MBIS Col/PanAm/Am.GCh /Can.GChEx. Shelhaven Sweet Seduction, CGN
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Olivia - (Female)
Owner: Todd & Allison Foley, Karen & Robert Henley
Breeder: Karen & Robert Henley, Shelhaven Shelties
Handler: Todd & Allison Foley
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 21 19 15 10 8
Group Ranking: 110 93 71 60 47
All Breed Ranking: 710 597 439 350 234

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   1 0 0 0 1   72
Win Record - 2014
Show Date
Moncton Kennel Club May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 10
  Group 2nd   Michel Chaloux 18

Show Date
Maritime Group 7 Club March 22 to March 22, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Nancy Tibben 54
  Best Of Breed   Nancy Tibben 13

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 62 61 60 58 53
Group Ranking: 326 317 303 286 264
All Breed Ranking: 2119 2071 1997 1871 1719

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 1 0 1   28
Win Record - 2013
Show Date
Maritime Group 7 Club May 04 to May 04, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tony Vandendool 9
  Group 3rd   Tony Vandendool 28

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 12 12 18 N/A N/A
Group Ranking: 84 80 135 N/A N/A
All Breed Ranking: 568 557 929 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 1 1 0   0 0 0 0 0   160
Win Record - 2012
Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 36
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4
Saturday Group 3rd   Luiz Ribas Silva 35
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 5
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Group 1st   Michael Gelinas 23
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Group 1st   Sandy Gelinas 22
Friday Group 1st   Melvin Beech 21
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
  Group 1st   Joan Beech 20
  Best Of Breed   Joan Beech 2

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 13 12 13 14 17

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
15 12 79 31 10 0   0 0 0 0 0   5399
Win Record - 2011
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 7
  Group 3rd   Charles Olvis 43
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 42
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 9
Friday Group 2nd   Jack Ireland 37
  Best Of Breed   Jack Ireland 8

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 6
  Group 1st   Sandy Alexander 56
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 6
  Group 2nd   Thomas Alexander 43

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 9
  Group 1st   Robert Smith (Dr) 70
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 10
  Group 1st   Carlos Quinones 72
Friday Best In Show   Stefan Sinko 310
  Best Of Breed   Stefan Sinko 11
  Group 1st   Stefan Sinko 50

Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 9
  Group 1st   Joe Lobb 32
  Group 2nd   Janet Lobb 24
Saturday Group 2nd   Thomas Nesbitt 28
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 9
Friday Group 1st   Michael Shoreman 21
  Best Of Breed   Michael Shoreman 7

Show Date
Newfoundland (All-Breed) Kennel Club November 12 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Wallace 2
  Group 1st   Donald Wallace 6
Saturday Best In Show   Janet Lobb 93
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Group 1st   Janet Lobb 8

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 46
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
Saturday Group 2nd   Brian Taylor 47
  Best Of Breed   Brian Taylor 4
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 28

Show Date
Island Dog Club October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 19
Saturday Group 1st   Sandy Alexander 23
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Friday Reserve Best In Show   Cec Ringstrom N/A
  Group 1st   Butch MacDonald 22
  Group 1st   Cec Ringstrom 19
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 22 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Maida Puterman N/A
  Best Of Breed   Maida Puterman 3
  Group 1st   Maida Puterman 31
Saturday Best In Show   Michael Woods (Dr) 218
  Best In Show   Ainslie Mills 218
  Group 1st   Ainslie Mills 38
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 35

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Christopher Neilson 55
  Best Of Breed   Christopher Neilson 7
Friday Best In Show   Deborah Graffmann 230
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 5
  Group 1st   Deborah Graffmann 35

Show Date
Cobequid Dog Club October 08 to October 09, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Fernando da Costa Maia N/A
  Best Of Breed   Fernando da Costa Maia 6
  Group 1st   Fernando da Costa Maia 29
Saturday Reserve Best In Show   Margaret Jones N/A
  Group 1st   Margaret Jones 34
  Best Of Breed   Margaret Jones 6

