MBIS, MBISS, Can Ch/Am GCh/ World Champion Blythfell Fergus
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ben - (Male)
Owner: Carol Hufnagel
Breeder: Carol Hufnagel, Blythfell
Handler: Chrystal Murray
Website: http://www.blythfellwesties.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 18 18 23 19 19
All Breed Ranking: 257 251 272 246 243

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 2 0 0   1 0 0 0 2   464
Win Record - 2011
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Robert Black 50
  Best Of Breed   Robert Black 8
Friday Best Of Breed   Polly Smith 7

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Allan Brown 12
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 1st   David Ojalvo 9
  Best Of Breed   David Ojalvo 0
  Group 1st   Enrique Filippini 8
  Best Of Breed   Enrique Filippini 0

Show Date
Canadian West Highland White Terrier Club May 22 to May 22, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jennifer Griffiths 18

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Powell 2
  Group 1st   Richard Powell 50
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 6
  Group 1st   Thomas Touzel 58

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada May 21 to May 21, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   William deVilleneuve 82
  Best Of Breed   William deVilleneuve 14

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Lopaschuk 54
  Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 1
Saturday Group 2nd   Betty-Anne Stenmark 72
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Friday Group 2nd   Yolanda Nagler Magal 44
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 9 9 13 16 16

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 6 74 20 6 9   0 0 0 0 0   6490
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Lee Steeves 24
Tuesday Group 1st   Warner Cespedes Arias 28
Monday Best In Show   William Rodriguez Umana 419 *
  Group 1st   William Rodriguez Umana 27

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Virginia Lyne 45
Saturday Group 2nd   Len Harfield 48
Friday Group 1st   Wendy Paquette 30

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Hennigan 29
Saturday Group 1st   Darle Heck 32
Friday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 24

Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 31
Saturday Group 1st   Benny Blid von Schedvin 41

Show Date
44th Show of Shows November 20 to November 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show of Shows   Enrique Filippini N/A
  Group 1st   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Enrique Filippini 364 *
  Group 1st   Enrique Filippini 28
Saturday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 32
Friday Group 2nd   David Ojalvo 19

Show Date
United Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Emslie 24
Saturday Best In Show   Tim Doxtater 392 *
  Group 1st   Tim Doxtater 24
Friday Best In Show   Donald Emslie 280 *
  Group 1st   Thomas Nesbitt 19

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Nancy Popovich 442 *
  Group 1st   Nancy Popovich 55
Saturday Group 2nd   Keke Kahn 48
Friday Group 1st   Maida Puterman 30

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Letitia Bett 28
Saturday Best In Show   Ann Ingram 321 *
  Group 1st   Ann Ingram 33
Friday Group 3rd   Charles Bett 24

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Martin Doherty 34
Saturday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Shirley Limoges 42
Friday Group 4th   Skip Stanbridge 18

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thora Brown 25

Show Date
Purina Puppy Classic September 17 to September 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary Lou Kniola 28
Friday Group 2nd   Ron Mahon 21

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joe Lobb 34
Saturday Group 3rd   Carole Beattie 37
Friday Group 4th   Mary White 18

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Thomas Nesbitt 168 *
  Group 1st   Doug Windsor 14
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 12
Saturday Group 1st   Thomas Nesbitt 15
Friday Group 2nd   Raymond Lariviere 10

Show Date
Markham Kennel Club August 26 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 26
Saturday Group 1st   Betty McHugh 24
Friday Group 1st   Donald Wallace 42
Thursday Group 1st   James Reynolds 36

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 34
Friday Group 3rd   Arne Berg 21

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Diana Norman N/A
  Group 1st   Diana Norman 33
Friday Group 1st   Shari Robinson 20

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Luiz Ribas Silva 20
Wednesday Best In Show   Luiz Ribas Silva 174 *
  Group 1st   Paul Odenkirchen 16
  Group 1st   Richard Paquette 16
Tuesday Group 1st   Alan Ewles 16
  Group 1st   Wendy Paquette 14

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Burke 13
Saturday Group 2nd   Beryl Hession 19
Friday Group 4th   Alan Bennett 14
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 17

