MBIS, MBISS, AM. CAN. GRDEX Rex De Akido San CGN
Doberman Pinscher
(Click on breed to view standings)
Call Name: Caine - (Male)
Owner: Katherine Kew
Breeder: Andrea Laruccia
Handler: Owner
Website: http://www.dogwebs.net/sharinway

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 4 3 3 3
All Breed Ranking: 13 14 11 16 12

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 16 10 11 8   0 0 0 0 1   1874
Win Record - 2014
Show Date
Prince George Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rick Fehler 21
  Group 1st   Lee Anne Bateman 22
Saturday Group 1st   Susan Badick 23
Friday Group 1st   Elaine Whitney 22

Show Date
Alberta Doberman Pinscher Club July 11 to July 12, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Christensen 25

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 39
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 31
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 43
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 42
  Group 4th   Carol Graham 26

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 31
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 33
  Group 3rd   Joe Lobb 29
Friday Group 4th   Grant Townsend 31
  Group 2nd   Honey Glendinning 32

Show Date
Prairie Canine Academy June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 29
Saturday Group 3rd   Peter Machen 27
  Group 2nd   Linda Kraft 31
Friday Group 1st   Len Harfield 23
  Group 1st   Marilyn O'Neill 23

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Felicity Prideaux 82
  Best Of Breed   Felicity Prideaux 6

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 2
  Group 1st   Phyllis Pancel 21
  Group 4th   Natalie Dunfee 18
Sunday Best In Show   Garry Allan 119
  Best Of Breed   Garry Allan 2
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 12
  Group 1st   Garry Allan 21
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 2
  Group 2nd   Bill Walkey 18

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Saturday Group 2nd   Cherie Holmes 50
  Best Of Breed   Cherie Holmes 4

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Tim Doxtater 115
  Best In Show   Donald Emslie 121
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2
  Group 1st   Tim Doxtater 24
  Best Of Breed   Donald Emslie 2
  Group 1st   Donald Emslie 24
Saturday Group 1st   Ainslie Mills 24
  Group 1st   Richard Lopaschuk 25
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2

Show Date
Chautauqua Canine Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Natalie Dunfee 28
  Group 3rd   Dianne Miller 24
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 1
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1
Friday Best Of Breed   Ray Smith 1
  Best Of Breed   Edward MacDonald 1
  Group 3rd   Ray Smith 24
  Group 2nd   Edward MacDonald 26

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Deirdre McKinnon 71
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 8

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 7
  Group 4th   William Gunn 74
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 8
  Group 4th   Bruce Fraser 90
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 4

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 27
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Group 1st   Wayne Thompson 39
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Group 2nd   Denise Cornelssen 40
  Best Of Breed   Lynn White 2
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 35
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Group 1st   Mel Saranchuk 43

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 2
  Group 1st   Rick Fehler 43
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 2
  Group 3rd   Edward MacDonald 34

Show Date
Alberta Kennel Club January 17 to January 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe 6
  Group 3rd   Gail Forsythe 61
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 7
Friday Best Of Breed   Thora Brown 8

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 3 4 4 4
Group Ranking: 13 13 15 15 16
All Breed Ranking: 44 45 49 46 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 14 11 5   0 0 0 0 1   1590
Win Record - 2013
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Darle Heck 44
  Best Of Breed   Darle Heck 4
Friday Group 2nd   Leslie Rogers 46
  Best Of Breed   Leslie Rogers 4

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 2
Saturday Group 3rd   Joan Beech 17
  Best Of Breed   Joan Beech 3
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 2
Saturday Group 4th   William Byrne 83
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 6
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 4

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 4
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 4
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best In Show   Rick Fehler 189
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Group 1st   Rick Fehler 50
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 1
  Group 1st   Phyllis Pancel 45
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 5
Saturday Best Of Breed   Enrique Gonzalez 5
  Best Of Breed   Mary White 5
  Group 2nd   Mary White 20
Friday Group 3rd   Edward MacDonald 17
  Best Of Breed   Martin Doherty 5
  Best Of Breed   Edward MacDonald 5

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 52
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Enrique Filippini 7
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 8
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 8

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 28
  Group 3rd   Deborah Graffmann 30
  Best Of Breed   Mary White 5
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 5
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 5
  Group 4th   Thomas Alexander 33
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 34
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 5
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Vernon 5
Saturday Best Of Breed   Dianne Besoff 5
Friday Best Of Breed   Ronald Besoff 3