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 7
  Group 1st   Thomas Burke 17
  Best Of Breed   Thomas Burke 5
  Group 1st   Rick Fehler 20
Saturday Best Of Breed   David Markus 8
  Group 1st   Mary White 21
  Best Of Breed   Mary White 8
  Group 1st   David Markus 20

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lake 8
  Group 3rd   Richard Lake 14
  Group 1st   Heather Langfeld 18
  Best Of Breed   Heather Langfeld 7
Saturday Group 1st   Donna Conod 27
  Best Of Breed   Donna Conod 11
  Group 1st   Fred Gordon 22
  Best Of Breed   Fred Gordon 10
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 19
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 9
  Group 1st   Phyllis Pancel 23
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 10

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Deborah Graffmann N/A
  Group 1st   Deborah Graffmann 32
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 8
Saturday Best In Show   Michael Hill 146
  Group 1st   Michael Hill 28
  Best Of Breed   Edgar Bajona 7
  Best Of Breed   Michael Hill 7
  Group 1st   Edgar Bajona 26

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mary White 26
  Best Of Breed   Mary White 3
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Rick Fehler 4
Saturday Group 1st   David Eadie 37
  Best Of Breed   David Eadie 5
Friday Reserve Best In Show   David Eadie N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 30
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4

Show Date
Cape Breton Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Megan Markotany 1
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Megan Markotany 0
  Group 1st   Alan Bennett 5
Saturday Best In Show   Jack Ireland 87
  Group 1st   Jack Ireland 5
  Best Of Breed   David McIntyre 0
  Group 1st   David McIntyre 5
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 20 to August 23, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   James Frederiksen 3
  Group 1st   James Frederiksen 19
Monday Group 1st   Wayne Thompson 19
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3
Saturday Group 2nd   Brian Reid 28
  Best Of Breed   Brian Reid 5

Show Date
Island Dog Club August 13 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 23
  Best Of Breed   Thora Brown 8
  Group 1st   Thora Brown 28
  Best Of Breed   Allan Brown 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 6
  Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 27
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 11
Saturday Group 1st   Lynn Storeshaw 59
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 10
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 6
  Group 2nd   Phyllis Pancel 37

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Martin Doherty 16
  Best Of Breed   Martin Doherty 3
Wednesday Group 1st   John (Fred) Peddie 19
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 4
  Group 1st   Maida Puterman 24
  Best Of Breed   Maida Puterman 5
Tuesday Best Of Breed   Sandy Gelinas 5
  Group 1st   Sandy Gelinas 22
  Group 2nd   Alan Bennett 20
  Best Of Breed   Alan Bennett 5

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 5
  Group 2nd   Ron Mahon 23
Sunday Group 1st   Carl Liepmann 32
  Best Of Breed   Carl Liepmann 6

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Fred Dewsbury 11
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 5
Thursday Best Of Breed   David Paterson 6
  Group 3rd   David Paterson 14
Wednesday Group 1st   Olga Gagne 21
  Best Of Breed   Olga Gagne 5
  Best Of Breed   Mike Macbeth 5
  Group 1st   Mike Macbeth 23

Show Date
Chaleur Canine Club July 16 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Touzel 106
  Group 1st   Thomas Touzel 18
  Best Of Breed   Thomas Touzel 6
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 18
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 6
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 6
  Group 1st   Donald Emslie 17
  Best Of Breed   Donald Emslie 5
  Group 1st   Tim Doxtater 18

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 09 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 115
  Group 1st   Ole Nielsen 23
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 6
  Best Of Breed   Ole Nielsen 6
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 21
Saturday Reserve Best In Show   Polly Smith N/A
  Group 1st   Polly Smith 26
  Best Of Breed   Polly Smith 6
  Group 1st   Robert Smith (Dr) 25
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 6

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ainslie Mills 6
  Group 1st   Ainslie Mills 21
Tuesday Best Of Breed   Kristen Francis 2
  Group 2nd   Kristen Francis 12

