Can/Am Ch. Raggededge Joyride To Kericreek
Gordon Setter
(Click on breed to view standings)
Call Name: Joy - (Female)
Owner: Keri Chard-Savage, J. Hafer and S. Sealock
Breeder: Joy Hafer; Susan Sealock
Handler: Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 N/A N/A
Group Ranking: 153 147 141 N/A N/A
All Breed Ranking: 680 639 593 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 1   117
Win Record - 2014
Show Date
Ottawa Valley All Setter Association August 23 to August 23, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Leonard 9

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Karl Erik Johansson 108

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 567 556 536 514 475
All Breed Ranking: 2918 2855 2768 2639 2432

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   15
Win Record - 2013
Show Date
Gordon Setter Club of Canada August 04 to August 04, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 15

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 3 3 5 8 8
Group Ranking: 69 68 168 546 507
All Breed Ranking: 368 363 917 2931 2728

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 4   0 0 0 0 1   267
Win Record - 2012
Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Luiz Ribas Silva 43
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 2
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 3rd   Pierrette McLean 51
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 2nd   Len Harfield 51
Friday Group 4th   Linda Millman 31
  Best Of Breed   Linda Millman 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 4th   Gloria Geringer 46
Friday Group 4th   James Reynolds 29
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Ottawa Valley All Setter Association August 25 to August 25, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 12

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 229 224 219 206 191
All Breed Ranking: 1242 1220 1182 1088 1006

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   66
Win Record - 2011
Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Group 2nd   Pamela Bruce 66

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 6 6 7 6 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 2 53 37 24 12   0 0 0 0 2   7774
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Warner Cespedes Arias 51
Tuesday Group 2nd   Valerie Hansen 72
Monday Group 3rd   William Rodriguez Umana 55

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 82
Friday Group 2nd   Wendy Paquette 52

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 59
Saturday Group 2nd   Joanne Matheson 65
Friday Group 2nd   Heather Langfeld 42

Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Hill 70
Friday Group 1st   Nina Karlsdotter 61

Show Date
44th Show of Shows November 20 to November 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Ojalvo 62
Saturday Group 3rd   Conny Gutierrez-Otero 62
Friday Group 2nd   Enrique Filippini 47

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Morley Thornton 60
Friday Group 3rd   Deborah Graffmann 47

Show Date
United Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 384 *
  Group 1st   Thomas Nesbitt 64
Saturday Group 1st   Donald Emslie 65
Friday Group 1st   Tim Doxtater 39

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ray Smith 33
Friday Group 2nd   Everett Dean Jr. 37

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doris Willis 38
Saturday Group 2nd   Charles Bett 46
Friday Group 1st   Ann Ingram 46

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Skip Stanbridge 81
Friday Group 3rd   Martin Doherty 60

Show Date
Wine Country Kennel Club October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Natalie Dunfee 31
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 37
Saturday Group 3rd   Paula Hartinger 30
Friday Group 1st   Roger Hartinger 30

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Neil Graves 34
Saturday Group 1st   Thora Brown 37
Friday Group 1st   Linda Millman 18

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Robert Slay 59
Friday Group 1st   Phyllis Wolfish 36

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 26
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 33
Friday Group 3rd   Michele Billings 23

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carole Beattie 49

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Ole Nielsen 19
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 51
Friday Group 2nd   Skip Stanbridge 41

Show Date
Ottawa Valley All Setter Association August 28 to August 28, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Jean Fournier N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jean Fournier 100
Sunday Group 4th   Nancy Liebes 120

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Arley Hussin 50
Friday Group 1st   Arne Berg 40

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Diana Norman 31
Friday Reserve Best In Show   Peter Machen N/A
  Group 1st   Fred Gordon 42

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Richard Paquette 44
Wednesday Group 1st   Wendy Paquette 30
  Group 1st   Luiz Ribas Silva 37
Tuesday Best In Show   Wendy Paquette 174 *
  Group 4th   Alan Ewles 24
  Group 1st   Paul Odenkirchen 30

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Michel Chaloux 43
Sunday Group 3rd   Louis Bowman 33

