MBIS, MBISS, GCH. Docteur Jivago Du Grand Fresnoy CGN
Borzoi
(Click on breed to view standings)
Call Name: Grayer - (Male)
Owner: Karen Fasciano
Breeder: Marie-Helene Combis, Elevage du Grand
Handler: Craig Watt / Karen Fasciano
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 15 17 16 17
All Breed Ranking: 127 120 132 124 121

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 9 15 14   0 0 0 0 4   717
Win Record - 2014
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 15

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Beverly Capstick 33

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   David Swartwood 20

Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Darle Heck 7
  Group 2nd   Richard Paquette 10
Sunday Group 4th   Ray Smith 7
  Group 3rd   Patricia Nemirovsky de Alsina 6
Saturday Group 4th   William Gunn 7
  Group 2nd   Sheila Verhulst 9

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 23

Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Aida Rivera Franco 10
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 17
Friday Group 3rd   Mauro Alves 7

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Susan Swalling 7
Friday Group 4th   Phyllis Pancel 10

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 8
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 9
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 10 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cruz 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvie Desserne 0
  Group 3rd   Sylvie Desserne 38
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 1
Friday Best Of Breed   Luis Miguel Pinto Teixeira 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Morley Thornton 5
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 4
  Group 4th   Jacqueline Quiros-Kubat 38
Saturday Best Of Breed   Lawrence Terricone 2
Friday Group 3rd   Lyn Brand 39
  Best Of Breed   Lyn Brand 2

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Carol Graham 2
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
  Best Of Breed   Jackie Browning 2

Show Date
London Canine Association July 11 to July 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 0
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Ed Wild 13
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 9
Saturday Group 4th   Joe Walton 11
  Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   William Gunn 21

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Wednesday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Tuesday Group 3rd   Rosemary Shoreman 7
  Best Of Breed   Changsu You 0
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 4th   Fred Dewsbury 8
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Gazehound Ontario June 08 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Frost 3

Show Date
Borzoi Club Of Ontario June 07 to June 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 11

Show Date
All Hound Club of Ontario June 06 to June 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 2
Saturday Best Of Breed   Donald Sturz (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Linda More 3
Thursday Best Of Breed   Barbara Heal 3

Show Date
Ottawa Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chris Graham 1
Saturday Best Of Breed   Ray Smith 1
Friday Best Of Breed   Eugene Phoa 0
  Group 4th   Eugene Phoa 15

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 18
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stanley Shen 22
  Best Of Breed   Stanley Shen 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 27
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 20
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 4th   Elaine Whitney 11
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 12
Saturday Group 4th   Guy Jeavons 12
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 9
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 2nd   Doug Windsor 17
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 22 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 23
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
  Group 1st   Wendy Paquette 18

Show Date
Ontario Breeders Association February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 1
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 2nd   John Rowton 29
Saturday Group 1st   Levente Miklos (Dr) 33
  Best Of Breed   Levente Miklos (Dr) 1
Friday Group 3rd   Geraldine Taylor 9
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
Thursday Group 4th   Donna Conod 7
  Best Of Breed   Donna Conod 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 6 7 6 6
All Breed Ranking: 54 50 48 47 43

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 20 18 7 12   0 0 0 0 3   1473
Win Record - 2013
Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Toddie Clark 1

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 41

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 4th   Virginia Lyne 11

Show Date
All Hound Club of Ontario November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 3
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Group 4th   Michael Gelinas 46
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 3
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 1
Saturday Group 2nd   Victoria Thomas 50
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Alan Ewles 8
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 10
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 2nd   Joe Lobb 9
Friday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Garry Allan 7

Show Date
Borzoi Canada August 24 to August 24, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ray Smith 5
Sunday Best Of Breed   Peter Frost 12
Saturday Best Of Breed   Betsy Yates 9
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 7

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 5
  Group 1st   Pedro Armando Ramos Lang 64
Saturday Best Of Breed   Steven Gladstone 0
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Phyllis Wolfish 6
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Wednesday Best In Show   Phyllis Wolfish 170
  Group 1st   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 12
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Tuesday Group 1st   Deborah Graffmann 9
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 3rd   Melvin Beech 6
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Donna Conod 9
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 16
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Michel Bouchard 7
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Thursday Group 1st   William Gunn 16
  Best Of Breed   William Gunn 1
  Best Of Breed   Christopher Neilson 1
Wednesday Group 2nd   Phyllis Pancel 9
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Ronald Besoff 13
  Best Of Breed   Ronald Besoff 0
Tuesday Best Of Breed   Dianne Besoff 0
Monday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 3
  Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 24
  Best Of Breed   Letitia Bett 3
  Group 3rd   Letitia Bett 18

