Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
Collie (Rough)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Saxson - (Male)
Owner: Dr. Cindi Bossart & Connie Dubois
Breeder: Connie DuBois, Dr. Cindi Bossart
Handler: Simon Klaverr and Earl Liverance
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 4 3
Group Ranking: 64 64 58 53 49
All Breed Ranking: 441 440 407 383 342

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 0 1 0   0 0 0 0 0   206
Win Record - 2017
Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 58
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Group 1st   Michel Bouchard 61
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  Group 3rd LTD Breed Show Luis Pinto Teixeira 41
  Best Of Breed LTD Breed Show Luis Pinto Teixeira 2
Friday Group 1st   Tony Vandendool 46
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 13 13 16 18
All Breed Ranking: 79 79 91 103 123

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 11 14 7   0 0 0 0 2   1003
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 3 (0-3-1-0)

Show Date
Canadian Collie & Shetland Sheepdog Association November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 9

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 8 (2-4-2-1)
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 4 (1-3-1-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-0-1-1)
Friday Group 1st   Judi Elford 33
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-0-1-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 17
  Group 2nd   Paula Hartinger 19
  Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (0-0-2-1)
Saturday Group 2nd   Roger Hartinger 27
  Best Of Breed   Barbara Heal 3
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Leonard 24
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0
Friday Group 3rd   Wendy Paquette 18
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Dominion Collie & Shetland Sheepdog Association October 15 to October 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Multi Breed Specialty   Joe Purkhiser (Col) N/A
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 8

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Murrel Purkhiser 27
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 6

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Julio Rueda 22
  Group 1st   Judith Taylor 25
  Best Of Breed   Julio Rueda 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (0-2-2-0)
Sunday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Judy Horton 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (1-2-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thora Brown 9
  Group 3rd   Ray Smith 15
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Yvonne Savard 12
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-1-2-0)
Friday Group 1st   Stephen Dainard 24
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-1-2-0)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Rowbotham 19
  Group 4th   Heather Langfeld 17
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
Saturday Group 3rd   Jo Ann Pavey 24
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 27
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2
Friday Group 4th   Nancy Popovich 19
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Doug Windsor 13
  Group 1st   Wendy Schira 20
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Wednesday Group 1st   Letitia Bett 22
  Group 3rd   Charles Bett 14
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 19
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Saturday Group 4th   Robert Whitney 11
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
Friday Group 3rd   Doris Willis 9
  Best Of Breed   Doris Willis 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   James Moses 25
  Best Of Breed   James Moses 4 (0-3-2-0)
Sunday Group 3rd   William (Bill) Shelton 32
  Best Of Breed   William (Bill) Shelton 4 (0-3-1-1)
Saturday Group 1st   Fabio Amorim 36
  Best Of Breed   Fabio Amorim 4 (0-4-1-0)
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 4 (0-3-2-0)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Mary White 14
  Group 2nd   Judi Elford 14
  Best Of Breed   Mary White 3
  Best Of Breed   Judi Elford 3
Sunday Group 1st   Peter Machen 22
  Best Of Breed   Peter Machen 2
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Saturday Group 1st   Kristen Francis 22
  Group 1st   Ray Smith 22
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
  Best Of Breed   Ray Smith 2

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Judi Elford 13
  Best Of Breed   Judi Elford 4 (0-4-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (0-3-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 24
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4 (0-2-2-1)
Saturday Group 4th   Michael Shoreman 18
  Best Of Breed   Michael Shoreman 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Opposite Sex   Morley Thornton N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ronnie Natividad 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Chan Weng Woh N/A
  Best Of Opposite Sex   Shinichi Sonoda N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Irene Latchford 30
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Irene Latchford 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 33
  Group 2nd   Wendy Schira 33
  Best Of Breed   Doug Windsor 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-2-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 6
Saturday Group 3rd   Tim Thomas 54
  Best Of Breed   Tim Thomas 9
  Best Of Breed   John Hodgkinson 8

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
Thursday Group 4th   Alan Bennett 16
  Best Of Breed   Alan Bennett 5 (1-3-1-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 4 9
Group Ranking: 14 14 19 44 102
All Breed Ranking: 119 129 163 312 720

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 8 8 3   0 0 0 0 1   763
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Davor Javor 7 (1-4-1-2)
Monday Group 2nd   Irene Latchford 57
  Best Of Breed   Irene Latchford 7 (1-4-1-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stefan Sinko 62
  Best Of Breed   Stefan Sinko 1
Saturday Group 2nd   Wendy Willhauck 61
  Best Of Breed   Wendy Willhauck 3
Friday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judith Taylor 30
  Best Of Breed   Judith Taylor 4
Saturday Group 2nd   Guy Jeavons 41
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 3
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 2
  Best Of Breed   Thora Brown 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 5

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jo Ann Pavey 28
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2
Saturday Group 1st   Paula Hartinger 29
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Friday Group 3rd   Barbara Heal 28
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Best Of Breed   Barbara Heal 3

Show Date
Dominion Collie & Shetland Sheepdog Association October 17 to October 17, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 12

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 22
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5 (1-1-2-2)
Friday Group 3rd   Dana Cline 25
  Best Of Breed   Rui Oliveira 3 (1-0-2-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Phyllis Pancel 20
  Best Of Breed   Bruce Owen 4 (0-4-1-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (0-4-1-0)
Sunday Best Of Breed   David Strachan 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Keven Harris 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 31
  Best Of Breed   Wendy Paquette 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Jack Ireland 3 (0-3-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 1
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 1
Friday Group 3rd   Thomas Nesbitt 13
  Group 1st   Len Harfield 18
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
  Best Of Breed   Len Harfield 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rick Fehler N/A
Saturday Group 2nd   Brian Taylor 16
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 1st   Wendy Schira 24
  Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 3 (0-2-1-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Saturday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 23
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 20
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Friday Group 3rd   Jo Ann Pavey 21
  Group 3rd   Richard Paquette 23
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2
  Best Of Breed   Richard Paquette 2

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 24
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Klaus Anselm (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
Saturday Best Of Breed   Carolyn Cederman 9

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Ray Smith N/A
  Winners Dog   Ray Smith (3-2-1-0)
Saturday Group 1st   Brian Taylor 40
  1st Open Dog Class   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 5 (3-2-1-0)
  Best Of Winners   Brian Taylor (3-2-1-0)
  Winners Dog   Brian Taylor (3-2-1-0)
Friday 2nd Open Dog Class   Linda Kraft N/A
  Reserve Winners Dog   Linda Kraft N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (2-3-0-0)
  Best Of Winners   Nancy Popovich (2-3-0-0)
  Winners Dog   Nancy Popovich (2-3-0-0)
Saturday Group 4th   Honey Glendinning 19
  1st Open Dog Class   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (3-3-0-0)
  Best Of Winners   Honey Glendinning (3-3-0-0)
  Winners Dog   Honey Glendinning (3-3-0-0)
Friday Group 2nd   Stephen Dainard 14
  1st Open Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (2-3-0-0)
  Best Of Winners   Stephen Dainard (2-3-0-0)
  Winners Dog   Stephen Dainard (2-3-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 02:51:41 PM