Ch Suthanlites Fireworx
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Cheryl Lecourt
Breeder: Cheryl Lecourt
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 19 19 18 18 13
All Breed Ranking: 82 80 75 61 50

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 13 6 5 1   1 0 0 0 1   1287
Win Record - 2011
Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dorothy Collier 1
  Group 1st   Dorothy Collier 59
  Reserve Best In Specialty   Dorothy Collier N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
Saturday Group 3rd   Ralph Scoggins 71
  Best Of Breed   Ralph Scoggins 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   John (Fred) Peddie 10
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
Wednesday Group 1st   Sandy Gelinas 19
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 4th   Shirley Bell 8
  Best Of Breed   Shirley Bell 0
Tuesday Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 1st   Martin Doherty 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Maida Puterman 15

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 4
  Group 2nd   Natalji Nekrosiene 51

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Group 1st   Brian Taylor 19
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Group 1st   Mike Macbeth 18

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   James Frederiksen 154
  Group 3rd   Glen Stark 12
  Best Of Breed   Bud Haverstock 3
  Group 1st   Bud Haverstock 20
  Best Of Breed   Glen Stark 2
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 3
  Group 1st   James Frederiksen 25
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 2nd   Skip Stanbridge 15
Wednesday Best In Show   Michel Chaloux 163
  Group 1st   Michel Chaloux 22
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 2nd   Jack Ireland 18
Tuesday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 22

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 26
Friday Group 1st   Adrian Landarte 28
  Best Of Breed   Adrian Landarte 1
Thursday Best Of Breed   Jorge Nallem 3
  Group 1st   Jorge Nallem 21
  Group 1st   Harold Pybus 21
  Best Of Breed   Harold Pybus 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 3rd   Patricia Taylor 9

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 3
  Group 2nd   Rita Biddle 54
Saturday Group 3rd   Bart Miller 56
  Best Of Breed   Bart Miller 4
Friday Best In Show   Carol Graham 334
  Group 1st   Patricia Mowbray-Morgan 63
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 3
Thursday Best Of Breed   Carol Graham 3
  Group 2nd   Carol Graham 42

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By