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 11
Sunday Best In Show   Michelle Scott 158
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 1st   Wendy Paquette 21
Saturday Group 1st   Michelle Scott 21
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 37
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 2nd   Conny Gutierrez-Otero 41
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 2
Friday Group 1st   Franklin van der Spuy 29
  Best Of Breed   Franklin van der Spuy 0
Thursday Group 4th   Brian Taylor 17
  Best Of Breed   Brian Taylor 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 4th   Neil Graves 6
Saturday Group 3rd   Paula Heikkinen-Lehkonen 19
  Best Of Breed   Paula Heikkinen-Lehkonen 0
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 2nd   Allan Pepper 11

Show Date
Gazehound Ontario June 09 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 5
  Best In Multi Breed Specialty   Gael Morison N/A

Show Date
Borzoi Club of Ontario June 08 to June 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gael Morison 16

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Les Morison 2
Saturday Group 1st   William Usherwood 79
  Best Of Breed   William Usherwood 6
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 11
Thursday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
  Group 3rd   Les Morison 35

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 31 to June 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 4th   Morley Thornton 9
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 0
Friday Group 4th   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Bill Walkey 12
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Sunday Group 3rd   Mike Macbeth 17
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 3
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 7
Friday Group 2nd   Tabatha Buckley 3
  Best Of Breed   Tabatha Buckley 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 1st   Garry Allan 21
Saturday Group 1st   Ann Hennigan 22
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 2nd   Peter Machen 12

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 1
  Group 4th   Rita Walker 15
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 4th   Joan Beech 10

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 19 to April 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 0
Friday Best Of Breed   Len Harfield 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Virginia Lyne N/A
  Group 1st   Mario Di Vanni 21
  Best Of Breed   Mario Di Vanni 0
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 28
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Raymond Yurick 12

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Saturday Group 2nd   John B. Ross 29
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 4th   Alan Ewles 18
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Honey Glendinning 30
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2
Saturday Best Of Breed   June Penta 0
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Ed Wild 15

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jane Forsyth 0
  Group 4th   Jane Forsyth 25
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Wildwood Kennel Club January 31 to February 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 19
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Doug Windsor 21
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 15

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 7 7 7 5 4
All Breed Ranking: 53 51 47 43 39

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 20 23 15 9   0 0 1 0 6   1787
Win Record - 2012
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Group 4th   Phyllis Pancel 17
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
Friday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 19

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Terry Carter 20

Show Date
All Hound Club of Ontario October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 2nd   Gloria Geringer 43

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Muldoon 0
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 1
  Group 4th   Colette Muldoon 44
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 2nd   Ann Hennigan 20
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Friday Group 3rd   Fred Dewsbury 14
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Roberto Velez-Pico 27
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   Alan Ewles 26

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Saturday Group 1st   William Gunn 9
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Group 2nd   Allan Brown 3
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deborah Graffmann 129
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Dianne Miller 12
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 13
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Group 2nd   Donald Duncan 12
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
Thursday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Peter Machen 142
  Best Of Breed   Brian Taylor 2
  Group 1st   Joan Beech 25
  Best Of Breed   Joan Beech 2
  Group 3rd   Brian Taylor 21
Saturday Reserve Best In Show   John Lewington N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 24
  Group 1st   John Lewington 26
  Best Of Breed   John Lewington 2
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2
  Group 2nd   Barbara Arndt 19
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 17

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 12 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Carlos Vasconsellos 0
  Group 3rd   Juan Carlos Vasconsellos 34

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Frank McCartha 40
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 0
Saturday Best Of Breed   Anthony DiNardo 0
Friday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Group 2nd   Nicholas De Bedout 27

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Beverly Capstick 13
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 16
Saturday Group 1st   Aida Rivera Franco 22
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Pamela Bruce 13
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Thursday Group 4th   Charles Bett 2
  Group 1st   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 3rd   Elaine Whitney 8
  Group 2nd   Robert Whitney 10

Show Date
Capital Area Sighthound Association July 21 to July 21, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fred Heal 3

