Am. Can. CH. Schuyler's Laparata Robert
Pekingese
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Mary Schuyler Campbell
Breeder: Mary Schuyler Campbell
Handler: Tom Curley
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 3 3
All Breed Ranking: 24 22 21 19 20

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 4 42 33 21 9   1 0 0 1 2   2808
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Frank Cresci N/A
  Best Of Breed   Frank Cresci 0
Friday Group 2nd   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Thursday Best Of Breed   Fernando Rodrigues 0
  Group 1st   Fernando Rodrigues N/A

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 2nd   Linda Millman N/A
Saturday Group 1st   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Friday Group 2nd   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 31
  Group 1st   Allan Brown 30
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 30
  Group 1st   Thora Brown 28
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 4th   Fred Dewsbury 11
Friday Best Of Breed   Laura Thompson 0

Show Date
Sudbury Toy Fanciers September 16 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Bassett 14
  Best Of Breed   Fred Bassett 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   Rita Walker 13
Saturday Group 3rd   Lee Anne Bateman 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 1st   Alan Bennett 19
  Group 4th   David Markus 11
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Thursday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 1st   Raymond Lariviere 19
  Group 2nd   Evelyn Beilhartz 21

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 1
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 43
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 31
Friday Best Of Breed   Rafael de Santiago 0
  Group 2nd   Olga Gagne 19
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Rafael de Santiago 25

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Michael Canalizo 3
  Group 1st   Michael Canalizo 31
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 38
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3
  Group 2nd   Carmen Haller 34
Friday Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 1st   Ed Wild 28

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario August 18 to August 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ann Hearn 39
  Best Of Breed   Ann Hearn 4

Show Date
Thousand Island Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Wood 4
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 2

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 14 to August 16, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Ron Mahon 11
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Wednesday Group 2nd   Morley Thornton 14
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 1st   Fred Gordon 15
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
Tuesday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 11
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 2nd   Thomas Alexander 14

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 2nd   Morley Thornton 15
Wednesday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 17
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 1st   Fred Gordon 19
Tuesday Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 20
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Thomas Burke 23

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 1
  Group 2nd   Aida Rivera Franco 19
Saturday Group 2nd   Marilyn O'Neill 22
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 4th   Pamela Bruce 7
Thursday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 3rd   Philip Wendling 9
  Group 1st   Robert Whitney 16
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Wednesday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Elaine Whitney 17
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wayne Thompson 34
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5
Saturday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 52
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Rosemary Kemp 2
Tuesday Group 1st   Sandra Lex 16
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Monday Best Of Breed   Eugene Phoa 0
  Group 3rd   Eugene Phoa 13

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Eadie 3
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 2

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Melvin Beech 28
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Saturday Group 3rd   Raymond Lariviere 30
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2
Friday Best Of Breed   Donald Wallace 1

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 23
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 2nd   Judith Byrne 19
Thursday Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 3rd   Linda Millman 21

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Avery Gaudin 11
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 27
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Kent Delaney 0
  Group 4th   Kent Delaney 25
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 17

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 2nd   Janet Buchanan 16
Wednesday Group 1st   Ray Smith 26
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Tuesday Group 3rd   William Gunn 13
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 27
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Friday Best In Show   Michael Hill 154
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 26
Thursday Group 2nd   David Eadie 12
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 2nd   Russel Fletcher 35
Friday Best In Show   Victoria Thomas 162
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Group 1st   Victoria Thomas 31

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Doxtater 3
  Group 2nd   Tim Doxtater 19
Saturday Group 2nd   Donald Emslie 23
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
Friday Group 1st   Olga Gagne 18
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 18
  Group 1st   John B. Ross 24
  Best Of Breed   John B. Ross 0
Sunday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Reserve Best In Show   Morley Thornton N/A
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 1st   Morley Thornton 23
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 1st   Thomas Burke 24
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Burke N/A
  Group 1st   Fred Gordon 25
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 25
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 3rd   David Markus 19
Saturday Group 2nd   Bruce Owen 32
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Group 3rd   Heather Langfeld 14
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mike Jackman 27
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Saturday Best In Show   Richard Meen (Dr) 157
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 3rd   Morley Thornton 13
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 28
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Christopher Neilson 17
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 2nd   Kristen Francis 15

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 4th   Honey Glendinning 34
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 1

Show Date
Champlain Dog Club April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Smith (Dr) 22
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
Saturday Best In Show   Robert Smith (Dr) 158
  Best Of Breed   Polly Smith 0
  Group 1st   Polly Smith 27
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 16
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 16

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 19
Saturday Group 3rd   Dianne Miller 23
  Best Of Breed   Dianne Miller 4
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 17 to March 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 2nd   Maida Puterman 23

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 2nd   Rick Fehler 15
Saturday Group 2nd   Skip Stanbridge 17
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Best Of Breed   Jon Cole 1
  Group 2nd   Jon Cole 9

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sylvia Barkey 4
  Best Of Breed   Linda Kraft 4
  Group 3rd   Sylvia Barkey 33
  Group 2nd   Linda Kraft 31
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 43
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 2nd   Joyce Love 46
Saturday Best Of Breed   Sherry Daigle 0
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 4th   Thomas Burke 45
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 35
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michel Bouchard 9
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 1
  Group 1st   Janet Buchanan 19
Friday Group 2nd   Garry Allan 15
  Group 1st   Ted Fahlgren 16
  Best Of Breed   Alan Ewles 1
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paula Hartinger 22
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 2
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Group 1st   Olga Gagne 27

