Ch Trollheimen Who's Watchin The Bridge
Norwegian Buhund
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 18 17 15 14 12
All Breed Ranking: 108 105 104 99 100

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 9 13 11 8   0 0 0 0 1   1280
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Janet Lobb 39

Show Date
Kent Kennel Klub November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandy Alexander 10
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 12
Friday Group 4th   Thomas Alexander 7

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Charlotte McGowan 2

Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carol Graham 51
Saturday Group 4th   Christopher Neilson 40
Friday Group 4th   Arley Hussin 38

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Ole Nielsen 19
Friday Group 3rd   Wendy Maisey 18
Thursday Group 3rd   Joe Lobb 15
  Group 2nd   Janet Lobb 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Houston Clark 30
Saturday Group 2nd   Irene Latchford 20
Friday Group 2nd   Mary White 28

Show Date
Markham Kennel Club August 26 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Heal 53

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 17 to August 19, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 27
Wednesday Group 1st   Thomas Nesbitt 31
  Group 1st   Sandra Lex 31
Tuesday Group 1st   Allan Brown 28
  Group 2nd   Thora Brown 19

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Burke 40
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 45
Friday Group 3rd   Alan Bennett 29
Thursday Group 2nd   Beryl Hession 24

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Guy Spagnolo 66
Saturday Group 1st   Sandra Lex 67

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thomas Touzel 17
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 33
Saturday Group 1st   John Rowton 30
Friday Group 2nd   Sandra Lex 23

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lynda Saranchuk 33
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 40
Friday Group 3rd   Jose Mendiola 32

Show Date
Mid Canada Dog Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mary White 18

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 28
Friday Group 3rd   Ana Eugenia Vazquez Lievano 22

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donna Cole 69

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Kenneth Hammond 32
Sunday Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 39

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC January 29 to January 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Harold Pybus 31
Saturday Group 3rd   Linda Kraft 28

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 6 6 6
All Breed Ranking: 50 48 42 46 54

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 18 25 18 18   0 0 0 0 0   2356
Win Record - 2009
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Jean Fournier 86

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michael Lanctot 32
  Group 2nd   Patricia Lanctot 33
Sunday Group 1st   Fred Gordon 32
  Group 1st   Ole Nielsen 35
Saturday Group 2nd   Neil Graves 34
  Group 3rd   Carmen Haller 29

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Lisa Avery 20

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jamieson Glendinning 10
  Group 1st   Honey Glendinning 20
Saturday Group 1st   Joan Beech 19
  Group 1st   Maida Puterman 20
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 10
  Group 4th   Ainslie Mills 7

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Eadie 39
Saturday Group 4th   Guy Jeavons 51
Friday Group 2nd   Janet Buchanan 32

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Maida Puterman 32
Saturday Group 4th   Rita Walker 16
Friday Group 2nd   Marie Merchant 25

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Maida Puterman 34
Saturday Group 4th   Susan Badick 43
Friday Group 3rd   Neil Graves 45

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Donald Emslie 33
Saturday Group 4th   James White 51
Friday Group 4th   Tim Doxtater 45

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Heather Langfeld 20
  Group 1st   Melvin Beech 19
Wednesday Group 1st   Joan Bulger 21
  Group 2nd   Robert Whitney 21
Tuesday Group 1st   Richard Paquette 21
  Group 3rd   Paul Odenkirchen 6

Show Date
Glacier View Kennel Club August 04 to August 06, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Edward MacDonald 30
Wednesday Group 3rd   Karsten Kaemling 36

Show Date
Campbell River Dog Fancier's Society August 01 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Deborah Graffmann 45
Saturday Group 2nd   Margaret Jones 40

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 16
  Group 2nd   Sandy Gelinas 38
Saturday Group 4th   Butch MacDonald 7
  Group 4th   Cec Ringstrom 7
Friday Group 4th   Tim Doxtater 7
  Group 4th   Donald Emslie 7

Show Date
Prince George Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Shurb 22
Saturday Group 1st   Martin Doherty 21
  Group 2nd   Thomas Alexander 15
Friday Group 3rd   Butch MacDonald 12
  Group 2nd   Cec Ringstrom 18

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 41
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 38
Friday Group 4th   Arley Hussin 32

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Emslie 11
  Group 2nd   Mel Saranchuk 20
Saturday Group 4th   Robert Whitney 11
Friday Group 1st   Grant Townsend 23
  Group 2nd   Merlin Vandekinder 23

Show Date
Argus Kennel Club June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 33
  Group 2nd   Sandy Alexander 37
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 36
  Group 2nd   Thora Brown 31
Friday Group 2nd   Robert Whitney 30
  Group 2nd   Larry Kereluke 34

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 37
Saturday Group 3rd   Donald Emslie 24
  Group 2nd   Judith Shurb 36
Friday Group 1st   Tim Doxtater 36
  Group 3rd   Thomas Alexander 27

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 21 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Christopher Neilson 45
Saturday Group 1st   Butch MacDonald 45
Friday Group 1st   Cec Ringstrom 43
Thursday Reserve Best In Show   Janet Buchanan N/A
  Group 1st   Janet Buchanan 32

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Martin Doherty 30
Saturday Group 4th   Rick Fehler 19

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 41
Saturday Group 1st   Joan Beech 41
Friday Group 4th   Garry Allan 22

Show Date
Edmonton Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Rowton 36

Show Date
Renaissance Dog Association April 10 to April 13, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Margaret Jones 49
Sunday Group 3rd   Dorothy Welsh 60

Show Date
Orangeville & District Kennel Club March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Fred Gordon 71

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By