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Guy Spagnolo 19
Tuesday Group 1st   David Strachan 18
Monday Group 1st   Guy Jeavons 17

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 17
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 35
Friday Group 1st   Jon Cole 33

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 12 to July 13, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Joseph Gregory 21

Show Date
Oxford County Kennel Club July 09 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Shreve 21
Saturday Group 1st   Edgar Bajona 32
Friday Group 1st   Morley Thornton 20

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   John Rowton 3
Sunday Group 4th   Virginia Lyne 8
Saturday Group 1st   Thomas Touzel 24
Friday Group 3rd   Sandra Lex 9

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Martin Doherty 187 *
  Group 1st   Garry Allan 16
Wednesday Group 1st   Martin Doherty 15
Tuesday Group 1st   Desmond Murphy 15

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 7
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 7
  Group 1st   Martin Doherty 6
Friday Best In Show   Terry Carter 140 *
  Group 1st   Valerie Gervais 7
  Group 1st   Terry Carter 6

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Adriano Bosa 21

Show Date
Monarch Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Skip Stanbridge 19
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 18
Friday Group 1st   Elaine Whitney 21

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 24
Saturday Group 1st   Sandy Gelinas 22
Friday Group 1st   Terry Carter 17

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elliott Weiss 40
Saturday Group 1st   Linda More 41
Friday Group 1st   Federico Fernandez 33
Thursday Group 1st   Jaime Ganoza 29

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Susan Badick 24
Saturday Group 1st   Bruce Owen 29
Friday Best In Show   Ray Smith 215 *
  Group 1st   Ray Smith 26

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Allan Pepper 26

Show Date
Arnprior Canine Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gutenberg Soares 30
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 29
Friday Reserve Best In Show   Doris Willis N/A
  Group 1st   Doris Willis 26

Show Date
Guelph & District Kennel Club Inc April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Manual Rangel (Dr) 495 *
  Group 1st   Patricio Muza 43
Saturday Reserve Best In Show   John Lewington N/A
  Group 1st   Manual Rangel (Dr) 50
Friday Best In Show   Patricio Muza 351 *
  Group 1st   John Lewington 37

Show Date
Champlain Dog Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charles Bett 13
Saturday Best In Show   Charles Bett 209 *
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 15
Friday Group 4th   Allan Brown 4

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Margaret Jones 24

Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 18
  Group 1st   Robert Whitney 20
Friday Reserve Best In Show   Doug Windsor N/A
  Group 2nd   Darle Heck 17
  Group 1st   Doug Windsor 17

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Kenneth Hammond 40
Sunday Group 2nd   David Markus 50
Saturday Group 2nd   Alan Ewles 52

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 27

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Michael Woods (Dr) 22

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 8 8 9 9 15
All Breed Ranking: 62 64 74 86 157

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 20 16 14 8   0 0 0 0 1   2120
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Fred Dewsbury 34
Monday Group 1st   Oscar Echandi 38
Sunday Group 1st   Norma Fonseca 35

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Martin Doherty 31

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 43

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 41
Saturday Group 4th   Rosemary Shoreman 39
Friday Group 2nd   Michael Shoreman 31

Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 21
Saturday Reserve Best In Show   Wendy Paquette N/A
  Group 1st   Sharon Derrick 23
Friday Group 1st   Wendy Paquette 20

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Buchanan 23
Saturday Group 3rd   Christopher Neilson 24
Friday Group 2nd   Rick Fehler 22

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 75
Saturday Group 1st   Kenneth McDermott 90
Friday Group 2nd   Joe Walton 46

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   James Reynolds N/A
  Group 1st   James Reynolds 47
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 40
Friday Group 3rd   Keke Kahn 28

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joan Beech 21
Sunday Group 1st   Mildred Bryant 36
Saturday Group 2nd   Sandy Gelinas 27
Friday Group 1st   Kristen Francis 20

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Raymond Lariviere N/A
  Group 3rd   Raymond Lariviere 27
Saturday BPIG   Allan Pepper N/A
  Group 3rd   Allan Pepper 34
Friday BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Group 3rd   Denise Cornelssen 18

