RBIS MBPIS Am Ch Can Gr Ch Bearspaw Sampo, HIC
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)
Call Name: Odin - (Male)
Owner: Dr. Nicole Prokopishyn, Leeza Friedman-Prokopishyn, and Shaunna Bernardin
Breeder: Dr. Nicole Prokopishyn and Leeza Friedman-Prokopishyn
Handler: Will Alexander
Website: http://www.bearspawlappies.ca

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 5 6 8
All Breed Ranking: 38 38 44 52 61

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 13 14 12 16   0 0 0 0 1   1406
Win Record - 2015
Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Vandiver 39
Friday Group 4th   Carlos Quinones 38

Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 9

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Karen Chant 60
Friday Group 3rd   Jean McErlane 62
Thursday Group 2nd   Pamela Bruce 58

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Judith Taylor 30

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joanne Sewell 51
Friday Group 4th   Donna Conod 56

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rony Doedijns 30
Saturday Group 1st   Leyda Perez 33
Friday Group 4th   Larry Kereluke 14

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Irenne Bader 21
Tuesday Group 4th   Chris Graham 12
Monday Group 2nd   Franklin van der Spuy 15
  Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 15

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mark Houston-McMillan 6
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 20
Friday Group 1st   Doug Gaudin 16

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 13
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 12
Friday Group 4th   David Eadie 4
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 16

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Valerie Gervais 20
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Judith Taylor 28

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 4th   Carol Graham 18
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 16
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 20

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Rick Fehler 25
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 31
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 17
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Sunday Group 3rd   Dana Cline 38
  Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Group 2nd   Carolyn Cederman 42
  Best Of Breed   Carolyn Cederman 0
Friday Group 1st   William Usherwood 43
  Best Of Breed   William Usherwood 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 2nd   Virginia Lyne 11
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 4th   Jo Ann Pavey 8
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 2nd   Joe Lobb 15
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 14

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 28
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 34
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 20

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frances Smith Moffat 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Edgar Bajona 27
  Group 1st   Thomas Nesbitt 29

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 3rd   Sumiko Ikeda 19
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 3rd   Heather Langfeld 10

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 4th   Davor Javor 5
  Group 4th   Doug Windsor 17
Saturday Best Of Breed   Patrice Johansen 0
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
Friday Group 3rd   David Paterson 15
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 2nd   John Hodgkinson 26

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Group 2nd   Carl Liepmann 41
  Best Of Breed   Carl Liepmann 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 34
Friday Group 4th   Bruce Owen 25
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Tolson 0
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 4th   Doug Windsor 29
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 3rd   Wendy Schira 23
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Natalja Skalin 0
Sunday Best Of Breed   Bo Skalin 0
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 5 N/A N/A
Group Ranking: 54 54 111 N/A N/A
All Breed Ranking: 381 372 751 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 2 0 1   0 0 0 0 0   248
Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 1
  Group 4th   Melvin Beech 14
Saturday Reserve Best In Show   Mike Macbeth N/A
  Group 1st   Mike Macbeth 32
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2
Friday Group 1st   Joan Beech 29
  Best Of Breed   Joan Beech 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Byrne 29
  Best Of Breed   William Byrne 1
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 2
Friday Group 2nd   Judith Byrne 39
  Best Of Breed   Judith Byrne 1

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Paquette 48
  Best Of Breed   Richard Paquette 3
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 52
Friday Best Of Breed   Christian Gomez 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 15 16 17 18
All Breed Ranking: 116 112 113 110 120

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 8 13   0 0 1 0 2   978
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Best Of Breed   John Rowton 2

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
  Group 4th   Karsten Kaemling 47
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 3
  Group 4th   Guy Jeavons 30

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 3

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 0
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 4th   Cheryl Paterson 31
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 0
Friday Best Of Breed   Jane Forsyth 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
  Best Of Breed   Argus Wardhana 2
  Group 2nd   Deborah Graffmann 30
  Group 1st   Argus Wardhana 31
Saturday Group 4th   Jacqueline Rusby 34
  Best Of Breed   Davida Brown 2
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Friday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Group 4th   Terry Carter 24
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 4th   Darle Heck 10
Sunday Group 3rd   Jon Cole 20
  Best Of Breed   Jon Cole 2
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 2nd   Virginia Lyne 24

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denise Cornelssen 14
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 3rd   Doug Gaudin 11
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1
  Group 4th   Butch MacDonald 8

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 1
Friday Best Of Breed   John Lewington 1
Thursday Best Of Breed   Robert Shreve 1

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Benjamin Luxton 1
  Group 3rd   Benjamin Luxton 35
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 1
  Group 3rd   Wendy Schira 47

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of B.C. July 07 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Connolly 0
  Group 3rd   John Connolly 19

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jack Ireland 23
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Mary White 26
Friday Group 3rd   Rick Fehler 27
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
  Group 4th   Rafael Otalora Robayo 45
Saturday Best Of Breed   Gloria Kerr 0
  Group 4th   Gloria Kerr 51
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 4th   Deborah Graffmann 42

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada May 19 to May 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace   Heather Langfeld N/A

Show Date
Mid Canada Dog Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  Group 4th   Leslie Rogers 9
  Best Of Breed   Leslie Rogers 3
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 15
  Best Of Breed   John B. Ross 3
  Group 4th   John B. Ross 11
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Group 2nd   Geraldine Taylor 13
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 3
  Group 1st   Thomas Touzel 43
Saturday Group 2nd   Donna Cole 36
  Best Of Breed   Donna Cole 3
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 1
Sunday Best Of Breed   Bart Miller 1
  Group 3rd   Bart Miller 55
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 52
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 1

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Friday Best Of Breed   Charles Trotter 1
  Group 2nd   Charles Trotter 76

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 70 70 80 75 88
All Breed Ranking: 469 474 542 520 609

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 3 3   0 0 0 1 2   232
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 3
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Garry Allan 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 4
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 4
Friday Best Of Breed   Lydia Coleman-Hutchinson 4
  Group 3rd   Lydia Coleman-Hutchinson 43

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip John 2

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Yerusalimskaya (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 2
Friday Best Of Breed   Joey Lim 2

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edward MacDonald 2
Sunday Group 3rd   Sandy Gelinas 12
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Saturday Best Of Breed   Catherine McMillan 2
  Group 4th   Catherine McMillan 11

Show Date
Saskatoon Working and Herding Dog Association September 03 to September 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Group 4th   Robert Rowbotham 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Brown 0
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Friday BPIG   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 4th   John Hodgkinson 29

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Susan Badick 8
  Best Of Breed   Susan Badick 1
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1
Sunday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Barbara Watt 1
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Group 2nd   Mel Saranchuk 14
Saturday Group 1st   Geraldine Taylor 15
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Group 2nd   Judith Shurb 12
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
  BPIG   Judith Shurb N/A

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Virginia Lyne N/A
  Group 3rd   Phyllis Wolfish 19
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 1
  BPIG   Phyllis Wolfish N/A
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 1
Friday BPIG   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1
  Group 2nd   Virginia Lyne 23

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Leslie Rogers N/A
Friday BPIG   Edna Perks N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Butch MacDonald N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Thomas Alexander N/A
Friday Best Puppy In Show   Marilyn Foulds N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2013

Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club June 15 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Stephen Hazelwood 92.0
Saturday Novice A   Marion Postgate 71.0

     
               

Sponsored By