Am/Can Ch Dobe's Den P Hot Shot
Pointer
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Helyne E Medeiros
Breeder: Daniel Moccio Breim
Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 9 9 9 9 9
Group Ranking: 126 125 121 113 107
All Breed Ranking: 662 652 623 568 527

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 0   0 0 0 0 0   139
Win Record - 2012
Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 1
  Group 3rd   Jon Cole 36
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Friday Group 2nd   Grant Townsend 21
  Best Of Breed   Sean Shields 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 1

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 42
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Group 2nd   Lisa Avery 38
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Lisa Avery 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 3 3 3
Group Ranking: 7 7 11 15 19
All Breed Ranking: 41 40 57 81 88

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 19 16 13 9   0 0 0 0 0   2003
Win Record - 2011
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 1

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 1
  Group 3rd   Carlos Quinones 48

Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 2
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 39
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
  Group 3rd   Janet Lobb 38
Saturday Best In Show   Janet Lobb 228
  Best Of Breed   Darle Heck 2
  Group 1st   Darle Heck 46
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 32
  Best Of Breed   Mary White 2
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2
  Group 2nd   Mary White 35

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 1
  Group 4th   James Reynolds 42
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 2nd   Donald Emslie 41

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Dana Cline 56
  Best Of Breed   Dana Cline 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 1

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 4th   Bruce Owen 49
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 54
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Kristen Locke 15
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
Sunday Group 3rd   Warren Hood 17
  Best Of Breed   Warren Hood 1
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 18
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1
Friday Group 1st   Neil Graves 28
  Best Of Breed   Neil Graves 1
  Group 3rd   Paul Odenkirchen 22
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 26
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Group 3rd   Judi Elford 32
  Best Of Breed   Judi Elford 1
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 51
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 49
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Group 2nd   Thomas Touzel 23
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Matheson 0
  Group 4th   Fred Gordon 14
  Group 4th   Joanne Matheson 21
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 16
  Group 3rd   Pamela Bruce 27
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 13
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
  Group 2nd   Mary White 36

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mirtha Mortera 24
  Best Of Breed   Mirtha Mortera 0
Saturday Best Of Breed   Joanne Fernall 0
Friday Group 1st   Thomas Alexander 25
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Thursday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 2nd   Len Harfield 19

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 16 to August 18, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Group 1st   Lisa Avery 22
Wednesday Group 1st   David Eadie 28
  Group 1st   Alan Bennett 26
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
Tuesday Best In Show   Charles Cyopik 125
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 1st   Donald Duncan 28
  Group 1st   Charles Cyopik 28

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 8
  Group 3rd   Alan Ewles 30

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
Wednesday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 33

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Natalji Nekrosiene 55
  Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 2
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 3
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 2

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 1st   Joy Hodgkinson 21
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 23
  Group 3rd   Brian Taylor 13
Wednesday Best Of Breed   David Paterson 0
  Group 4th   David Paterson 9
  Group 1st   Mike Macbeth 24
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 2
  Group 2nd   Morley Thornton 35
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Joan Beech 1
Tuesday Best Of Breed   Charles Bett 0
Monday Best Of Breed   William Gunn 1

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Group 4th   Richard Lopaschuk 22
Friday Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 4th   Thomas Burke 20

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Jack Ireland 22
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 32
Friday Best Of Breed   Jorge Nallem 0
  Group 1st   Jorge Nallem 30
Thursday Group 2nd   Harold Pybus 20
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Adrian Landarte 22
  Best Of Breed   Adrian Landarte 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 1
  Group 2nd   Patricia Taylor 47

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 33

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 1st   Linda Millman 42
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Group 1st   Stephen Dainard 41
Friday Group 1st   Judi Elford 30
  Best Of Breed   Judi Elford 1

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 1

Show Date
Eukanuba Best Of The Best 100 February 19 to February 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   N/A

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 20 20 19 19 18
All Breed Ranking: 113 108 98 86 70

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 6 1 4   0 0 0 0 0   1232
Win Record - 2010
Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Schira 18

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Liebes 149

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Martin Doherty 43
Wednesday Group 1st   Desmond Murphy 33

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Sandra Anderson 39
Friday Group 2nd   Adriano Bosa 42
Thursday Group 4th   Fred Dewsbury 27

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joanne Matheson 37

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Federico Fernandez 466 *
  Group 1st   Federico Fernandez 57
Saturday Group 2nd   Linda More 60
Friday Group 4th   Elliott Weiss 53
Thursday Group 4th   Jaime Ganoza 38

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ray Smith 49
Saturday Group 3rd   Susan Badick 45
Friday Group 1st   Bruce Owen 39

Show Date
Arnprior Canine Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Judith Byrne 25

Show Date
Champlain Dog Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Charles Bett 39
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 30

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By