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 3
  Group 1st   Sandra Anderson 46
Saturday Best Of Breed   David Eadie 3
  Group 2nd   David Eadie 42

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 2nd   Ray Smith 7
Wednesday Group 1st   William Gunn 15
  Best Of Breed   William Gunn 0
Tuesday Best In Show   Janet Buchanan 135
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 1st   Janet Buchanan 16

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 1st   Sandra Anderson 23
Friday Group 2nd   Michael Hill 10
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 10
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 2nd   David Eadie 11
  Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Group 2nd   Lisa Avery 7

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 0
  Group 3rd   Ann Ingram 30
Saturday Group 3rd   Russel Fletcher 9
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
Friday Group 1st   Victoria Thomas 15
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0

Show Date
Borzoi Canada June 02 to June 02, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Bink 28

Show Date
Borzoi Club Of Ontario June 01 to June 01, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bo Bengtson 25

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 11
Thursday Best Of Breed   Carlos Fernandez-Renau 5
  Group 4th   John Bink 41

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 3
  Group 2nd   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
  Group 2nd   Melvin Beech 13
Saturday Group 3rd   Joan Beech 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 3
  Group 1st   Rick Fehler 14
  Best Of Breed   Joan Beech 3

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Patricia Laurans 17
  Best Of Breed   Patricia Laurans 0
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Queon Lure Coursing Association May 19 to May 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Malcolm Fellows 0
Friday Group 2nd   Barbara Arndt 12
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 1st   Morley Thornton 19
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 9
  Group 4th   Kristen Francis 8
  Best Of Breed   Mike Jackman 4
  Best Of Breed   Kristen Francis 4
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Group 3rd   Richard Meen (Dr) 6
  Group 1st   Christopher Neilson 10
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Augusto Benedicto Santos III 3
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 3rd   Wendy Paquette 9
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 9
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 6

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 4th   Deborah Graffmann 30
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 0
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Enrique Filippini 3
Saturday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1
Friday Best Of Breed   David Ojalvo 1

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Group 4th   Skip Stanbridge 8
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Best In Show   Rick Fehler 160
  Group 1st   Rick Fehler 16
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Group 3rd   Michael Gelinas 17
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Group 3rd   Geraldine Taylor 16
Sunday Group 2nd   Sandy Gelinas 19
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Phyllis Pancel 24
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
Friday Best Of Breed   David McIntyre 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   David McIntyre 14

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 9 12 11 11
All Breed Ranking: 101 104 119 111 109

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 8 15 28 6   0 0 0 0 4   1151
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 3rd   Bill Walkey 11
Wednesday Best Of Breed   Leyda Perez 3
Tuesday Group 3rd   Gabriel Valdez-Valdes 31
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Smith (Dr) 34
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1
Saturday Group 3rd   Polly Smith 32
  Best Of Breed   Polly Smith 3
Friday Group 3rd   Carlos Quinones 22
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terry Carter 33
  Best Of Breed   Terry Carter 4
Saturday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 33
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 0

Show Date
All Hound Club of Ontario October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   June Penta 10

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Rowton 4
  Group 3rd   John Rowton 22

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Jocelyne Gagne 15
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Badick 0
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Group 3rd   Christopher Neilson 22
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 3rd   Michel Bouchard 13
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Group 4th   Jacqueline Rusby 15
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Joe Walton 0
  Group 2nd   Michael Gelinas 9

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Allan Brown 5
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 3rd   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 1
  Group 2nd   Oscar Valverde-Calvo 10
  Best Of Breed   Alan Bennett 1
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 1
Saturday Best Of Breed   Monica Luisa Garcia Moser 0
  Group 3rd   Monica Luisa Garcia Moser 12
Friday Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Group 3rd   Brian Taylor 5
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Joan Colbourn 9

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 3rd   Len Harfield 14
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Thursday Group 3rd   Marlene Mortera 6
  Best Of Breed   Marlene Mortera 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 2nd   Ed Wild 12
Friday Best Of Breed   John B. Ross 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 13

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 16 to August 18, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Michel Bouchard 18
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Wednesday Group 1st   David Eadie 17
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
Tuesday Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 1st   Donald Duncan 19
  Group 2nd   Charles Cyopik 17
  Best Of Breed   Donald Duncan 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 07 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lloyd Allewell 25
  Best Of Breed   Lloyd Allewell 0
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1
Saturday Group 3rd   Denys Janssen 35
  Best Of Breed   Ralph Scoggins 0
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 2nd   Fred Dewsbury 5
  Group 3rd   Mike Macbeth 8
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 22
  Group 3rd   Skip Stanbridge 14
Tuesday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 13
  Best Of Breed   Allan Pepper 3
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 3
  Group 3rd   Allan Pepper 13

