Gr CH Valcopy Jamel Sir Crystalton
Pomeranian
(Click on breed to view standings)
Call Name: Buddha - (Male)
Owner: Carol Graham / Dana Plonkey / Janice Pardue
Breeder: Dana Plonkey / Judy Paris
Handler: Carol Graham
Website: http://www.nucleus.com/~cgraham/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 6 N/A N/A
Group Ranking: 45 42 59 N/A N/A
All Breed Ranking: 299 279 364 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 2 0   0 0 0 0 1   305
Win Record - 2014
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Len Harfield 54
Friday Group 3rd   Robert Denis 41

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 22 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Conny Gutierrez-Otero 14
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 14
Friday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 18

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 02 to August 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 9

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Luis Miguel Pinto Teixeira 75
Friday Group 2nd   Arne Foss 80

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 16 13 13 12 12

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 25 19 10 5   0 0 0 0 0   2924
Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mike Macbeth 23
  Best Of Breed   Mike Macbeth 4
Saturday Group 1st   Melvin Beech 22
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
Friday Group 4th   Joan Beech 17
  Best Of Breed   Joan Beech 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 2nd   Deborah Graffmann 51
Saturday Best Of Breed   William Byrne 3
  Group 2nd   William Byrne 68
Friday Group 3rd   Judith Byrne 53
  Best Of Breed   Judith Byrne 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 30
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 42
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Group 2nd   Margaret Jones 32

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lois Wilson 195
  Best Of Breed   Linda Kraft 5
  Group 1st   Linda Kraft 34
Saturday Group 1st   Lois Wilson 38
  Best Of Breed   Lois Wilson 5
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 33
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Ojalvo 0
  Group 1st   David Ojalvo 36
Sunday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 0
  Group 1st   Evelyn Beilhartz 39
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 39
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 1st   James Reynolds 41
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bart Miller 0
Saturday Group 2nd   Karen Chant 43
  Best Of Breed   Karen Chant 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 37

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Davis 8
Sunday Best Of Breed   Robert Stein 8
  Group 3rd   Robert Stein 78
Saturday Group 4th   Denys Janssen 76
  Best Of Breed   Denys Janssen 8
Friday Best Of Breed   Jon Cole 8

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Dianne Besoff 0
  Group 2nd   Dianne Besoff 18
Tuesday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 16
Monday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Group 2nd   Letitia Bett 18
  Best Of Breed   Ronald Besoff 0
  Group 2nd   Ronald Besoff 20

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 20
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 20
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 3rd   Martin Doherty 13

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 2nd   Virginia Lyne 26
Saturday Group 2nd   Donald Emslie 32
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 1
  Group 3rd   Susan Quesnel 25

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Wheat 1
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Paquette N/A
  Group 1st   Wendy Paquette 77
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4
Saturday Group 2nd   Robert Ennis 73
  Best Of Breed   Robert Ennis 2
Friday Best In Show   Glen Stark 477
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 79

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Stephen Dainard 25
  Best Of Breed   Stephen Dainard 6
Saturday Group 1st   Thomas Nesbitt 27
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 6

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Polly Smith 2
  Group 1st   Polly Smith 11
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
  Group 1st   Fred Dewsbury 18
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 4
  Group 1st   Maribel Sy 16

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 3
  Group 2nd   John Rowton 34
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 31
  Best Of Breed   Jack Ireland 3
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 31
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sharon Derrick 47
  Best Of Breed   Sharon Derrick 5
Sunday Group 3rd   Erwin Deutscher 84
  Best Of Breed   Russel Fletcher 16

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Quesnel 4
  Group 1st   Susan Quesnel 63
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 6
  Group 3rd   Honey Glendinning 65
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 7
  Group 1st   Janet Lobb 55

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Buchanan 15
  Group 3rd   Butch MacDonald 14
  Best Of Breed   Janet Buchanan 2
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 156
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
  Group 1st   Sharon Derrick 28
  Group 1st   Thomas Alexander 25
Friday Group 2nd   Thora Brown 26
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Allan Brown 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 4
  Group 4th   Dianne Miller 35
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Group 1st   Edgar Bajona 47
Friday Best Of Breed   Lynda Berar 4
  Group 1st   Laura Thompson 40

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 52
  Best Of Breed   Jack Ireland 4
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Group 1st   Linda Kraft 55
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 1st   Thomas Alexander 44

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 38
Saturday Group 4th   Kim Hamel 24
  Best Of Breed   Kim Hamel 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 10 10 10
All Breed Ranking: 34 32 34 36 40

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 3 23 9 11 5   0 0 0 1 1   2343
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 3
  Group 2nd   Larry Kereluke 41
Saturday Group 3rd   John Rowton 45
  Best Of Breed   John Rowton 4

