Ch Torquay Be Nice To Me
Beagle
(Click on breed to view standings)
Call Name:
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 9 8 7 9 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
8 4 73 37 11 5   0 0 1 0 0   6445
Win Record - 2009
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Heal 43
Friday Group 2nd   Jack Ireland 27

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Jacqueline Quiros-Kubat 54
Friday Group 1st   Thomas Nesbitt 32

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Shoreman 35
Saturday Group 2nd   Sean Shields 39
Friday Group 1st   Heather Langfeld 27

Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 21
Saturday Group 1st   Wendy Paquette 22
Friday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Sharon Derrick 10

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Christopher Neilson 31
Saturday Best In Show   Janet Buchanan 292 *
  Group 1st   Janet Buchanan 38
Friday Group 2nd   Rick Fehler 23

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ed Wild 43
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 44
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 34

Show Date
All Hound Club Of Ontario Specialty November 01 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Luc Boileau 73

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Virginia Lyne 76
Saturday Group 1st   Joe Walton 75
Friday Group 1st   Patricia Laurans 50

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Touzel N/A
  Group 1st   Thomas Touzel 36
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 43
Friday Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 26

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Keke Kahn 66
Saturday Group 2nd   James Reynolds 74
Friday Group 1st   Thora Brown 39

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Martin Doherty 29
Sunday Reserve Best In Show   Mildred Bryant N/A
  Group 1st   Sandy Gelinas 30
Saturday Best In Show   Everett Dean Jr. 317 *
  Group 1st   Everett Dean Jr. 36
Friday Group 2nd   Joan Beech 28

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 26
Saturday Group 1st   Edgar Bajona 28
Friday Group 1st   Lisa Avery 16

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denise Cornelssen 16
Saturday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 14
Friday Group 2nd   Allan Pepper 6

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 18
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 24
Thursday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 16
  Group 1st   David Markus 14

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 27
Saturday Group 2nd   Rita Walker 22
Friday Group 1st   Maida Puterman 13

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Larry Kereluke 46
Sunday Group 1st   Susan Badick 55
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 404 *
  Group 1st   Maida Puterman 56
Friday Group 1st   Neil Graves 36

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Tim Doxtater 46
Sunday Group 1st   Donald Sturz (Dr) 87
Friday Group 1st   Donald Emslie 65

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Tan Hock 29
Friday Group 1st   Nils Molin 24

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Levi Marsman 52
Saturday Group 1st   Eugene Blake 65
Friday Group 1st   Patricia Taylor 40

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Bruce Owen 26
Saturday Group 2nd   Walter Pinsker 36
Friday Group 2nd   Cecilia Martinez 22

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Guy Jeavons 16
Sunday Group 1st   Sean Shields 30
Saturday Group 1st   Geoff Kill 34

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Phyllis Wolfish 7
Thursday Group 1st   Doug Windsor 4
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 2
Wednesday Group 1st   Arne Berg 4
  Group 1st   Phyllis Pancel 7

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Paquette 30
Friday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 13

Show Date
Hamilton Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Shoreman 19
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 19

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 13 to July 14, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Jane Forsyth 35
Monday Group 3rd   Michel Bouchard 36

Show Date
Oxford County Kennel Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Indeglia (Dr) 49

Show Date
Kawartha Kennel Club July 03 to July 06, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Butch MacDonald 13
Sunday Group 1st   Richard Paquette 33
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 34
Friday Group 2nd   Cec Ringstrom 18

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 02, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Elaine Whitney 16
Wednesday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 37
Tuesday Group 4th   Robert Whitney 19

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Paula Hartinger 35
Saturday Group 1st   Roger Hartinger 43
Friday Group 2nd   Lester Mapes 15

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 04 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 407 *
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 93
Saturday Group 3rd   Adriano Bosa 67
Friday Group 1st   Anthony DiNardo 62
Thursday Group 1st   Brian Taylor 38

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   David Markus 22

Show Date
Scarborough Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 24
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 25
Friday Best In Show   Avery Gaudin 239 *
  Group 1st   Carol Graham 15

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Melvin Beech 24
Sunday Group 4th   David McIntyre 16
Saturday Group 2nd   Ainslie Mills 24

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 285 *
  Group 1st   Thomas Nesbitt 28
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 31
Friday Group 1st   Allan Pepper 27

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Lopaschuk 21
Saturday Group 1st   Larry Kereluke 23
Friday Group 2nd   Susan Badick 17

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Geraldine Taylor 35
Saturday Group 3rd   Donald Wallace 22
Friday Group 3rd   Antonio Capistrano 11

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Elaine Whitney 24
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 32

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 03 to April 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jocelyne Gagne 34
Saturday Group 2nd   Michael Gelinas 35
Friday Group 1st   Morley Thornton 23

Show Date
Nickel District Kennel Club March 26 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Alexander 8
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 12
Friday Group 2nd   Robert Rowbotham 14
Thursday Reserve Best In Show   Rosemary Shoreman N/A
  Group 1st   Michael Shoreman 19
  Group 1st   Rosemary Shoreman 19

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 26
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 32

Show Date
CKC Charity Event March 13 to March 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Louis Bowman 30
Saturday Group 2nd   Bud Haverstock 47
Friday Group 2nd   Jackie Browning 25

Show Date
Orangeville & District Kennel Club March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Dewsbury 37
Saturday Group 1st   Lisa Avery 35
Friday Group 1st   Edgar Bajona 31

Show Date
Ontario Breeders Association February 20 to February 23, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lloyd Allewell 35
Saturday Best In Show   Michel Bouchard 491 *
  Group 1st   Darle Heck 48
Friday Best In Show   Linda Kraft 365 *
  Group 1st   Linda Kraft 31

Show Date
Elgin County Kennel Club January 16 to January 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 32
Saturday Group 2nd   Jorge Nallem 26
Friday Group 1st   Donald Emslie 13

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By