BBPIS, BPIS, BISS GCH Target's Ltd Edition V Rosewin
Weimaraner
(Click on breed to view standings)
Call Name: Talo - (Male)
Owner: Coreen Belsham
Breeder: Donna Alarie
Conformation Handler: Coreen Belsham/Heidi Gervais
Website: http://www.targetweimaraners.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 18 18 19 19 42
All Breed Ranking: 74 71 71 81 195

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 5 7 4   1 0 0 0 1   1159
Win Record - 2017
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 2nd   Guy Jeavons 25
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 13
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 31
  Best Of Breed   Richard Lake 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 3 (1-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 3 (1-0-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Vania Haga (Dr) N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Malgorzata Supronowicz 40

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Joanne Fernall 33
  Best Of Breed   Joanne Fernall 6 (1-2-2-2)
Friday Group 1st   Jo Ann Pavey 33
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 4 (1-3-1-0)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Cesar Gutierrez Perez N/A
Friday Best Of Breed   Loraine Boutwell 6 (0-4-2-1)
  Group 2nd   Loraine Boutwell 67

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3
  Group 4th   Juan Miranda Saucedo 35
Friday Group 1st   Judi Elford 41
  Best Of Breed   Judi Elford 3

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Grant Townsend 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-0-1-3)
Wednesday Group 2nd   Cec Ringstrom 38
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3 (0-0-1-3)

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Sunday Best Of Breed   Stanley Shen 0
Saturday Group 3rd   John Rowton 61
  Best Of Breed   Katrina Santas 0
Friday Group 4th   Edna Gonzalez-Aramburu 56
  Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 27 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nigel Trainor N/A
Friday Best Of Breed   Robynne Trainor 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Robynne Trainor 32
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Judy McVeigh 24

Show Date
Sporting Dog Club Of British Columbia July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Keith Simmons 121
  Best Of Breed   Keith Simmons 5

Show Date
Weimaraner Association of Canada [National] July 15 to July 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Keith Simmons N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 17
  Group 3rd   Michael Gelinas 68

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 3
  Group 1st   Kathleen Hardwick 49
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 7
  Group 1st   Davor Javor 53
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 4
  Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 37

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edgar Bajona 19
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 3
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
  Group 3rd   Joan Beech 18
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
  Group 2nd   Karsten Kaemling 29
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 3

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Rowton 37
  Best Of Breed   John Rowton 5

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 2
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 2

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 2
  Group 1st   Darle Heck 27

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 4
  Group 1st   Polly Smith 65

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Karsten Kaemling 4
  Group 1st   Karsten Kaemling 47

Show Date
Oceanside Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 2
Saturday Best Of Breed   Leni Finne 2
Friday Best Of Breed   Julio Rueda 2

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gerson Ayala 2
Thursday Best Of Breed   Nancy Popovich 2

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 6 6 6 7 13
Group Ranking: 74 74 67 89 177
All Breed Ranking: 318 317 294 368 797

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 2 2   0 0 0 0 0   292
Win Record - 2016
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Judy Horton 22
  Best Of Breed   Judy Horton 5
Saturday Group 1st   Melvin Beech 49
  Best Of Breed   Melvin Beech 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Vojislav Al Daghistini 42
  Best Of Breed   Vojislav Al Daghistini 5
Saturday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 6
  Group 4th   Daniel Ceres Rubio 42
Friday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 6
  Group 2nd   Eugenio Aguilo Gonzales 49

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 8

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 3
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
  Group 2nd   Tim Doxtater 26
  Group 2nd   Donald Emslie 27
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 3
  Group 3rd   Richard Paquette 27

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 2 2 2
Group Ranking: 72 72 62 60 71
All Breed Ranking: 337 334 304 290 322

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 5 4 3   0 0 0 0 0   264
Win Record - 2015
Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 11
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 3rd   Pamela Bruce 50

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 3

Show Date
Prince George Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Martin Doherty N/A
  BPIG   Martin Doherty N/A
  Group 2nd   Martin Doherty 20
  Best Of Breed   Martin Doherty 2
  BPIG   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Best Puppy In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  BPIG   Edgar Bajona N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 2
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Friday BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sheila Verhulst N/A
  Best Of Breed   Robert Verhulst 2
  BPIG   Sheila Verhulst N/A
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 2
  Group 1st   Sheila Verhulst 15
  BPIG   Robert Verhulst N/A
  Group 2nd   Robert Verhulst 13
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 2
  Best Of Breed   Carmen Haller 2
  BPIG   Wendy Paquette N/A
  Group 4th   Wendy Paquette 11
  BPIG   Carmen Haller N/A
Friday BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 3rd   Donald Emslie 9
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  Group 3rd   Tim Doxtater 9
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 4th   Elaine Whitney 17
Sunday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 4th   Grant Townsend 19
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Group 2nd   Wendy Maisey 24
  BPIG   Edna St Hilaire N/A
  Group 2nd   Edna St Hilaire 25

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Margaret Jones N/A
  Best Baby Puppy In Group   Margaret Jones N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carmen Haller N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michael Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 23rd of October 2017 04:44:37 AM