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 28 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Avery Gaudin 29
Thursday Group 1st   David Eadie 44
  Group 2nd   Doug Gaudin 38
Wednesday Group 2nd   Lynda Starbuck 42
  Group 1st   Maida Puterman 42

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Beryl Hession 84

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Linda Kraft 53
Tuesday Group 1st   Guy Spagnolo 62
Monday Group 3rd   David Strachan 30

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 35
Saturday Group 3rd   Richard Paquette 45
Friday Group 1st   Jon Cole 37

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 12 to July 13, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joseph Gregory 69

Show Date
Oxford County Kennel Club July 09 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 111
Saturday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 110
Friday Group 1st   Larry Kereluke 102

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club July 09 to July 09, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best In Multi Breed Specialty   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Thomas Alexander 49

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ed Wild 54
Sunday Group 1st   Robert Whitney 74
Saturday Group 2nd   John B. Ross 71
Friday Group 1st   Juan Carlos Vasconsellos 65

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Adriano Bosa 43
Thursday Best In Show   Fred Dewsbury 166 *
  Group 1st   Fred Dewsbury 32

Show Date
Monarch Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 49
Saturday Group 2nd   Skip Stanbridge 48
Friday Group 2nd   Rick Fehler 44

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joanne Matheson 38
Saturday Group 1st   Terry Carter 48
Friday Group 1st   Lucie Paradis 27

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Federico Fernandez 54
Saturday Group 4th   Linda More 44
Friday Group 3rd   Elliott Weiss 54
Thursday Group 2nd   Jaime Ganoza 49

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ray Smith 48
Saturday Best In Show   Susan Badick 287 *
  Group 1st   Susan Badick 47
Friday Group 3rd   Bruce Owen 37

Show Date
K-W Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   David Kelland 50
Sunday Group 2nd   Michel Bouchard 53
Saturday Group 1st   Thora Brown 61

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carl Liepmann 57
Saturday Group 4th   Kim Meredith-Cavanna 40
Friday Group 2nd   Allan Pepper 36

Show Date
Seaway Kennel Club May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 45
Saturday Group 2nd   Walter Pinsker 50
Friday Group 1st   Ann Hennigan 51

Show Date
Kent Kennel Klub April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edna Gonzales Sanchez Rubio 28
Saturday Group 2nd   Michael Hill 46
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 48

Show Date
Champlain Dog Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 24
Saturday Group 4th   Charles Bett 26
Friday Group 3rd   Robert Rowbotham 26

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 36
Saturday Group 3rd   Alan Bennett 51
Friday Group 2nd   Ana Vazquez Lievano (Dr) 44

Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Hodgkinson 23
Saturday Group 1st   Robert Whitney 23
  Group 3rd   James Osborne 22
Friday Reserve Best In Show   Darle Heck N/A
  Group 1st   Darle Heck 23
  Group 3rd   Doug Windsor 22

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Swartwood 36
Saturday Group 4th   Joy Hodgkinson 27

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jean Fournier 142
Saturday Group 1st   Joey Lim 156

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Walker 48

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   David Markus 57
Sunday Group 2nd   Narelle Hammond Robertson 121
Friday Group 1st   Kenneth Hammond 105

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 62
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 390 *
  Group 1st   Larry Kereluke 68
Friday Best In Show   John Rowton 295 *
  Group 1st   John Rowton 56

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 69
Friday Group 2nd   Thomas Touzel 61

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 29 29 36 52 44
All Breed Ranking: 135 134 164 254 228

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 4 4 1   0 0 0 0 0   1084
Win Record - 2009
Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Wendy Paquette 274 *
  Group 1st   Pamela Bruce 58

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Nemirovsky de Alsina 52
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 66
Friday Group 2nd   Michael Gelinas 44

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Thora Brown 95
Friday Group 3rd   James Reynolds 74

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Phyllis Wolfish 77

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Heather Langfeld 12
Wednesday Group 1st   Robert Whitney 23

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geoff Kill 63

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 87
Saturday Group 1st   Wendy Paquette 93
Friday Group 1st   Edd Bivin 82

Show Date
Bluewater Kennel Club July 07 to July 09, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 42

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By