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Shirley Limoges N/A
  BPIG   Shirley Limoges N/A
  Group 2nd   Shirley Limoges 20
Saturday Best In Show   James Reynolds 190 *
  Best Puppy In Show   James Reynolds N/A
  BPIG   James Reynolds N/A
  Group 1st   James Reynolds 21
Friday BPIG   Martin Doherty N/A
Thursday BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  BPIG   David Markus N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 04 to September 04, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Olga Gagne 234 *
  Best Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Group 1st   Heather Langfeld 21
Sunday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 18
Saturday BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 4th   Janet Lobb 20
Friday Best Puppy In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  BPIG   John B. Ross N/A

Show Date
Rideau Terrier Club Specialty August 29 to August 29, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Tim Doxtater N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 9

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   James White N/A
  Group 1st   James White 53
Sunday Best Puppy In Show   Sari Brewster Tietjen N/A
  BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 3rd   Donald Emslie 61
Saturday BPIG   Phyllis Wolfish N/A
Friday BPIG   William deVilleneuve N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Tan Hock N/A
Saturday BPIG   Nils Molin N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Elaine Whitney 130 *
  Best Puppy In Show   Elaine Whitney N/A
  BPIG   Robert Whitney N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Robert Whitney 18
  Group 1st   Elaine Whitney 17
Tuesday BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  Group 1st   Jocelyne Gagne 18
  BPIG   Paul Odenkirchen N/A
  Group 3rd   Paul Odenkirchen 11

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Doug Windsor N/A
  Group 3rd   Doug Windsor 27
Saturday Best Puppy In Show   Eugene Blake N/A
  BPIG   Patricia Taylor N/A
Friday BPIG   James Ham N/A
  Group 1st   James Ham 28

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Wendy Paquette N/A
  Group 3rd   Wendy Paquette 27
  BPIG   Wendy Paquette N/A
Saturday BPIG   Edd Bivin N/A
Friday BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2009
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Margaret Jones 21
  BPIG   Margaret Jones N/A
Tuesday Best Puppy In Show   Mel Bungey N/A
  BPIG   Rosemary Kemp N/A
Monday BPIG   Mel Bungey N/A
  Group 2nd   Mel Bungey 20

Show Date
Kars Community Recreation Association July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Valerie Gervais N/A
  Group 3rd   Valerie Gervais 17
Saturday BPIG   Robert Smith (Dr) N/A
  Group 4th   Robert Smith (Dr) 16
Friday Best Puppy In Show   Valerie Gervais N/A
  BPIG   Polly Smith N/A
  Group 4th   Polly Smith 11

Show Date
Oxford County Kennel Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Skip Stanbridge N/A
Friday BPIG   Norman Patton N/A

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Paul Odenkirchen N/A
  BPIG   Paul Odenkirchen N/A
  Group 1st   Paul Odenkirchen 19
  BPIG   Peter Machen N/A
  Group 2nd   Peter Machen 12
Saturday Best Puppy In Show   Natalie Dunfee N/A
  BPIG   Natalie Dunfee N/A
  Group 2nd   Natalie Dunfee 17
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Group 2nd   Bruce Owen 11
Friday Best Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  Best Puppy In Show   Tim Doxtater N/A
  BPIG   Doris Willis N/A
  Group 2nd   Doris Willis 15
  BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 2nd   Donald Emslie 15

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Jack Ireland N/A
  BPIG   Jack Ireland N/A
  Group 3rd   Jack Ireland 11
Saturday BPIG   Alan Bennett N/A
  Group 4th   Alan Bennett 21
Friday BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 04 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
Friday BPIG   Ramon Podesta N/A
Thursday Best Puppy In Show   Adriano Bosa N/A
  BPIG   Adriano Bosa N/A
  Group 3rd   Adriano Bosa 27

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Robert Sharp N/A
  Group 4th   Robert Sharp 49
Saturday Best Puppy In Show   Stephen Hurt N/A
  BPIG   Stephen Hurt N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada Specialty May 16 to May 16, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Charlotte Patterson N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Ron Mahon N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 21

Show Date
Champlain Dog Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Conny Gutierrez-Otero N/A
Friday Best Puppy In Show   Letitia Bett N/A
  BPIG   Letitia Bett N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By