MBIS Can, Am GCHEX Legacyk Breakfast At Tiffany's, FDJ
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Audrey - (Female)
Owner: Nancibeth Koutstaal
Breeder: Nancibeth Koutstaal
Handler: Nancibeth Koutstaal
Website: http://www.legacyk.com/

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 21 21 20 19 16
Group Ranking: 260 251 233 211 181
All Breed Ranking: 1275 1211 1142 1032 904

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   60
Win Record - 2017
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Edd Bivin N/A
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 5 (2-2-1-1)
Friday Group 1st   Donna Conod 55
  Best Of Breed   Donna Conod 5 (3-2-0-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 30 30 28 27 24
All Breed Ranking: 123 123 117 111 96

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 4 4 1 1   0 0 0 0 1   712
Win Record - 2016
Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 19

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 7 (3-2-2-1)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Esther Joseph N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 35

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 26
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3
Friday Best In Show   Tempest Deptuch 76
  Group 1st   Tempest Deptuch 21
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 159 *
  Group 1st   Thomas Alexander 46
  Group 1st   Sandy Alexander 45
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 49
  Group 4th   Dana Cline 48
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Dana Cline 2 (1-1-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 48
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (2-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6 (3-2-1-1)
Friday Group 2nd   Jack Ireland 67
  Best Of Breed   Jack Ireland 6 (3-2-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (3-2-0-2)
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 54
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (3-2-0-2)
Friday Group 2nd   Alan Bennett 60
  Best Of Breed   Alan Bennett 9 (4-3-0-3)
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (2-1-0-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 6 6 6 6
All Breed Ranking: 32 36 37 35 35

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 20 11 14 3   0 0 0 0 1   2167
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Doug Gaudin 43
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (2-2-1-3)
Monday Select Bitch   Irene Latchford N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 53
  Best Of Breed   Kristen Francis 4 (1-0-1-3)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 5 (1-0-1-4)
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 51
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-0-1-3)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada November 28 to November 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 24

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Desmond Murphy 110
  Best Of Breed   Desmond Murphy 16

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 43
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Group 2nd   Judith Taylor 47
  Best Of Breed   Judith Taylor 1
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 35
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dana Cline 63
  Best Of Breed   Dana Cline 4 (0-0-2-3)
Saturday Best Of Breed   Rui Oliveira 4 (0-0-2-3)
Friday Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 46
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3 (0-0-1-3)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 24
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Marjorie Martorella 2 (2-0-0-1)
Friday Best In Show   Brian Taylor 153 *
  Group 1st   Brian Taylor 37
  Group 1st   Wendy Schira 30
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (2-0-0-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (2-0-0-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A
Friday Group 2nd   Klaus Anselm (Dr) 30
  Best BBE In Group   Klaus Anselm (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Klaus Anselm (Dr) 3 (1-1-1-1)

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Phyllis Pancel 26
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (1-2-1-1)

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Heather Langfeld 30
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4
Thursday Group 1st   Judi Elford 22
  Best Of Breed   Judi Elford 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 1
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 49
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 1st   Michelle Scott 46
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Noe N/A
Saturday Group 2nd   Sandra Lex 22
  Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-0-1-2)
Friday Group 3rd   Olga Gagne 28
  Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-0-1-2)
  Select Bitch   Bruce Owen N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Michael Lanctot 22
  Group 3rd   Patricia Lanctot 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (2-2-0-3)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (2-2-0-3)
Wednesday Group 2nd   Mike Macbeth 33
  Group 1st   Kristen Francis 37
  Best Of Breed   Mike Macbeth 8 (3-2-0-4)
  Best Of Breed   Kristen Francis 8 (3-2-0-4)
Tuesday Group 3rd   Honey Glendinning 27
  Group 4th   Michel Bouchard 24
  Best Of Breed   Honey Glendinning 7 (2-2-0-4)
  Best Of Breed   Michel Bouchard 7 (2-2-0-4)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada August 01 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Lynda Flynn N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Brian Taylor 51
  Best Of Breed   Brian Taylor 15

