Can/Am Ch. Mon Coeur Mirage
Miniature Poodle
(Click on breed to view standings)
Call Name: JC - (Male)
Owner: Terry Bernier and J. Browning
Breeder: Paul Flores, Tray Pittman and Judee Browning
Handler: Terry Bernier
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 4
All Breed Ranking: 43 41 38 32 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 21 10 8 2   0 0 0 0 0   1979
Win Record - 2011
Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 14
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 2
  Group 2nd   Sandra Lex 19

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 3rd   Jaime Ganoza 18
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 29
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 4th   Paul Odenkirchen 14
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Denise Cornelssen 16
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
Wednesday Best In Show   Darle Heck 199
  Best Of Breed   Cheryl Stuber 2
  Group 1st   Cheryl Stuber 21
Tuesday Group 1st   Linda Kraft 23
  Best Of Breed   Linda Kraft 2

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Donna Cole 11
  Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 3rd   Alan Bennett 11
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 1st   Charles Trotter 27
Saturday Group 2nd   Carol Graham 30
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Group 3rd   Dianne Ivey 23
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Argus Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn Foulds 28
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 3
  Group 1st   Peter Machen 27
  Best Of Breed   Peter Machen 4
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
  Group 1st   Mary White 28
  Best Of Breed   Mary White 5
  Group 1st   Guy Jeavons 32
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
  Group 2nd   Christopher Neilson 18
  Best Of Breed   Christopher Neilson 6
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 31

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Mel Saranchuk 19
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 3rd   Shirley Limoges 17

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Bud Haverstock 27
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 26
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Friday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 21

Show Date
Tyee Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Harold Pybus 34
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
Saturday Group 1st   Glenys Alexander 51
  Best Of Breed   Glenys Alexander 2
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 39
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Len Harfield 207
  Group 1st   Len Harfield 21
  Best Of Breed   Len Harfield 3
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3
  Group 1st   Carmen Haller 24
Friday Best Of Breed   Terry Carter 3
  Group 2nd   Terry Carter 20

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   John B. Ross 2
  Group 2nd   John B. Ross 48
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 4
  Group 2nd   Butch MacDonald 67
Saturday Best Of Breed   Dorothy Welsh 5
Friday Group 1st   Cec Ringstrom 71
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 4

Show Date
Oceanside Kennel Club March 24 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Belfit 3
Saturday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 3
  Group 1st   Phyllis Wolfish 44
Friday Best In Show   Donna Cole 199
  Best Of Breed   Donna Cole 2
  Group 1st   Edna St Hilaire 43
Thursday Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Group 1st   Donna Cole 37

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Marilyn Foulds 39
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 4
Saturday Group 2nd   Lesley Hiltz 56
  Best Of Breed   Lesley Hiltz 6
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 5

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 18 to February 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Maisey 25
  Best Of Breed   Wendy Maisey 3
Saturday Best In Show   Ronnie Natividad 271
  Group 1st   Ronnie Natividad 35
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3
Friday Group 2nd   Brian Taylor 24
  Best Of Breed   Brian Taylor 3

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 2 2 2 2
Group Ranking: 9 14 21 37 47
All Breed Ranking: 89 134 172 306 459

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 13 5 5 8   0 0 0 0 1   1465
Win Record - 2010
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Walter Pinsker 373 *
  Group 1st   Leslie Rogers 59
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 57
Friday Group 1st   Frank Sabella 54

Show Date
Group Six Specialty Club Of BC November 27 to November 27, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Harold Pybus 43
Friday Group 1st   Sheila Verhulst 65

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denise Cornelssen 34
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 27
Friday Group 2nd   James Reynolds 33

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 60

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 28 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Robert Hutton 107

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 28
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 27
Friday Group 1st   Michael Lanctot 22

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Dan Ericsson 59
Sunday Group 4th   Horst Kliebenstein 67
Friday Group 3rd   John Rowton 54

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Clark 42
Friday Group 4th   Denise Clark 31

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michael Gelinas 26
Sunday Group 4th   Sandy Gelinas 27
Friday Group 4th   James Reynolds 34

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 27
Sunday Group 3rd   Eugene Blake 25
Saturday Group 2nd   Dianne Miller 27

Show Date
Prince George Kennel Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Edgar Bajona N/A
  Group 1st   Melvin Beech 14
  Group 1st   Edgar Bajona 14
Saturday Group 1st   Margaret Jones 15
Friday Group 1st   Honey Glendinning 14
  Group 1st   Jamieson Glendinning 15

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carol Graham 22
Saturday Group 2nd   Nancy Popovich 20

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By