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 25
  Group 1st   Avery Gaudin 24
Saturday Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 2nd   David Eadie 24
  Group 2nd   Charles Cyopik 25
  Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Group 2nd   Marilyn Mincey 26
  Group 2nd   Everett Mincey 26

Show Date
Doberman Pinscher Club Of Canada June 30 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Cherie Holmes N/A
  Select Dog   Cherie Holmes N/A

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Stephen Dainard 25
  Best Of Breed   Stephen Dainard 6
Sunday Group 2nd   Christopher Neilson 35
  Best Of Breed   Christopher Neilson 10

Show Date
Doberman Pinscher Club Of Manitoba June 29 to June 29, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Judith A. Brown N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lois Wilson 91
  Best Of Breed   Lois Wilson 12
Saturday Group 3rd   Nancy Simmons 99
  Best Of Breed   Nancy Simmons 14

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Butch MacDonald 1
  Best Of Breed   Carmen Haller 1
Sunday Best Of Breed   David Markus 1
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 4th   David Markus 19
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Group 3rd   Denise Cornelssen 28
  Best Of Breed   David Eadie 1

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Fred Dewsbury 34
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 4

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 04 to May 04, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Paula Hartinger 39
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 9
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 8
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 7

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 7

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 4
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Sharon Derrick 4
  Group 2nd   Sharon Derrick 24
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4
Friday Best Of Breed   Allan Brown 5

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 3
  Best Of Breed   Barbara Heal 8
  Group 2nd   Barbara Heal 37
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 37
  Best Of Breed   Rick Fehler 8
  Group 2nd   Fred Heal 41
  Best Of Breed   Fred Heal 10
Friday Best Of Breed   Butch MacDonald 5
  Group 3rd   Cec Ringstrom 34
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 6

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 2
Friday Group 1st   Linda Kraft 41
  Best Of Breed   Linda Kraft 2

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lowell Davis 10
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 10
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 8

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 18 18 17 17 15
All Breed Ranking: 76 73 72 66 61

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 13 10 6 7   0 0 0 0 0   1350
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 7
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 46
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 8

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 5

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe 5
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Buxton 6
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 4
  Group 2nd   Linda Kraft 66

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Best Of Breed   Donald Duncan 1
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 1
  Group 4th   Morley Thornton 31
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
Friday Best Of Breed   Richard Lake 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Deborah Graffmann N/A
  Group 1st   Deborah Graffmann 30
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 4

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Group 3rd   Denise Cornelssen 12
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Saturday Group 3rd   Avery Gaudin 22
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 3rd   Doug Gaudin 15
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 2

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doreen Marsh 1
  Best Of Breed   Barbara Watt 2
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 1
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
Friday Best Of Breed   Allan Brown 2
  Best Of Breed   Thora Brown 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 8
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 9

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 12

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
  Group 1st   Nancy Popovich 18
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Group 1st   Fred Dewsbury 16

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 3rd   Tim Doxtater 30
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 3rd   Donald Emslie 30
Saturday Group 1st   Charles Bett 39
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 36
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 3rd   John Rowton 27
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 31
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Linda Millman 33
  Best Of Breed   Linda Millman 1
Friday Group 1st   Nancy Popovich 33
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 2nd   Skip Stanbridge 27
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 5
Saturday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 7
Friday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 4
  Group 4th   Rafael Otalora Robayo 63

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 24
  Group 1st   Avery Gaudin 24
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Rick Fehler 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 4th   Thomas Nesbitt 23
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 05 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Leslie Rogers N/A
  Best Of Breed   Leslie Rogers 1
  Group 1st   Leslie Rogers 24
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
Chautauqua Canine Club April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 36
  Group 2nd   Doug Gaudin 24
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
Friday Best Of Breed   Douglas Smith 1
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 4th   Douglas Smith 25
  Group 4th   Wayne Thompson 22

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 4
  Group 2nd   Lynn Storeshaw 60
Saturday Group 4th   Beverly Capstick 52
  Best Of Breed   Beverly Capstick 6
Friday Best Of Breed   Kathy Stewart 3

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5
Saturday Best Of Breed   Chan Weng Woh 7
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 5

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Susan Badick 144
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
  Group 2nd   Cec Ringstrom 24
  Group 1st   Susan Badick 34
  Best Of Breed   Susan Badick 5
Saturday Group 2nd   Neil Graves 28
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 24
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 5
  Best Of Breed   Neil Graves 5
Friday Group 2nd   Judith Shurb 33
  Best Of Breed   Judith Shurb 4
  Group 1st   Carmen Haller 40
  Best Of Breed   Carmen Haller 5

