Am / Can GCh MBIS Stonebridge Just A Little Bit Better
Cairn Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Chuck - (Male)
Owner: Dayle Reynolds
Breeder: Dayle Reynolds
Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 5 2 2
Group Ranking: 100 81 70 39 25
All Breed Ranking: 1055 876 707 453 318

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 1   0 0 0 0 0   47
Win Record - 2016
Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 13
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 2nd   James Frederiksen 15
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
Thursday Group 4th   Joy Hodgkinson 7
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 4 4
All Breed Ranking: 33 32 31 31 30

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 27 25 29 18   0 1 0 0 1   2158
Win Record - 2015
Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stefan Sinko 2
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 43
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 1
  Group 4th   Jacqueline Quiros-Kubat 47
Friday Best Of Breed   Desmond Murphy 2
  Group 3rd   Desmond Murphy 31

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 5
  Group 3rd   Shirley Limoges 23
Saturday Group 2nd   Keke Kahn 19
  Best Of Breed   Keke Kahn 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Group 2nd   Grant Townsend 27
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 3
  Group 3rd   Charles Olvis 32
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 0
  Group 2nd   Edd Bivin 26

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 7
  Group 2nd   Roger Hartinger 26
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 5
  Group 3rd   Paula Hartinger 20

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 17
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Group 1st   Rafael Otalora Robayo 12
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mary White 12
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 3rd   Letitia Bett 16
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Group 3rd   Francis Smith Moffat 25
Saturday Group 3rd   James Reynolds 31
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Group 2nd   Joanne Matheson 25
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 28
  Best Of Breed   Joanne Matheson 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Sunday Group 3rd   Luiz Ribas Silva 32
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 2
Saturday Group 4th   Carlos Quinones 27
  Best Of Breed   Carlos Quinones 8
Friday Group 4th   Cec Ringstrom 14
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Saturday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 2
  Group 1st   Karl Erik Johansson 25
Friday Group 4th   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 3rd   James Frederiksen 20
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 21
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 17

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Rodriguez Umana 27
  Best Of Breed   William Rodriguez Umana 1
Saturday Group 1st   Silvana Terezinha Bottini 33
  Best Of Breed   Silvana Terezinha Bottini 1
Friday Group 1st   Jean-Paul Kerihuel 24
  Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 8
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 7
Wednesday Best In Show   Patricia Lanctot 163 *
  Best In Show   Mike Macbeth 160 *
  Group 1st   Michel Bouchard 7
  Group 1st   Patricia Lanctot 9
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Tuesday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Mike Macbeth 7
  Group 2nd   Honey Glendinning 5

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Group 4th   Leyda Perez 13
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Larry Kereluke 11
Friday Group 4th   Rony Doedijns 13
  Best Of Breed   Rony Doedijns 0

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   James Ham 20
  Best Of Breed   James Ham 4
Tuesday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 4
  Group 4th   Alex Yu-Feng Zee 15
Monday Best Of Breed   Chris Graham 4
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 4
  Group 3rd   Chris Graham 19

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 4
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 22
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Gunn 8
  Group 3rd   Phyllis Pancel 4
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Ed Wild 11
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Rita Walker 5
  Group 4th   Rita Walker 10
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
  Group 4th   Judith Shurb 9
Thursday Group 1st   Bruce Fraser 13
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 2nd   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 21
Friday Group 4th   Judith Taylor 13
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 9
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 4th   Martin Doherty 8
  Best Of Breed   Martin Doherty 2
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 2nd   Melvin Beech 7
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 2nd   Fred Dewsbury 9

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 9
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 14
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 4
Friday Group 4th   Sylvia Barkey 7
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada June 07 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gary Doerge 92
  Best Of Breed   Gary Doerge 9

Show Date
Cairn Terrier Club of Canada June 06 to June 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Betty-Anne Stenmark N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 0
Sunday Best Of Breed   Michael Dougherty 1
Saturday Best Of Breed   Rhonda Davis 5
  Group 4th   Rhonda Davis 58
Friday Best Of Breed   Ann Hearn 5