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jorge Nallem 4
  Best Of Breed   Jorge Nallem 0
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 2nd   Christopher Neilson 6
Friday Best Of Breed   Adrian Landarte 0
  Group 3rd   Adrian Landarte 3
Thursday Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Gazehound Ontario June 05 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bart Miller 11

Show Date
Borzoi Canada June 04 to June 04, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Patricia Mowbray-Morgan N/A

Show Date
Borzoi Club of Ontario June 03 to June 03, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Randy Garren 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Diane Malenfant 72
  Best Of Breed   Diane Malenfant 4
Saturday Group 3rd   Rita Biddle 50
  Best Of Breed   Rita Biddle 6
Friday Group 2nd   Randy Garren 57
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 5
Thursday Best Of Breed   Karsten Kaemling 2

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Gordon 0
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 8
Friday Group 2nd   Leslie Rogers 8
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Avery Gaudin 8
  Group 3rd   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 120
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 9
  Group 1st   Doug Gaudin 10
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 9
  Group 2nd   Richard Paquette 8
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 3rd   Rita Walker 5

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Group 1st   Victoria Thomas 16
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 15
Friday Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Group 4th   Lisa Avery 10
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 23
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 3rd   Alan Ewles 6

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Doug Gaudin 27
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Sunday Group 4th   Avery Gaudin 45
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 1
Friday Best Of Breed   Donna Cole 0

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 21 21 18 16 23
All Breed Ranking: 150 146 132 118 184

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 9 6 5 5   0 0 0 0 4   906
Win Record - 2010
Show Date
All Hound Club Of Ontario October 29 to October 29, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Gareth Morgan-Jones 7

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Windsor 12

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   David Swartwood 10
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 13
Saturday Best In Show   Dianne Miller 188 *
  Group 1st   Joe Tacker 14
Friday Best In Show   Joe Tacker 149 *
  Group 1st   Dianne Miller 9

Show Date
Markham Kennel Club August 26 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 30

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Mark Houston-McMillan 13

Show Date
Ontario Lure Coursing Association August 08 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anthony DiNardo 5

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lloyd Allewell 67

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 06 to August 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Chie Ejima Yamakado 24

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 28 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   David Eadie 11
  Group 4th   Doug Gaudin 6
Wednesday Group 4th   Lynda Starbuck 3

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Barbara Arndt 14
Wednesday Group 3rd   Martin Doherty 13

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Fred Dewsbury 19
Friday Group 2nd   Sandra Anderson 18
Thursday Group 2nd   Franklin van der Spuy 13

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Sandy Gelinas 20

Show Date
Borzoi Canada June 05 to June 05, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Robert Dawson N/A

Show Date
Borzoi Club of Ontario June 04 to June 04, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jaime Ganoza 18

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Alan Bennett 17
  Group 1st   Christopher Neilson 16
Sunday Best In Show   Sandy Gelinas 174 *
  Group 1st   Sandy Gelinas 17
Saturday Group 4th   Michael Gelinas 9

Show Date
Seaway Kennel Club May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 20

Show Date
Victoria County Kennel Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Donald Fitzsimmons 14
Friday Group 3rd   Charles Cyopik 1

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 2 3 6 5
Group Ranking: 58 66 96 113 105
All Breed Ranking: 502 584 760 951 877

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 2 6   0 0 0 0 0   245
Win Record - 2009
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Eadie 53

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Christopher Neilson 32
Saturday Group 3rd   Janet Buchanan 31

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 25
Friday Group 2nd   Lisa Avery 15

Show Date
Grey Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Alan Bennett 11
Tuesday Group 3rd   Christopher Neilson 18

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Paula Heikkinen-Lehkonen 26

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 4th   Richard Lopaschuk 14
Saturday BPIG   Larry Kereluke N/A
Friday Group 4th   Susan Badick 10
  BPIG   Susan Badick N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Antonio Capistrano N/A
  Group 4th   Antonio Capistrano 10

Show Date
Orangeville & District Kennel Club March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Fred Dewsbury N/A
Saturday BPIG   Lisa Avery N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By