Multi BIS, SBIS Am. Cdn Ch. Hilanne's Shoot For The Moon
Affenpinscher
(Click on breed to view standings)
Call Name: Kramer - (Male)
Owner: Sandra Lex
Breeder: Sandra Lex
Handler: Kim Wendling
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 3 3 3 3 N/A
Group Ranking: 342 335 328 314 N/A
All Breed Ranking: 2341 2308 2241 2113 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   25
Win Record - 2012
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 0
Saturday Best Of Breed   Charlotte McGowan 0
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Muldoon 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Allan Pepper 25
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 31 30 28 25 22
All Breed Ranking: 205 199 184 164 146

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 7 4 4 0   0 0 0 0 0   681
Win Record - 2010
Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   Len Harfield 35
  Group 1st   Joy Hodgkinson 28
Friday Group 1st   Darle Heck 29
  Group 2nd   Phyllis Pancel 32

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Hodgkinson 29
Saturday Group 2nd   Thomas Nesbitt 28

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Joe Walton 93
Friday Group 3rd   Donna Cole 52

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John B. Ross 37
Friday Group 1st   William Gunn 30

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   David Markus 47
Saturday Group 2nd   Kenneth Hammond 77

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   John Rowton 64
Friday Group 1st   Larry Kereluke 49

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 51

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 11 12 13 12 14

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 29 39 28 9   1 0 1 0 0   5482
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Oscar Echandi 57
Monday Group 2nd   Norma Fonseca 59
Sunday Group 1st   Norma Egginton 56

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Martin Doherty 47
Saturday Group 3rd   Mike Jackman 50
Friday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 48

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 56

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Ennis 61
Friday Group 4th   Rosemary Shoreman 32

Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 45
Friday Group 3rd   Wendy Paquette 28

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 31
Saturday Group 2nd   Janet Buchanan 35

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 52
Saturday Group 1st   John B. Ross 55

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 54
Friday Group 3rd   Patricia Nemirovsky de Alsina 32

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 59
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 87
Friday Group 2nd   Thora Brown 49

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Mildred Bryant 39

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 41
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 32
Friday Group 4th   Lisa Avery 31

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 35
Saturday Group 1st   Denise Cornelssen 35
Friday Group 1st   Jocelyne Gagne 26

Show Date
Toy Dog Club of Ontario Specialty September 18 to September 18, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 35

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shirley Limoges 29
Saturday Group 1st   Robert Denis 36
Friday Group 2nd   Ron Mahon 32
Thursday Group 3rd   Martin Doherty 28
  Group 2nd   David Markus 35

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Maida Puterman 44
Saturday Group 2nd   Marie Merchant 51
Friday Group 3rd   Geraldine Taylor 31

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Maida Puterman 314 *
  Group 1st   Maida Puterman 49
Sunday Group 3rd   Susan Badick 53
Saturday Group 2nd   Neil Graves 64
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 52

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Donald Emslie 55

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Tan Hock 53
Friday Reserve Best In Show   John (Fred) Peddie N/A
  Group 1st   John (Fred) Peddie 37

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Joan Scott 46

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 42

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geoff Kill 36

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Lloyd Allewell 25
Thursday Group 4th   Doug Windsor 12
  Group 2nd   Phyllis Wolfish 28
Wednesday Group 1st   Donald Fitzsimmons 35
  Group 1st   Phyllis Pancel 32

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 68
Friday Group 3rd   Wendy Paquette 60

Show Date
Hamilton Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Heather Logan 22
Friday Group 3rd   Hassi Assenmacher-Feyel 18

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 13 to July 14, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Jane Forsyth 26
Monday Group 1st   Michel Bouchard 35

Show Date
Oxford County Kennel Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Norman Patton 64
Saturday Group 3rd   Skip Stanbridge 60
Friday Group 2nd   William Cunningham 56

Show Date
Kawartha Kennel Club July 03 to July 06, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Cec Ringstrom 39
Sunday Group 1st   Richard Paquette 50
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 42
Friday Group 2nd   Butch MacDonald 42

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 53

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 60
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 62
Friday Group 2nd   Mike Jackman 59

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 04 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Ennis 44
Saturday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 47
Friday Group 3rd   Anthony DiNardo 41
Thursday Group 1st   Ramon Podesta 46

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Betty McHugh 37
Friday Group 2nd   Paula Heikkinen-Lehkonen 44

Show Date
Scarborough Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 41
Saturday Best In Show   Carol Graham 297 *
  Group 1st   Doug Gaudin 35
Friday Group 1st   Carol Graham 21

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Robert Sharp 61
Sunday Group 2nd   David McIntyre 58

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lois Wilson 36
Saturday Group 2nd   Ron Mahon 41
Friday Group 4th   Victoria Thomas 14

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jocelyne Gagne 30
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 28
Friday Group 3rd   Thomas Nesbitt 22

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 61
Saturday Group 3rd   Susan Badick 57
Friday Group 2nd   Richard Lake 47

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Mildred Bryant 55
Friday Group 1st   Donald Wallace 49

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent Specialty April 11 to April 11, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Elaine Whitney 60

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shirley Limoges 40

Show Date
Nickel District Kennel Club March 26 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Paquette 17
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 17
Friday Group 3rd   David Kelland 10

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John B. Ross 348 *
  Group 1st   James Frederiksen 51
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 47

Show Date
CKC Charity Event March 13 to March 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jackie Browning 43
Friday Group 1st   Anne Katona 35

Show Date
Orangeville & District Kennel Club March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lisa Avery 59

Show Date
Ontario Breeders Association February 20 to February 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michel Bouchard 62
Saturday Group 3rd   Darle Heck 66
Friday Group 4th   Linda Kraft 47

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 49

Show Date
Elgin County Kennel Club January 16 to January 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donald Emslie 52
Saturday Group 2nd   Fred Bassett 59
Friday Group 2nd   Jorge Nallem 41

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By