Ch Katyra Disturbance InThe Force
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Kathy Adorjan
Breeder:
Handler:
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 20 20 24 26 31
Group Ranking: 455 449 501 488 583
All Breed Ranking: 2204 2180 2477 2428 3058

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   27
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Smith (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Smith (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Hearn 7 (0-3-2-3)
  Best Puppy In Breed   Ann Hearn N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Paul Odenkirchen N/A
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 6 (3-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
Friday BPIG   Allan Pepper N/A
  BPIG   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 5 (3-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Select Dog   David Swartwood N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   William Gunn N/A
  Best Of Opposite Sex   William Gunn N/A
  Best Of Winners   William Gunn (2-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  Winners Dog   William Gunn (2-2-0-1)
  Best Bred By Exhibitor   Bonnie Linnell Clarke N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Pamela Bruce (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce (2-2-0-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Loraine Boutwell N/A
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Loraine Boutwell (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  Winners Dog   Loraine Boutwell (2-2-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Len Harfield N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Len Harfield N/A
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Winners Dog   Len Harfield (2-1-0-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 2

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Daniel Kwee N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Daniel Kwee N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Desmond Murphy N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By