Ch Leman Thalie
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Tom and June Fraser, Ginette Lemieux, France Bergeron
Breeder: Ginette Lemieux
Handler: David and Pat Gignac
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 2 2
All Breed Ranking: 12 13 12 9 7

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 7 55 25 4 3   0 1 0 0 2   5459
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 15
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 2nd   Sylvia Barkey 14
Friday Group 2nd   Marilyn Mincey 12
  Group 2nd   Everett Mincey 11
  Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Garry Allan N/A
  Group 1st   Garry Allan 32
  Best Of Breed   Garry Allan 3
Saturday Best In Show   Michael Woods (Dr) 370
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 37
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 28

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Rick Fehler 22
Saturday Best Of Breed   Robert Verhulst 0
  Group 1st   Robert Verhulst 26
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 15

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 4
  Group 4th   Sandra Anderson 59
Saturday Best Of Breed   Carl Stafberg 4
Friday Best Of Breed   Elena Yerusalimskaya 3
Thursday Reserve Best In Show   Joey Lim N/A
  Group 1st   Jack Ireland 93
  Best Of Breed   Jack Ireland 3

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 2
  Group 2nd   Roberto Velez-Pico 36
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Group 2nd   Olga Gagne 35
Friday Group 2nd   Sandra Lex 26
  Best Of Breed   Sandra Lex 2

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Roberto Velez-Pico 28
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 3
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 1
  Group 1st   Valerie Gervais 27
Friday Best Of Breed   Jon Cole 1
  Group 1st   Jon Cole 24

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lynne Myall 26
  Best Of Breed   Lynne Myall 1
Sunday Group 1st   Garry Allan 26
  Best Of Breed   Garry Allan 1
Saturday Group 2nd   Ricardo Saldana 28
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 1
  Group 2nd   Walter Pinsker 18

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 18
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 3rd   Robert Dawson 12
  Best Of Breed   Robert Dawson 0
Friday Best In Show   Christopher Neilson 222
  Group 1st   Christopher Neilson 17
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 5
  Group 3rd   Cec Ringstrom 14
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 5
Friday Group 2nd   Oscar Valverde-Calvo 11
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 1
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 14
Sunday Group 1st   David Markus 15
  Best Of Breed   David Markus 2
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 2
  Group 1st   Sandra Lex 16
Friday Reserve Best In Show   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 15

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Whitney 138
  Best In Show   Elaine Whitney 131
  Group 1st   Robert Whitney 13
  Group 1st   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best In Show   Harold Pybus 155
  Reserve Best In Show   John Rowton N/A
  Group 1st   John Rowton 13
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Harold Pybus 11
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 2nd   Edgar Bajona 11
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Terry Carter 11

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 41
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4
Friday Best In Show   Jaime Ganoza 255
  Group 1st   Jaime Ganoza 36
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 4

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 1st   Darle Heck 20
Wednesday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 19
Tuesday Reserve Best In Show   Linda Kraft N/A
  Group 1st   Glen Stark 19
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bill Walkey 22
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Sunday Group 1st   James Reynolds 25
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 20
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada July 23 to July 23, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Judy McVeigh 24
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  Group 1st   Doreen Marsh 24
Saturday Group 1st   Jean Bateman 29
  Best Of Breed   Jean Bateman 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 6
  Group 2nd   Shirley Limoges 42
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 47
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5
Friday Group 2nd   Lynda Saranchuk 29
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lynn Storeshaw 21
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 0
  Group 1st   Olga Gagne 18
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Best In Show   Grant Townsend 205
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Brenton Wright 22

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Ham 2
Sunday Group 2nd   Sandra Anderson 54
  Best Of Breed   Sandra Anderson 4
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 5
Friday Best Of Breed   Elaine Mathis 4
  Group 2nd   Elaine Mathis 52

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada June 03 to June 04, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ralph Scoggins 5

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mary White 230
  Best Of Breed   Mary White 2
  Group 1st   Mary White 33
Saturday Group 1st   Bud Haverstock 36
  Best Of Breed   Bud Haverstock 3
Friday Group 1st   Walter Pinsker 26
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 2nd   Paul Odenkirchen N/A
  Group 1st   Susan Badick 1
Sunday Best In Show   Mel Saranchuk 126
  Group 1st   Mel Saranchuk 2
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 1st   Barbara Watt 2
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 2
  Group 1st   Judith Shurb 2

Show Date
Tyee Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Harold Pybus 301
  Group 1st   Harold Pybus 40
  Best Of Breed   Harold Pybus 3
Saturday Group 2nd   Glenys Alexander 31
  Best Of Breed   Glenys Alexander 3
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 36
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jeannine Dowell 0
  Group 4th   Jeannine Dowell 26
Sunday Group 3rd   Butch MacDonald 52
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Saturday Group 3rd   Cec Ringstrom 51
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Best Of Breed   John B. Ross 0

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Fraser 22
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Saturday Best Of Breed   Judy Webb 0
  Group 2nd   Judy Webb 22
Friday Best Of Breed   Joe Tacker 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Skip Stanbridge 342
  Group 1st   Skip Stanbridge 35
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 37
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 34

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 343
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 1st   Marilyn Foulds 34
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Bruce Fraser 42
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 32

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 18 to February 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Maisey 250
  Best Of Breed   Lynda Berar 0
  Group 1st   Lynda Berar 32
Saturday Group 4th   Ronnie Natividad 19
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 23

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 3
  Group 1st   Edd Bivin 52
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 4
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 59
Friday Best In Show   Donald Fitzsimmons 421
  Group 1st   Ramon Podesta 49
  Best Of Breed   Ramon Podesta 3

Show Date
Ladies Kennel Club Of British Columbia January 28 to January 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 2nd   Letitia Bett 23
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Group 1st   Karsten Kaemling 34
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Brenton Wright 25

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 102 100 98 88 82
All Breed Ranking: 1037 1025 991 937 862

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 1   0 0 1 0 0   91
Win Record - 2009
Show Date
Regroupement des Amateurs de Terriers du Quebec Specialty June 27 to June 27, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Charlotte McGowan N/A
  Group 3rd   Charlotte McGowan 37

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John B. Ross 26

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 28
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By