AM.CZ.GER.CAN. GCH. Flashlight Thunder v. Paradise of Wind
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Lindy Barrow, Joerg & Martina Bauer
Breeder: Joerg & Martina Bauer
Handler: David and Pat Gignac
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 6 6 5 10 12

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 4 63 18 8 3   2 1 0 0 3   5386
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Kirkland 33
  Best Of Breed   David Kirkland 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Ann Hearn 43
  Best Of Breed   Ann Hearn 4 (2-2-1-0)
Friday Group 1st   Sharol Candace Way 28
  Best Of Breed   Sharol Candace Way 4 (2-2-1-0)

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz 20
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 3
Sunday Group 2nd   Olga Gagne 26
  Best Of Breed   Olga Gagne 4

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 29
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Paquette 31
  Best Of Breed   Wendy Paquette 5
Saturday Group 2nd   Joe Walton 38
  Best Of Breed   Joe Walton 5
Friday Group 3rd   Torbjorn Skaar 27
  Best Of Breed   Torbjorn Skaar 5

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 12
  Best Of Breed   Joan Beech 1
Saturday Best In Show   Melvin Beech 198 *
  Group 1st   Judy Horton 12
  Best Of Breed   Judy Horton 1
Friday Group 1st   Melvin Beech 12
  Best Of Breed   Melvin Beech 1

Show Date
BC All Terrier Club October 09 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edd Bivin 47
  Best Of Breed   Edd Bivin 4

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Luis Pinto Teixeira 35
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 3
Sunday Group 1st   Charles Trotter 49
  Best Of Breed   Charles Trotter 4
Saturday Best In Show   Keke Kahn 387
  Group 1st   Keke Kahn 47
  Best Of Breed   Keke Kahn 3
Friday Best In Show   Charles Trotter 338
  Group 1st   Patricia Trotter 44
  Best Of Breed   Patricia Trotter 3

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 19
  Group 1st   Ray Smith 23
  Best Of Breed   Thora Brown 2
  Best Of Breed   Ray Smith 3
Saturday Best In Show   Grant Townsend 135
  Group 1st   Grant Townsend 23
  Group 2nd   Allan Brown 20
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Allan Brown 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Vojislav Al Daghistini 23
  Best Of Breed   Vojislav Al Daghistini 4
Saturday Group 1st   Eugenio Aguilo Gonzales 20
  Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 3
Friday Best In Show   Eugenio Aguilo Gonzales 256
  Group 1st   Daniel Ceres Rubio 20
  Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 2

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Jo Schepers 13
  Best Of Breed   Jo Schepers 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gloria Geringer 278 *
  Group 1st   William Gunn 17
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Group 1st   Gloria Geringer 25
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Group 3rd   Maida Puterman 9
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Best Of Breed   Jane Parker 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terry Stacy 14
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Sunday Group 1st   Jacqueline Stacy 17
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 21
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Group 1st   Lynda Saranchuk 22
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Ingram 21
  Best Of Breed   Ann Ingram 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 27
  Best Of Breed   Janet Lobb 4
Friday Group 1st   Joe Lobb 27
  Best Of Breed   Joe Lobb 4

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Maria del Rocio Espejo Saavedra 14
  Best Of Breed   Maria del Rocio Espejo Saavedra 2
Wednesday Group 2nd   Robert Rowbotham 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
Tuesday Group 2nd   John Rowton 16
  Best Of Breed   John Rowton 2

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Branislav Rajic 5
Saturday Group 3rd   Robert Rowbotham 80
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3
Friday Best Of Breed   Simon Sim 3

Show Date
All Terrier Club Of Alberta July 29 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Wood Wornall 110
  Best Of Breed   Wood Wornall 4

Show Date
Pacific Kennel Club July 21 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guillermo Carrillo 11
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 3
Saturday Group 1st   Jane Parker 22
  Best Of Breed   Jane Parker 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Arndt 29
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1
Saturday Group 2nd   Glen Stark 29
  Best Of Breed   Glen Stark 2
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Thursday Group 2nd   Guy Spagnolo 31
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 25 to June 27, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Walter Pinsker 121
  Group 1st   Walter Pinsker 12
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3
Sunday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3
Saturday Group 1st   Brenton Wright 15
  Best Of Breed   Brenton Wright 3