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Friday Group 3rd   Sharon Derrick 27
  Best Of Breed   James Frederiksen 3
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
  Group 4th   James Frederiksen 27

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 4 3 3 3 3
All Breed Ranking: 24 22 22 25 26

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 2 41 26 15 10   1 0 1 0 4   3033
Win Record - 2011
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jack Ireland 44
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 34
Friday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 2
  Group 2nd   Phyllis Wolfish 39

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 4

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Larry Kereluke 42
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Ioia 74
  Best Of Breed   John Ioia 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 2
  Group 4th   John Rowton 53
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Toy Dog Club of Ontario October 28 to October 28, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Frank Sabella 2

Show Date
Toy Dog Club of Ontario October 15 to October 15, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 1

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Christopher Neilson 35
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 21
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Sunday Best In Show   Bud Haverstock 140
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Guy Jeavons 22
  Group 1st   Bud Haverstock 19
Saturday Best In Show   Victoria Thomas 143
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 18
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 1st   Morley Thornton 22
  Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 17
  Group 2nd   Michael Gelinas 20
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 17 to September 17, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 13
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 4th   Heather Langfeld 13
  Best Of Breed   Richard Lake 0
  Group 2nd   Richard Lake 15
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 4th   Pamela Bruce 12
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 1st   Fred Gordon 25
Friday Group 3rd   Jacqueline Rusby 21
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Mike Jackman 21
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Rick Fehler 39
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
Sunday Group 2nd   David Eadie 47
  Best Of Breed   David Eadie 2
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 47
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Friday Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elaine Lessig 3
  Group 3rd   Elaine Lessig 29

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 16 to August 18, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Lisa Avery 17
  Group 1st   Michel Bouchard 20
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Lisa Avery 0
Wednesday Group 2nd   David Eadie 18
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 2nd   Alan Bennett 25
  Best Of Breed   David Eadie 0
Tuesday Group 4th   Donald Duncan 21
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Denis 1
  Best Of Breed   Lee Steeves 1
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
  Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 32
Saturday Best Of Breed   Ralph Scoggins 1
  Group 2nd   Ralph Scoggins 42
Friday Group 2nd   Lynn Storeshaw 14
  Group 4th   Alan Ewles 11
  Best Of Breed   Alan Ewles 1
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Martin Doherty 16
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Wednesday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 2nd   Alan Bennett 32
Tuesday Best In Show   Sandy Gelinas 165
  Group 2nd   Sandy Gelinas 24
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 1st   Maida Puterman 23

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Ron Mahon N/A
  Group 1st   Ron Mahon 27
  Best Of Breed   Shari Robinson 0
Sunday Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 1
  Group 1st   Natalji Nekrosiene 34
Saturday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 28

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 0
Thursday Group 1st   Mike Macbeth 21
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Wednesday Best In Show   Mike Macbeth 121
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Olga Gagne 24
  Group 1st   David Paterson 24

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Morley Thornton 46
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
Friday Best Of Breed   Linda Millman 4

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   David Markus 1
  Group 3rd   David Markus 14
Tuesday Best Of Breed   Joan Beech 1
  Group 1st   Joan Beech 20
Monday Best Of Breed   Charles Bett 1
  Group 3rd   Charles Bett 12

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Edd Bivin 1

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arley Hussin 1
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Best Of Breed   Jean Fournier 1

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Mike Jackman 11
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Wednesday Group 1st   Ainslie Mills 14
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 3rd   Michelle Scott 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Sunday Best In Show   Bud Haverstock 200
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Bud Haverstock 25
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 2nd   Deborah Graffmann 20
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 4th   Robert Whitney 16
  Group 3rd   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 1st   Skip Stanbridge 18
Wednesday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 21
Tuesday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 27
  Group 2nd   Allan Pepper 27
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Best Of Breed   Allan Pepper 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Christopher Neilson 15
  Best Of Breed   Christopher Neilson 3
Saturday Best Of Breed   Adrian Landarte 3
  Group 4th   Adrian Landarte 16
Thursday Best Of Breed   Harold Pybus 3
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3
  Group 1st   Harold Pybus 14

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wayne Thompson 19
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 3rd   Wendy Paquette 26
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 29
Saturday Best Of Breed   Randy Garren 3
  Group 2nd   Dennis McCoy 38
Friday Group 1st   Diane Malenfant 38
  Best Of Breed   Diane Malenfant 3
Thursday Best Of Breed   Bart Miller 3
  Group 4th   Bart Miller 25

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Lariviere 4
  Group 1st   Raymond Lariviere 25
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 3
  Group 1st   Ted Fahlgren 28

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 38
Sunday Best Of Breed   William deVilleneuve 1
  Group 1st   William deVilleneuve 39
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   Thomas Touzel 31

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 20
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 13
  Group 1st   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   Deborah Graffmann 22
  Group 1st   Elaine Whitney 24

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 19

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 1
  Group 1st   Ted Fahlgren 16
  Group 2nd   Kim Hamel 16
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 2
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 17
  Best Of Breed   Mary White 2
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Group 2nd   Mary White 18
Friday Group 1st   Thomas Touzel 19
  Group 3rd   Phyllis Pancel 17
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Best Of Breed   Thomas Touzel 2

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Paula Hartinger 40
  Group 2nd   Patricia Lanctot 31
Saturday Group 2nd   Roger Hartinger 33
  Group 3rd   Michael Lanctot 34
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 3
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3

Show Date
Scarborough Kennel Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 26
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Saturday Group 4th   Alan Ewles 27
  Best Of Breed   Alan Ewles 1
Friday Group 4th   Michael Woods (Dr) 24
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By