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 16
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
Saturday Group 1st   Wayne Thompson 27
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3
Friday Group 2nd   Shirley Limoges 18
  Best Of Breed   Shirley Limoges 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Guy Jeavons 33
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Group 1st   Karsten Kaemling 46
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe 0
  Group 1st   Gail Forsythe 31

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 3
  Group 1st   Michael Hill 53
Saturday Best Of Breed   Karen Chant 4
  Group 4th   Ron Mahon 41
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 4
  Group 1st   Lee Anne Bateman 44

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jane Forsyth 4
Friday Group 3rd   Grant Townsend 59
  Best Of Breed   Shawn Nichols 4

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Argus Wardhana 1
  Group 1st   Argus Wardhana 17
  Group 3rd   Deborah Graffmann 12
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   Davida Brown 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Group 1st   Jacqueline Rusby 17
Friday Best In Show   Richard Lopaschuk 148
  Group 1st   Richard Lopaschuk 18
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Terry Carter 21
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 21
Saturday Reserve Best In Show   Donald Fitzsimmons N/A
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 24
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 1st   Russel Fletcher 19
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gail Forsythe 0
  Group 2nd   Gail Forsythe 29
Sunday Reserve Best In Show   Jon Cole N/A
  Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 1st   Jon Cole 37
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 15
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Group 1st   Linda Kraft 24
  Group 1st   Denise Cornelssen 24
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Group 2nd   Doug Gaudin 25
  Group 4th   Avery Gaudin 23
Friday Group 3rd   Cec Ringstrom 20
  Group 2nd   Butch MacDonald 27
  Best Of Breed   Karen Chant 2
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Valerie Gervais 34
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Thursday Best Of Breed   Norman Strathdee 1
  Group 3rd   Guy Jeavons 25

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Frank Cresci 529
  Best Of Breed   Frank Cresci 5
  Group 1st   Frank Cresci 77
  Alberta Rose Best Of The Best   N/A
Sunday Group 3rd   Benjamin Luxton 68
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 5
Saturday Group 3rd   Doug Windsor 71
  Best Of Breed   Frank Kane 5

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Hiroshi Kamisato 79
  Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 2

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 4
  Group 3rd   Mary White 27
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 4
  Group 4th   Rick Fehler 42
Friday Best Of Breed   Lynda Berar 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gay Dunlap 75
  Best Of Breed   Gay Dunlap 3

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 3rd   Russel Fletcher 22

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 32
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 34
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Cole 1
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 1
Friday Group 1st   Diane Ivey 45
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Christopher Neilson 7
Saturday Best Of Breed   Bart Miller 7
Friday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 4
  Group 2nd   Ed Wild 37
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 46
Friday Group 1st   Peter Machen 37
  Best Of Breed   Peter Machen 4

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 59
  Best Of Breed   Grant Townsend 6
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 49
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 4 4 5
Group Ranking: 27 35 51 54 56
All Breed Ranking: 193 215 328 328 365

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 5 4 4   0 0 0 0 0   616
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 1
  Group 4th   Garry Allan 24
Saturday Group 4th   Janet Lobb 28
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Group 4th   Michael Woods (Dr) 25
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 3
  Group 1st   Bruce Fraser 21
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 3
  Group 2nd   Pamela Bruce 25
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 3
  Group 2nd   Marilyn Mincey 15

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Beauchamp 44
  Best Of Breed   Richard Beauchamp 4
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 47
  Best Of Breed   Thomas Alexander 6
Friday Best Of Breed   Lydia Coleman-Hutchinson 6
  Group 1st   Lydia Coleman-Hutchinson 56

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Denis 5
  Group 1st   Robert Denis 50

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Cec Ringstrom N/A
  BPIG   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 4
Saturday BPIG   Oscar Valverde-Calvo N/A
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 5
Friday BPIG   Cec Ringstrom N/A
  Group 2nd   Cec Ringstrom 36
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 5

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Nancy Popovich N/A
  BPIG   Paul Odenkirchen N/A
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 7
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 42
Saturday Group 1st   Jaime Ganoza 50
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 10
  BPIG   Jaime Ganoza N/A
Friday Best Puppy In Show   Jaime Ganoza N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 5
  Group 3rd   Darle Heck 31
Wednesday Best Puppy In Show   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Laura Thompson 6
  BPIG   Laura Thompson N/A
  Group 3rd   Laura Thompson 36
Tuesday Best Puppy In Show   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Cheryl Stuber 4
  BPIG   Linda Kraft N/A

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 7
  Group 3rd   Doug Windsor 32
Sunday Best Puppy In Show   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 7
  BPIG   James Reynolds N/A
  Group 2nd   James Reynolds 34

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By