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bud Haverstock 8
  Group 2nd   Kathrine Grant 32
  Group 2nd   Bud Haverstock 35
  Best Of Breed   Glen Stark 7
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 11
  Group 1st   James Frederiksen 51
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 10
  Group 3rd   Robert Whitney 37
Friday Group 2nd   Elaine Whitney 52
  Group 1st   Deborah Graffmann 53
  Best Of Breed   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 9

Show Date
Evangeline Kennel Club June 25 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Natalie Dunfee 142
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 2
  Group 2nd   Patricia Taylor 27
  Group 1st   Natalie Dunfee 23
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3
Saturday Best Of Breed   Charles Cyopik 4
  Group 2nd   Charles Cyopik 28
  Group 2nd   Mel Saranchuk 27
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4

Show Date
Abegweit Kennel Club June 18 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Felicitas Helene Mattosch 116
  Best Of Breed   Felicitas Helene Mattosch 1
  Group 2nd   Olivia Aguilar de Arozamena 12
  Group 1st   Felicitas Helene Mattosch 13
  Best Of Breed   Olivia Aguilar de Arozamena 0
Saturday Best In Show   Luiz Cabral Costa 124
  Best Of Breed   Luiz Cabral Costa 1
  Group 1st   Ivan Sandoval 13
  Best Of Breed   Ivan Sandoval 1
  Group 1st   Luiz Cabral Costa 13

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Nesbitt 21
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 5
  Best Of Breed   Heather Langfeld 6
  Group 2nd   Heather Langfeld 21
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 4
  Group 2nd   Christopher Neilson 18
  Best Of Breed   Donald Duncan 4
  Group 3rd   Donald Duncan 18

Show Date
South Shore Kennel Club June 04 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 28
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 5
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 25
  Best Of Breed   Michael Shoreman 4

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 3
  Group 1st   Allan Brown 20
Saturday Group 1st   Thomas Burke 23
  Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Group 1st   Thora Brown 27

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Letitia Bett 139
  Group 1st   Charles Bett 19
  Group 1st   Letitia Bett 19
  Best Of Breed   Charles Bett 8
  Best Of Breed   Letitia Bett 7
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 6
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6
  Group 3rd   Nancy Popovich 12
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 19

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Ed Wild N/A
  Group 1st   Ed Wild 26
  Best Of Breed   Neil Graves 4
  Best Of Breed   Ed Wild 4
  Group 1st   Neil Graves 26

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 7
  Group 1st   Len Harfield 29
Saturday Best In Show   Linda Millman 154
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 8
  Group 1st   Deirdre McKinnon 26

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Walter Pinsker N/A
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 59
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 8
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 9
  Group 2nd   Walter Pinsker 67
Friday Reserve Best In Show   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Jim Bricknell 10
  Group 1st   Jim Bricknell 57

Show Date
Pictou County Kennel Club April 16 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Chan Weng Woh N/A
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Group 1st   Marilyn Mincey 26
Saturday Best In Show   Marilyn Mincey 147
  Best Of Breed   Chan Weng Woh 0
  Group 1st   Chan Weng Woh 29

Show Date
Cobequid Dog Club March 19 to March 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 9
  Group 1st   Sharon Derrick 45
Saturday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Rick Fehler 40
  Best Of Breed   Rick Fehler 6

Show Date
Eukanuba Best Of The Best 100 February 19 to February 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judith Byrne 33
  Best Of Breed   Judith Byrne 10
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 11
  Group 2nd   Avery Gaudin 68
Saturday Group 2nd   Donna Cole 68
  Best Of Breed   Donna Cole 11
Friday Group 2nd   Fred Dewsbury 42
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 7

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 4 4 3 3 6

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
26 17 100 30 12 3   1 0 0 0 1   8779
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   William Rodriguez Umana 55
Tuesday Group 2nd   Warner Cespedes Arias 50
Monday Group 1st   Janet Lobb 58

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 56
Saturday Group 1st   Len Harfield 59
Friday Group 1st   Virginia Lyne 44

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 56
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 61

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Jack Ireland N/A
  Group 1st   Jack Ireland 72

Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Michael Hill N/A
  Group 1st   Michael Hill 36

Show Date
Kent Kennel Klub November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Alexander 28
Saturday Best In Show   Kristen Francis 249 *
  Group 1st   Kristen Francis 30
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 20

Show Date
Moncton Kennel Club November 13 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 38
Saturday Group 1st   Allan Brown 38

Show Date
United Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 62
Saturday Group 1st   Donald Emslie 68
Friday Group 3rd   Tim Doxtater 33

Show Date
Island Dog Club October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Donald Wallace N/A
  Group 1st   Donald Wallace 27
Saturday Best In Show   Janet Lobb 214 *
  Group 1st   Janet Lobb 30
Friday Group 2nd   Stephen Andrews 27

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 23 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  Reserve Best In Show   Wendy Paquette N/A
  Group 1st   Richard Paquette 28
  Group 1st   Wendy Paquette 31
Saturday Best In Show   David Markus 174 *
  Reserve Best In Show   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Kristen Francis 28
  Group 1st   David Markus 30

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phyllis Pancel 56
Saturday Group 3rd   Skip Stanbridge 56
Friday Group 2nd   Shirley Limoges 36

Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jacqueline Rusby 16
  Group 1st   Walter Pinsker 15
Sunday Group 1st   Jack Ireland 17
  Group 1st   Donna Cole 16
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 18
  Group 1st   Thomas Alexander 17

Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rosemary Shoreman 122 *
  Group 1st   Rosemary Shoreman 13
  Group 1st   Michael Shoreman 13
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 13
  Group 1st   Peter Machen 15

Show Date
Club Canin Chomedey September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 320 *
  Group 1st   Thomas Touzel 49
Saturday Best In Show   James Reynolds 352 *
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 54
Friday Best In Show   Thomas Touzel 230 *
  Group 1st   James Reynolds 36

Show Date
Pictou County Kennel Club September 11 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 29
  Group 2nd   Bruce Owen 29
Saturday Best In Show   Fred Dewsbury 174 *
  Group 1st   Fred Dewsbury 32
  Group 2nd   Larry Kereluke 30

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Jack Ireland N/A
  Group 1st   Jack Ireland 37
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 297 *
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 41

Show Date
Cape Breton Kennel Club August 27 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Touzel 120 *
  Group 1st   Thomas Touzel 19
  Group 1st   Martin Doherty 19
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 17
  Group 3rd   Phyllis Wolfish 14

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 26, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 1st   Patricia Lanctot 19
Wednesday Group 1st   Michael Lanctot 22
Tuesday Reserve Best In Show   Polly Smith N/A
  Group 1st   Polly Smith 27
Monday Group 2nd   Robert Smith (Dr) 24
Sunday Group 3rd   Virginia Lyne 27
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 38

Show Date
Maritime Group 7 Club August 21 to August 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 36
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 14 to August 15, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thora Brown 174 *
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 27
  Group 1st   Thora Brown 27
Saturday Best In Show   Michael Hill 174 *
  Group 2nd   Neil Graves 21
  Group 1st   Michael Hill 23

Show Date
Societe Canine de Quebec August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Burke 36
Saturday Group 2nd   Cheryl Paterson 37
Friday Group 3rd   Phyllis Wolfish 22

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Richard Paquette 198 *
  Group 1st   Wendy Paquette 33
Wednesday Group 1st   Richard Paquette 30
  Group 1st   Donald Duncan 29
Tuesday Group 1st   Paul Odenkirchen 35
  Group 1st   Luiz Ribas Silva 34

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 22
Sunday Group 1st   Michel Chaloux 47

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 28 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Avery Gaudin 27
Thursday Best In Show   David Eadie 174 *
  Best In Show   Doug Gaudin 174 *
  Group 1st   Maida Puterman 25
  Group 1st   Doug Gaudin 23
Wednesday Group 1st   Joan Bulger 25
  Group 1st   David Eadie 28

Show Date
Fredericton Kennel Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Enrique Filippini 31
Saturday Reserve Best In Show   Enrique Filippini N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 28
Friday Group 1st   Sandy Alexander 25

