MBIS Can GCh Am Ch Toulin's Under The Gun CGN
Scottish Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Radar - (Male)
Owner: Liz Lewis
Breeder: Liz Lewis, Toulin Perm. Reg
Handler: Liz Lewis and Peter Scott
Website: http://www.toulin.com/radar.html

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2011
Show Date
Eukanuba Best Of The Best 100 February 19 to February 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   N/A

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 21 22 22 27 27
All Breed Ranking: 222 239 249 288 298

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 13 15 17   0 0 0 0 1   606
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   William Rodriguez Umana 20

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Darle Heck 26
Friday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 19

Show Date
Kent Kennel Klub November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 31

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deborah Graffmann 13
Saturday Group 2nd   Alan Bennett 19

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 23 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 7
  Group 2nd   Wendy Paquette 14
Saturday Group 3rd   David Markus 9

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Martin Doherty 27

Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   John (Fred) Peddie 5
Sunday Group 3rd   Jacqueline Rusby 2
  Group 1st   Donna Cole 5
Saturday Group 4th   Jack Ireland 1
  Group 1st   Thomas Alexander 5

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Neil Graves 28

Show Date
Canadian Scottish Terrier Club September 19 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Ole Nielsen N/A

Show Date
Canadian Scottish Terrier Club September 18 to September 18, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michele Billings 21

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Doug Windsor 8
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 9
Friday Group 3rd   Raymond Lariviere 9

Show Date
Markham Kennel Club August 26 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Betty McHugh 16

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 21

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 17 to August 19, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Sylvia Barkey 13
Wednesday Group 4th   Sandra Lex 9
  Group 4th   Thomas Nesbitt 12
Tuesday Group 3rd   Thora Brown 10

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 14 to August 15, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Neil Graves 4
  Group 3rd   Michael Hill 4
Saturday Group 3rd   Thora Brown 6
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Wendy Paquette 2

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 28 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 2
Thursday Group 2nd   Avery Gaudin 4
Wednesday Group 4th   Len Harfield 3

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 6
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 6
Saturday Group 3rd   Jacqueline Rusby 5
  Group 2nd   Martin Doherty 5
Friday Group 3rd   Valerie Gervais 5
  Group 2nd   Terry Carter 5

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elliott Weiss 36
Friday Group 3rd   Federico Fernandez 30

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Alan Bennett 9
  Group 1st   Christopher Neilson 10
Sunday Group 2nd   Donna Cole 7
  Group 4th   Michael Gelinas 2
Saturday Group 2nd   Sandy Gelinas 6
  Group 4th   Thomas Burke 4

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 26
Saturday Group 3rd   Allan Pepper 28

Show Date
Arnprior Canine Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Doris Willis 20

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Len Harfield 8

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 26 25 21 23 22
All Breed Ranking: 251 241 232 229 219

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 6 13 9 8   0 0 0 0 1   596
Win Record - 2009
Show Date
Island Dog Club October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alan Bennett 19

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 24 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denise Cornelssen 18
  Group 4th   Kathrine Grant 10

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 6
  Group 1st   Carmen Haller 7
Saturday Group 1st   Neil Graves 7
  Group 1st   Ted Fahlgren 8

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Martin Doherty 15
Thursday Group 4th   David Markus 14

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 08 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Richard Lopaschuk 9

Show Date
Grey Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2009
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Alan Bennett 15
Tuesday Group 2nd   Christopher Neilson 16

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Merlin Vandekinder 3
Saturday Group 4th   Ann Hennigan 3
Friday Group 2nd   Alan Bennett 5

Show Date
Le Club Canin Du Fjord July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Woods (Dr) 2
Saturday Group 3rd   Heather Langfeld 3
  Group 2nd   Avery Gaudin 3
Friday Group 2nd   Letitia Bett 4
  Group 3rd   Charles Bett 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Thomas Alexander 27

Show Date
Canadian Scottish Terrier Club Regional Specialty June 06 to June 06, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 21

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Brian Taylor 8
Sunday Group 4th   Denise Cornelssen 2
  Group 3rd   Morley Thornton 2
Saturday Group 2nd   Fred Gordon 4

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 09 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 17
Saturday Best In Show   Alan Bennett 174 *
  Group 3rd   Gerona MacCuaig 16
  Group 1st   Alan Bennett 19

Show Date
Club Canin Bas-Saint-Laurent May 02 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Deborah Graffmann 6
Saturday Group 3rd   David Eadie 5

Show Date
Champlain Dog Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Gerona MacCuaig 17

Show Date
Nickel District Kennel Club March 26 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Paquette 22
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 24
Friday Group 4th   Len Harfield 18

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Christopher Neilson 39
Friday Group 2nd   Lynda Berar 25

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By