BIS Am. Ch. Can. GChEx. Amahte Classic Touch at Bodean
Ibizan Hound
(Click on breed to view standings)
Call Name: Tanji - (Female)
Owner: Roberta Hozempa
Breeder: Roberta Hozempa, Amahte Ibizan Hounds
Handler: Roberta Hozempa & Kim Cowie
Website: http://www.amahte.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Foothills Gazehound Club August 03 to August 03, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Veteran Sweepstakes   Lynda Berar N/A

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 01 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Brood Bitch   Susan St.John-Brown N/A
  Best Veteran In Group   Susan St.John-Brown N/A

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Veteran In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Veteran In Show   Javier Ramirez Gomez N/A
Saturday Best Veteran In Show   Mary White N/A
Friday Best Veteran In Show   Martin Doherty N/A
  Best Veteran In Show   Edward MacDonald N/A

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 2 2 1 1
Group Ranking: 39 38 36 30 30
All Breed Ranking: 351 342 330 293 291

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 10 4 2 4   0 0 0 0 0   329
Win Record - 2011
Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 1
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 1st   Doug Gaudin 26

Show Date
Ibizan Hound Club Of Canada July 01 to July 01, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Canadian Bred   Sandy Alexander N/A
  Bred By Exhibitor   Sandy Alexander N/A

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 4th   Alan Bennett 12
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Sunday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 2nd   Russel Fletcher 24
Friday Best Of Breed   Ed Wild 2

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Perks 0
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 1st   Leslie Rogers 19
Friday Group 4th   Neil Graves 9
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 3rd   Butch MacDonald 19
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sheila Verhulst 1
  Group 2nd   Sheila Verhulst 16
  Group 3rd   Robert Verhulst 7
  Best Of Breed   Robert Verhulst 1
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Group 4th   Thomas Burke 10
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 1
  Best Of Breed   David Eadie 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 30
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 31
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 26

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 12
  Group 1st   Avery Gaudin 13
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 8
  Group 1st   Susan Badick 11
  Best Of Breed   Susan Badick 0
Friday Best Of Breed   David Markus 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 4th   Guy Jeavons 6
  Group 1st   David Markus 10

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Reserve Best In Show   Rick Fehler N/A
  Group 1st   Rick Fehler 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Group 2nd   Lisa Avery 14

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 11 10 14
All Breed Ranking: 79 78 89 84 106

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 23 10 17 7   0 0 0 0 2   1558
Win Record - 2010
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 53
Saturday Group 1st   Jack Ireland 58
Friday Group 3rd   Valerie Gervais 38

Show Date
Wheat City Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donna Cole 25
Saturday Group 1st   Morley Thornton 42

Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Christopher Neilson 52

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Christopher Neilson 35

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 174 *
  Group 1st   Doug Gaudin 8
  Group 1st   Avery Gaudin 8
Saturday Group 2nd   Richard Lopaschuk 6
  Group 4th   Wayne Thompson 3
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 7
  Group 2nd   Melvin Beech 5

Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Clark 20
  Group 4th   Denise Clark 17
Saturday Reserve Best In Show   Neil Graves N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 18
  Group 1st   Neil Graves 20
Friday Group 3rd   Sheila Verhulst 17
  Group 1st   Robert Verhulst 22

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 17
Saturday Group 3rd   Starr White 20

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 20
  Group 1st   Thomas Alexander 22
Saturday Group 1st   Denise Cornelssen 21
Friday Group 2nd   Linda Kraft 21

Show Date
Manitoba Hound Club August 06 to August 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 05 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gloria Geringer 37

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Everett Mincey 9
Friday Group 1st   Donald Emslie 20

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Russel Fletcher 49

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Mel Saranchuk 47
Friday Group 3rd   Karsten Kaemling 43

Show Date
Kenora & District Dog Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Merla Thomson 21
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 21
Friday Group 1st   Barbara Watt 19
  Group 1st   Leslie Rogers 19

Show Date
Yukon Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 17
  Group 3rd   John Rowton 12
Saturday Group 4th   Joe Tacker 10
  Group 1st   Donna Cole 25
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 17
  Group 2nd   Avery Gaudin 17

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Eugene Blake 26

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John B. Ross 10

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Mel Saranchuk 26

Show Date
Mid Canada Dog Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Mary White 29

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Fred Gordon 19

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Millman 34
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 36
Friday Group 1st   Avery Gaudin 28

Show Date
Chautauqua Canine Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Carol Graham 17

Show Date
Manitoba Gazehound Association March 28 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karsten Kaemling 41
Friday Group 1st   Virginia Lyne 31

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bud Haverstock 16
Saturday Group 2nd   Doreen Marsh 18
  Group 1st   Leslie Rogers 20

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Narelle Hammond Robertson 38

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 15, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Narelle Hammond Robertson 45

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 2 2 3
Group Ranking: 20 23 26 26 35
All Breed Ranking: 203 229 262 264 319

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 7 6 8 6   0 0 0 0 1   726
Win Record - 2009
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Byrd 50
Saturday Group 1st   Nancy Byrd 53

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Sandra Lex 23
Friday Group 4th   Alvin Krause (Dr) 17

Show Date
Wheat City Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Dewsbury 38

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 55

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Erin Brown 42

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 13
Saturday Group 3rd   Maida Puterman 13
Friday Group 4th   Nancy Popovich 11
  Group 1st   Ainslie Mills 14

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Heather Langfeld N/A
  Group 1st   Heather Langfeld 35
  Group 4th   Michel Bouchard 28

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 21

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 22
Saturday Group 2nd   Janet Buchanan 20
  Group 3rd   Linda Kraft 17
Friday Group 4th   Sheila Verhulst 16

Show Date
Foothills Gazehound Club Specialty August 02 to August 02, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kent Delaney 2

Show Date
Lakehead Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Deborah Graffmann 9
Friday Group 1st   Phyllis Pancel 9

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Judy Webb 55

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Shelley Hennessy 48

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 15

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Richard Lopaschuk 21

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 31
Saturday Group 3rd   Elaine Whitney 23
Friday Group 3rd   Geraldine Taylor 25

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By