Show Date
Club Canin du Fjord July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ole Nielsen 92 *
  Best In Show   Jacqueline Rusby 98 *
  Group 1st   Thomas Touzel 15
  Group 1st   Jacqueline Rusby 17
Saturday Group 4th   Janet Buchanan 8
  Group 3rd   Ole Nielsen 8
Friday Reserve Best In Show   Joan Beech N/A
  Group 1st   Donald Duncan 12
  Group 1st   Joan Beech 14

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 10 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  Reserve Best In Show   Jacqueline Rusby N/A
  Group 1st   Richard Paquette 21
  Group 1st   Jacqueline Rusby 22
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 20
  Group 2nd   Sandra Lex 20

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Rosemary Shoreman 27
Tuesday Group 1st   Sandy Alexander 25

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Juan Carlos Vasconsellos 47
Sunday Group 3rd   John B. Ross 59
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 59
Friday Group 4th   Ed Wild 51

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Stephen Dainard 24
Wednesday Group 2nd   Martin Doherty 19
Tuesday Group 2nd   Garry Allan 17

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 46
Saturday Group 1st   Mike Macbeth 56
Friday Group 2nd   Maida Puterman 36

Show Date
Oromocto Kennel Club June 12 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ole Nielsen 9
  Group 3rd   Donna Conod 10
Saturday Best In Show   Christopher Neilson 164 *
  Group 2nd   Jack Ireland 15
  Group 1st   Christopher Neilson 21

Show Date
South Shore Kennel Club June 05 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Natalie Dunfee N/A
  Group 1st   Geraldine Taylor 27
Saturday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Natalie Dunfee 30

Show Date
Chaleur Canine Club May 29 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 18
  Group 1st   Donald Duncan 19
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 19
  Group 1st   Carol Graham 20

Show Date
Avalon Kennel Club May 22 to May 23, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cec Ringstrom 112 *
  Best In Show   Butch MacDonald 116 *
  Group 1st   Butch MacDonald 7
  Group 1st   Cec Ringstrom 7
Saturday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 113 *
  Best In Show   David Eadie 111 *
  Group 1st   David Eadie 7
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 7

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 15 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 18
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 14
Saturday Group 1st   Donald Wallace 18
  Group 2nd   Michel Bouchard 15

Show Date
Moncton Kennel Club May 08 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 26

Show Date
Club Canin Rive-Sud De Montreal April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 375 *
  Group 1st   Avery Gaudin 62
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 61
Friday Best In Show   Janet Lobb 266 *
  Group 1st   Janet Lobb 46

Show Date
Pictou County Kennel Club April 17 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 31
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 37

Show Date
Club Canine de L'Estrie April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 53
Saturday Group 1st   David Markus 56
Friday Group 1st   Thomas Nesbitt 44

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Margaret Jones 36
Friday Group 1st   Ana Eugenia Vazquez Lievano 32

Show Date
Cobequid Dog Club March 27 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Susan Badick 33

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Cole 68
Saturday Group 2nd   Joey Lim 79
Friday Group 4th   Jean Fournier 49

Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club March 06 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Maida Puterman 113 *
  Group 1st   Maida Puterman 7
Saturday Best In Show   Margaret Jones 115 *
  Group 1st   Margaret Jones 8

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Narelle Hammond Robertson 51

Show Date
Halifax Kennel Club February 13 to February 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Linda Millman 57
Saturday Reserve Best In Show   Linda Millman N/A
  Group 1st   Joe Lobb 54

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 54
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 48
Friday Group 1st   Olga Gagne 32

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Touzel 39
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 44
Friday Group 2nd   Jim Bricknell 16

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 68 67 67 65 61
Group Ranking: 375 372 351 332 309
All Breed Ranking: 2437 2410 2328 2203 2049

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 0 0 0   0 0 0 0 0   25
Win Record - 2009
Show Date
Dartmouth Kennel Club May 09 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Gerona MacCuaig N/A
  Group 1st   Alan Bennett 25

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By