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pierluigi Buratti 14
  Best Of Breed   Pierluigi Buratti 0
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 16
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Group 1st   Avery Gaudin 17
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Thursday Group 3rd   Doug Gaudin 15
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jacqueline Stacy 21
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Sunday Group 1st   Vickie Umpleby 38
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Group 1st   Terry Stacy 38
  Group 1st   Carol Gray 42
  Best Of Breed   Carol Gray 0
  Best Of Breed   Terry Stacy 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 23
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
Saturday Group 1st   Rick Fehler 25
  Best Of Breed   Rick Fehler 3
Friday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Group 1st   Elaine Knox 27
  Best Of Breed   Elaine Knox 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Janet Lobb 27
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Sunday Group 1st   Joe Lobb 36
  Best Of Breed   Joe Lobb 3
Saturday Group 2nd   Patricia Hastings 30
  Best Of Breed   Patricia Hastings 2
Friday Group 1st   Denise Cornelssen 27
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jorge Nallem 2
Saturday Best In Show   Margaret Jones 256 *
  Group 1st   Margaret Jones 27
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
Friday Reserve Best In Show   Adrian Landarte N/A
  Group 1st   Edward MacDonald 28
  Best Of Breed   Edward MacDonald 2
Thursday Group 1st   Valerie Gervais 25
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 13
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Best In Show   Grant Townsend 158
  Group 1st   Grant Townsend 13
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best In Show   Joan Beech 156
  Group 1st   Joan Beech 14
  Group 1st   Melvin Beech 14
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Taylor 14
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 14
  Best Of Breed   Judith Taylor 3
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 3
Saturday Reserve Best In Show   Judith Taylor N/A
  Group 1st   Pamela Bruce 16
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Friday Best In Show   Olga Gagne 144
  Group 1st   Michael Gelinas 14
  Group 1st   Olga Gagne 14
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 10 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 44
  Best Of Breed   Darle Heck 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Starr White 42
  Best Of Breed   Starr White 2
Sunday Group 4th   Ekarat Sangkunakup 43
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2
Saturday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 50
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Friday Group 1st   Carol Graham 50
  Best Of Breed   Carol Graham 2

Show Date
Oceanside Kennel Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Gloria Geringer N/A
  Group 1st   Gloria Geringer 14
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Group 3rd   Lois Wilson 15
  Best Of Breed   Lois Wilson 3

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 14
  Best Of Breed   Ed Wild 5 (1-1-3-1)
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 317 *
  Group 1st   Larry Kereluke 27
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4 (0-1-3-1)
Friday Group 1st   Norma Egginton 18
  Group 1st   Joanne Matheson 19
  Best Of Breed   Norma Egginton 6 (1-2-3-1)
  Best Of Breed   Joanne Matheson 5 (1-1-3-1)

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Markku Kipina 27
  Best Of Breed   Markku Kipina 6
Saturday Group 2nd   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 6
Friday Best Of Breed   Ligita Zake 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Karsten Kaemling 289
  Group 1st   Stanley Shen 17
  Best Of Breed   Stanley Shen 5
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 13
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 11
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 05 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ray Smith 13
  Best Of Breed   Ray Smith 3
Saturday Group 1st   Geraldine Taylor 16
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 3
Friday Best In Show   Martin Doherty 237
  Group 1st   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 3

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 5 N/A N/A
Group Ranking: 17 17 64 N/A N/A
All Breed Ranking: 184 183 762 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 9 1 0 1   0 0 0 0 0   469
Win Record - 2015
Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 7
Friday Group 4th   Desmond Murphy 28
  Best Of Breed   Desmond Murphy 7

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 23, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Karsten Kaemling 254 *
  Group 1st   Wayne Thompson 17
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
Sunday Group 1st   Edna Gonzalez-Aramburu 25
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 5

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 20 to November 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 30
  Best Of Breed   Shirley Limoges 5
Friday Group 1st   Larry Kereluke 25
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ray Smith 9
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Group 1st   Russel Fletcher 8
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
Friday Group 1st   Patricia Taylor 9
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Robert Rowbotham 19
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Sunday Group 1st   Harold Pybus 26
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
Saturday Group 1st   Brian Taylor 27
  Best Of Breed   Brian Taylor 2
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 05:56:10 AM