MBIS Am/Can Ch. Skyehigh's MKC Bonaparte
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Lindy Barrow
Breeder:
Handler: Allison Foley
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 30 28 28 26 23
All Breed Ranking: 355 346 336 297 275

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 2 5 5   0 0 0 0 0   323
Win Record - 2011
Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Natalji Nekrosiene 0
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 4th   Ron Mahon 10

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 3rd   Mike Macbeth 9

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Edd Bivin 2
  Group 2nd   Edd Bivin 28
Monday Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2
  Group 2nd   Bruce Owen 28
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
  Group 4th   Judy Webb 38
Friday Best Of Breed   Judy Webb 2
  Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 29

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 18
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 3
  Group 3rd   Leslie Rogers 17
Friday Best Of Breed   Fred Gordon 3
  Group 3rd   Fred Gordon 11

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 0
  Group 1st   David Ojalvo 15
Saturday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 1st   Mike Macbeth 15
Friday Best Of Breed   Enrique Filippini 0
  Group 1st   Enrique Filippini 14

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 3
  Best Of Breed   Christopher Neilson 3
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 2
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Saturday Group 4th   John B. Ross 22
  Best Of Breed   John B. Ross 3

Show Date
Elgin County Kennel Club January 21 to January 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carmen Haller 18
  Best Of Breed   Carmen Haller 2
Saturday Best Of Breed   Ramon Podesta 3
  Group 3rd   Ramon Podesta 25
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3
  Group 4th   Kathrine Grant 9

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 8 8 7 7 7
Group Ranking: 109 108 102 89 81
All Breed Ranking: 1002 991 950 881 805

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 1   0 0 0 0 0   91
Win Record - 2010
Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 32

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Meen (Dr) 27
Saturday Group 2nd   Thomas Touzel 32

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 7 7 7 6 7
All Breed Ranking: 57 56 55 49 49

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 1 32 28 12 2   0 0 0 0 0   2217
Win Record - 2009
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 31
Friday Group 2nd   Fred Heal 26

Show Date
Ottawa Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Butch MacDonald 36
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 34
Friday Group 1st   Leslie Rogers 28

Show Date
Moncton Kennel Club November 14 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 29
Saturday Group 1st   Wendy Paquette 29

Show Date
Island Dog Club October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Alan Bennett 12
Saturday Group 2nd   Everett Mincey 19
Friday Group 3rd   Marilyn Mincey 17

Show Date
Cobequid Dog Club October 10 to October 11, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Agnes Ganami-Kertes 23
Saturday Group 2nd   Nancy Popovich 22

Show Date
Miramichi Kennel Club September 26 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 8
  Group 2nd   Sandy Gelinas 8
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 6
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 8

Show Date
Pictou County Kennel Club September 12 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Paterson 19
  Group 1st   Charles Bett 20
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 18
  Group 3rd   Letitia Bett 14

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Norman Patton 20
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 19
Saturday Group 3rd   Paul Stanton 18

Show Date
Cape Breton Kennel Club August 29 to August 30, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Roger Hartinger 13
  Group 2nd   Paula Hartinger 16
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 18
  Group 1st   Maida Puterman 17

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 15 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Keke Kahn 17
Tuesday Group 2nd   Doug Gaudin 8
Monday Group 3rd   Avery Gaudin 9
Sunday Group 2nd   Vincent O'Brien 13
Saturday Group 1st   Heather Logan 16

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cecilia Martinez 30
Saturday Group 2nd   Walter Pinsker 31
Friday Group 1st   Bruce Owen 25

Show Date
Fredericton Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denys Janssen 11
Saturday Group 3rd   Sandra Goose Allen 15
Friday Group 3rd   Donna Cole 15

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 11 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Christopher Neilson 173 *
  Group 2nd   Terry Carter 11
  Group 1st   Christopher Neilson 12
Saturday Group 1st   Jack Ireland 14
  Group 1st   Geraldine Taylor 14

Show Date
Kawartha Kennel Club July 03 to July 06, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Butch MacDonald 18
Sunday Group 2nd   Cec Ringstrom 24
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 14
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 17

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 02, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 18

Show Date
Evangeline Kennel Club June 27 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Burke 174 *
  Group 1st   Thomas Burke 15
  Group 3rd   Warren Hood 11
Saturday Group 3rd   Shirley Limoges 14
  Group 3rd   Janet Buchanan 13

Show Date
Abegweit Kennel Club June 20 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Tony Johnson 174 *
  Group 1st   David Strachan 12
  Group 1st   Tony Johnson 12
Saturday Group 1st   John Rowles 12
  Group 2nd   Davida Brown 10

Show Date
Oromocto Kennel Club June 13 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Owen 174 *
  Group 1st   Bruce Owen 19
  Group 1st   Harold Hutchinson 19
Saturday Group 4th   Fred Gordon 10
  Group 2nd   Max Magder 17

Show Date
Chaleur Canine Club May 23 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Wallace 8
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 10
  Group 2nd   Sandra Lex 8

Show Date
Tantramar Kennel Club May 16 to May 17, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 15
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 19
  Group 1st   Butch MacDonald 18

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 09 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paul Odenkirchen 15
  Group 2nd   Ole Nielsen 15
Saturday Group 1st   Gerona MacCuaig 19
  Group 2nd   Alan Bennett 17

Show Date
Moncton Kennel Club May 02 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Duncan 17
Saturday Group 1st   Mary White 17

Show Date
Cobequid Dog Club March 28 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Betty Stepkovitch N/A
  Group 1st   Betty Stepkovitch 26
Saturday Best In Show   Merlin Vandekinder 306 *
  Group 1st   Merlin Vandekinder 27

Show Date
Ontario Breeders Association February 20 to February 23, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 46

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By