed Ranking: 1007 1000 939 891 1185

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 0 0   82
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Nancy Liebes N/A
Saturday Select Dog   Nina Karlsdotter N/A
Friday Select Dog   Benny Blid von Schedvin N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Hans van den Berg 0
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Group 2nd   Terry Berrios 33
  Best Of Breed   Alberto Berrios 3 (1-0-3-0)
Friday Best Puppy In Show   Joy Lynne Huntley N/A
  BPIG   Ben Wasylyshen N/A
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Select Dog   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
Wednesday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Kerrie Reeder N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Carlos Quinones N/A
  Best Of Breed   Carlos Quinones 2 (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 6
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joanne Fernall 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Randy Garren N/A
  Best Puppy In Breed   Randy Garren N/A
  Winners Dog   Randy Garren (1-0-2-0)
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Paul Lawless N/A
  Best Puppy In Breed   Paul Lawless N/A
  Winners Dog   Paul Lawless (1-0-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Kay Sneath N/A
  Best Of Winners   Kay Sneath (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kay Sneath N/A
  Winners Dog   Kay Sneath (2-1-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Dennis McCoy N/A
  Winners Dog   Dennis McCoy (2-1-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Allan Pepper N/A
  Winners Dog   Allan Pepper (2-0-0-0)
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Wendy Maisey (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Winners Dog   Wendy Maisey (2-1-0-0)
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Robert Ennis N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Reserve Winners Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Puppy In Show   Patricia Taylor N/A
  BPIG   Patricia Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Patricia Taylor (2-0-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   John Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Fernando Da Costa Maia N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Fernando Da Costa Maia N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Winners Dog   Raymond Lariviere (1-0-1-0)
Saturday Group 4th   Katelon Bajona-Fox 16
  BPIG   Katelon Bajona-Fox N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
  Winners Dog   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Denise Cornelssen N/A
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Winners Dog   Denise Cornelssen (1-0-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Valerie Gervais N/A
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Winners Dog   Valerie Gervais (1-0-1-0)
Friday Group 4th   Thora Brown 19
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A
  Winners Dog   Nancy Tibben N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Luis Pinto Teixeira N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Edd Bivin N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Glen Stark N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Doug Gaudin N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Doug Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By