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   David Paterson 25
  Group 1st   Michael Shoreman 28
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (0-1-0-3)
Wednesday Select Bitch   Michael Woods (Dr) N/A
  Select Bitch   Alan Ewles N/A

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 40
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Group 1st   Francois Bernier 50
  Best Of Breed   Francois Bernier 3
Friday Best In Show   Mark Houston-McMillan 161
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 38
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 3 (1-1-1-1)
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 19
  Group 1st   Avery Gaudin 22
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-1-1-2)

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mark Houston-McMillan 20
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 3rd   Carol Graham 19
  Best Of Breed   Carol Graham 1
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada June 06 to June 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Dana Cline N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 6
Saturday Best Of Breed   Ann Hearn 9
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Tempest Deptuch 30
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 6 (2-2-1-2)
Sunday Group 3rd   Pierrette McLean 19
  Best Of Breed   Pierrette McLean 3 (0-0-2-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 23
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (1-0-0-2)
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 24
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-1-0-2)
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 20
  Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (3-2-0-2)

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 133
  Group 1st   Sumiko Ikeda 23
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 1
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 24
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Friday Group 1st   Thomas Alexander 24
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (1-1-0-3)
  Select Bitch   Len Harfield N/A
Sunday Select Bitch   Janet Lobb N/A
Saturday Group 1st   Joe Lobb 39
  Best Of Breed   Joe Lobb 6 (2-2-1-2)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Oscar Echandi 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Ed Wild N/A
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 1 (0-0-0-2)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Starr White N/A
Saturday Group 1st   Jon Cole 85
  Best Of Breed   Jon Cole 7 (2-2-1-3)
Friday Best Of Breed   Sean Shields 4 (1-3-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 7 (2-4-0-2)
Saturday Best Of Breed   Ron Tolson 7 (2-4-0-2)
Friday Group 2nd   Doug Windsor 55
  Best Of Breed   Doug Windsor 4 (1-3-0-1)
Thursday Group 1st   Judith Taylor 55
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-1-0-1)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 6 6 6 7 7
Group Ranking: 90 89 87 111 104
All Breed Ranking: 386 381 357 468 432

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 1 3   0 0 0 0 1   251
Win Record - 2014
Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 38
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3
Saturday Group 1st   Michael Shoreman 39
  Best Of Breed   Michael Shoreman 5
Friday Best Of Breed   Jeremy Browne 2
  Best Of Breed   Robert Dawson 3

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Dianne Miller N/A
  BPIG   Pierrette McLean N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Phyllis Wolfish N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandy Gelinas N/A
  BPIG   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 4
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 4
Friday Group 4th   Melvin Beech 19
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 5
Saturday Best Of Breed   Patricia Cruz 4
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Donald Emslie 17
  BPIG   Donald Emslie N/A
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
Wednesday Best Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  Group 4th   Doris Willis 18
  BPIG   Doris Willis N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
  Best Of Breed   Doris Willis 3
Tuesday Best Puppy In Show   Judith Shurb N/A
  Group 2nd   Judith Shurb 24
  BPIG   Judith Shurb N/A
  Group 3rd   Alan Bennett 18
  BPIG   Alan Bennett N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
  Best Of Breed   Alan Bennett 3

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Bonnie Threlfall N/A
Saturday BPIG   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 16
  Runner Up In Sweepstakes   Joanne Griffith N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Brian Taylor N/A
Friday BPIG   Sandra Lex N/A
  Group 4th   Fred Dewsbury 30
  BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 6

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada June 07 to June 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Linda More N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Lola Nichol N/A

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 06 to June 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Elliott Weiss N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Harry O'Donoghue N/A
  Best BBE In Group   Harry O'Donoghue N/A
Thursday BPIG   Ian Rasmussen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 22nd of November 2017 10:07:03 AM