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 7

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 20 20 20 19 19
All Breed Ranking: 89 92 85 74 71

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 5 9 6   0 0 0 0 1   1247
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 6
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 6
  Group 4th   Joe Lobb 72

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Denis 1
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 2
  Group 1st   Harold Hutchinson 47
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 1
Friday Group 1st   Donald Emslie 50
  Best Of Breed   Donald Emslie 2
  Group 4th   Tim Doxtater 39
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bud Haverstock 4
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 5
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 3

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ken Buxton 12
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 17

Show Date
Alberta Doberman Pinscher Club July 29 to July 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Douglas Jensen N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Lanctot 32
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4
Saturday Group 3rd   Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nils Molin 9

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 2
  Group 3rd   Barbara Watt 24
  Group 2nd   Nancy Popovich 27
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 2
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Group 4th   Carol Graham 30
  Best Of Breed   Carol Graham 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Heather Langfeld 26
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Saturday Group 3rd   Denise Cornelssen 31
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
Friday Group 3rd   Tim Doxtater 32
  Group 1st   Donald Emslie 36
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Brown 9
Sunday Best Of Breed   Ralph Scoggins 11
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 9
  Group 1st   John Hodgkinson 109

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Susan Badick 30
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2
  Best Of Breed   Susan Badick 2
  Group 3rd   Paul Odenkirchen 32
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Best Of Breed   Barbara Watt 2
  Group 1st   Barbara Watt 40
  Group 2nd   Mel Saranchuk 36
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Group 2nd   Geraldine Taylor 35

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 6

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Perks 1
Friday Best Of Breed   Neil Graves 1

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sheila Verhulst 3
Saturday Group 4th   Lynn Storeshaw 27
  Best Of Breed   Thomas Burke 3
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 78
  Best Of Breed   Rick Fehler 8
Friday Group 2nd   Lynda Berar 76
  Best Of Breed   Lynda Berar 9

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Houston Clark 69
  Best Of Breed   Houston Clark 4
Friday Group 1st   Toddie Clark 71
  Best Of Breed   Nancy Tibben 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 7

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 2nd   Doug Gaudin 24
Saturday Best Of Breed   Susan Badick 1
Friday Group 3rd   David Markus 13
  Best Of Breed   David Markus 1
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Show Date
Doberman Pinscher Club Of Manitoba February 19 to February 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 13

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 43 41 39 36 33
All Breed Ranking: 195 189 177 158 155

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 7 4   0 0 0 0 1   701
Win Record - 2010
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Richard Lopaschuk 27

Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Clark 22
  Group 2nd   Denise Clark 20

Show Date
Alberta Kennel Club July 30 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Roberto Del Puerto 98

Show Date
Prince George Kennel Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Melvin Beech 24
  Group 1st   Edgar Bajona 26
Saturday Group 2nd   Margaret Jones 26
Friday Group 2nd   Jamieson Glendinning 23

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carmen Haller 19
Friday Group 3rd   Sharon Derrick 24

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 34
Saturday Group 4th   Lynda Berar 29
Friday Group 3rd   Charles Bett 34

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Donald Emslie 39
  Group 3rd   Tim Doxtater 37
Sunday Group 4th   Neil Graves 37
  Group 3rd   Bud Haverstock 40
Saturday Group 3rd   Patricia Lanctot 39

Show Date
Lakes District Kennel Club May 01 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Rowton 37

Show Date
Alberta Doberman Pinscher Club April 16 to April 17, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary Rogers 33

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Edna Perks 33

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 31 31 31 N/A N/A
Group Ranking: 245 244 238 N/A N/A
All Breed Ranking: 1338 1319 1278 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   65
Win Record - 2009
Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Paul Stanton N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club October 09 to October 11, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Allan Pepper N/A
  BPIG   Rick Fehler N/A
Saturday Group 3rd   John Connolly 65
  BPIG   John Connolly N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Donald Emslie N/A
Friday Best Puppy In Show   Merlin Vandekinder N/A
  BPIG   Merlin Vandekinder N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   John C. Ross N/A
  BPIG   John C. Ross N/A
  BPIG   Henry Moulton N/A
Saturday Best Puppy In Show   Edna St Hilaire N/A
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Edna St Hilaire N/A
Friday BPIG   Peter Machen N/A
  BPIG   Carmen Haller N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By