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Brian Taylor 16
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Group 3rd   Linda Kraft 18
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Group 2nd   Ray Smith 19
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Russel Fletcher 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Group 3rd   Russel Fletcher 9
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 2nd   Lucie Paradis 30

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 3
  Group 3rd   Virginia Lyne 11
Saturday Best Of Breed   Edna Gonzales Sanchez Rubio 3
Friday Group 2nd   Joanne Matheson 14
  Group 2nd   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Joanne Matheson 4
  Best Of Breed   Janet Lobb 4

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Honey Glendinning 37
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best Of Breed   Joanne Matheson 0
  Group 3rd   Joanne Matheson 32
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Olga Gagne 45

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Patricia Lanctot 26
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5 (1-4-1-0)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 29
Friday Group 1st   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Francis Smith Moffat 21
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Saturday Group 1st   Kristen Francis 24
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 2nd   David Swartwood 9

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 4
  Group 2nd   Sumiko Ikeda 18
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 2
  Group 1st   Heather Langfeld 14
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Group 1st   Thomas Alexander 12
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Group 3rd   Norma Egginton 7

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Cruz 10
  Group 3rd   James Frederiksen 8
  Best Of Breed   Patricia Cruz 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   James Frederiksen 4 (2-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Oscar Echandi 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Ed Wild 5
  Group 1st   Oscar Echandi 8
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (1-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
  Group 2nd   Jacqueline Stacy 16
Saturday Group 4th   Terry Stacy 13
  Best Of Breed   Terry Stacy 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Starr White 10
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Group 3rd   Jon Cole 11
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 8

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 2
  Group 2nd   William Gunn 16
Saturday Best Of Breed   Dann Wilson 2
  Group 1st   Geraldine Taylor 19
Friday Group 4th   Deborah Graffmann 13
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Taylor 10
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 3rd   Doug Windsor 9
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Group 2nd   Raymond Lariviere 8
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Thursday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 3rd   Judith Taylor 5

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 40 40 36 35 34
Group Ranking: 380 374 352 338 316
All Breed Ranking: 3839 3774 3584 3407 3179

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2014
Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Leonard 3
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 3

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 2 2 1
Group Ranking: 21 21 18 16 13
All Breed Ranking: 272 263 248 222 200

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 13 10 6 9   0 0 0 0 0   441
Win Record - 2011
Show Date
New Brunswick Kennel Club August 20 to August 23, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Wayne Thompson 4
  Group 4th   Wayne Thompson 5
Sunday Best Of Breed   Michael Forte 6
  Group 4th   Michael Forte 8
Saturday Group 3rd   Aldon Garland 9
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 6

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Monday Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
Friday Best Of Breed   Judy Webb 0

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
  Group 4th   Peggy Beisel-McIlwaine 6
Wednesday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 4th   Kristen Francis 4
Tuesday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 7

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 02 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 4
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 7
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Ray Smith 4
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Group 2nd   Jack Ireland 8
Wednesday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Tuesday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 11
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn Mincey 3
  Group 1st   Phyllis Wolfish 3
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 3
  Group 1st   Marilyn Foulds 5
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 1st   Michel Bouchard 3
  Group 1st   Raymond Lariviere 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 16
  Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 3rd   Heather Langfeld 13
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 12
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 2nd   Wendy Paquette 11
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 4th   Carol Graham 12
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Best Of Breed   Bart Miller 0
  Group 4th   Bart Miller 22
Thursday Group 4th   Rafael Malo Alcrudo 14
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 10
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 4th   Leslie Rogers 13
Friday Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 2nd   Fred Gordon 12

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 15
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 0
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 0
  Group 1st   Keke Kahn 11

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 1st   Elizardo Valadez 19
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 2nd   Linda Millman 20
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 15
  Best Of Breed   Ed Wild 2
Saturday Group 1st   Shari Robinson 24
  Best Of Breed   Shari Robinson 6
Friday Group 1st   Nancy Popovich 21
  Best Of Breed   Glenys Alexander 4
  Group 3rd   Glenys Alexander 13
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 36
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
Friday Group 1st   Walter Pinsker 29
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By