MBIS MBISS Ch. Oz's Over The Top
Yorkshire Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Timmie - (Male)
Owner: Loreta Serafini
Breeder: Loreta Serafini, OZ Reg'd
Handler: Lynda Torrance
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 4 4
All Breed Ranking: 22 22 22 24 24

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 0 31 19 13 14   0 0 1 0 1   3679
Win Record - 2010
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   James Frederiksen 51
Saturday Group 4th   Wendy Paquette 54
Friday Group 4th   Len Harfield 50

Show Date
44th Show of Shows November 20 to November 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Conny Gutierrez-Otero 43
Saturday Group 4th   Enrique Filippini 45

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 31 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charlotte Patterson 7

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Ingram 44
Saturday Group 1st   Letitia Bett 47
Friday Group 1st   Charles Bett 35

Show Date
Toy Dog Club of Ontario October 16 to October 16, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Phyllis Pancel 68

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shirley Limoges 64
Saturday Group 1st   Martin Doherty 95
Friday Group 1st   Skip Stanbridge 46

Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Walter Pinsker 24
Sunday Group 3rd   Jacqueline Rusby 21
  Group 4th   Donna Cole 17
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 21
  Group 2nd   Thomas Alexander 25

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Neil Graves 31
Saturday Group 2nd   Thora Brown 30
Friday Best In Show   Linda Millman 156 *
  Group 1st   Linda Millman 27

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ron Mahon 22
Saturday Group 2nd   Kenneth McDermott 34

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carole Beattie 33
Saturday Group 1st   Mary White 43
Friday Group 1st   Toddie Clark 29

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Skip Stanbridge 37
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 47
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 47
Friday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 34

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Eugene Blake 55

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   June Penta 24
Saturday Group 2nd   Jacqueline Rusby 25
Friday Group 1st   Marion Postgate 21

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 17 to August 19, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Thomas Nesbitt 35
Tuesday Group 2nd   Thora Brown 30
  Group 3rd   Allan Brown 21

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Guy Spagnolo 39
Tuesday Group 2nd   David Strachan 46
Monday Group 1st   Mark Houston-McMillan 42

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 19
Friday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 29

Show Date
Oxford County Kennel Club July 09 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   James Frederiksen 72

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Thomas Alexander 17

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Virginia Lyne 19

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Juan Carlos Vasconsellos 31

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Martin Doherty 48
Wednesday Best In Show   Desmond Murphy 170 *
  Group 1st   Garry Allan 45
Tuesday Best In Show   Garry Allan 160 *
  Group 1st   Desmond Murphy 42

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 25
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 23

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Fred Dewsbury 24

Show Date
Monarch Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 58
Friday Best In Show   Skip Stanbridge 202 *
  Group 1st   Skip Stanbridge 42

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Terry Carter 30

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Federico Fernandez 47
Saturday Group 1st   Raymond Filburn 55
Friday Group 1st   Lesley Hiltz 44

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ray Smith 50
Saturday Group 1st   Bruce Owen 56
Friday Group 1st   Susan Badick 30

Show Date
K-W Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michel Bouchard 30
Saturday Group 4th   Allan Brown 19

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Christopher Neilson 36

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 25
Saturday Group 2nd   Pamela Douglas 29

Show Date
Victoria County Kennel Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 56
Saturday Group 3rd   Mike Jackman 50
Friday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 32

Show Date
Guelph & District Kennel Club Inc April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Manual Rangel (Dr) 70
Friday Group 3rd   Patricio Muza 42

Show Date
Kent Kennel Klub April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Madeline Miller 48
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 61

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean Fournier 91

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sari Brewster Tietjen 47
Saturday Group 2nd   John B. Ross 43
Friday Group 4th   William Gunn 22

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   David Markus 54
Sunday Group 1st   Bruce Marquette 77

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 16 18 26 25
All Breed Ranking: 77 91 105 163 152

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 6 7 15   1 0 0 0 1   1771
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Norma Egginton 54

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Martin Doherty 46

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Nesbitt 65
Saturday Group 4th   Betty Regina-Leiniger 64

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Ennis 51
Saturday Group 1st   Michael Quinney 60

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers Specialty November 01 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Walton 89

Show Date
Canadian Yorkshire Terrier Association Specialty October 31 to October 31, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Goose Allen 28

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Goose Allen 94
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 98

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Touzel 45

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Everett Dean Jr. 33

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Avery Gaudin 30
Saturday Best In Show   Edgar Bajona 240 *
  Group 1st   Edgar Bajona 42
Friday Group 3rd   Lisa Avery 33

Show Date
Essex County Kennel Club September 04 to September 04, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 31

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Deborah Graffmann 36

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Nils Molin 42
Saturday Group 4th   Tan Hock 47

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bruce Owen 36

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 67

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 02, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Robert Whitney 27

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Paula Hartinger 49

Show Date
Scarborough Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Avery Gaudin 27
Friday Group 2nd   Carol Graham 20

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ron Mahon 33
Friday Group 3rd   Victoria Thomas 17

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 03 to April 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Millman 38
Friday Group 4th   Morley Thornton 15

Show Date
CKC Charity Event March 13 to March 15, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ekarat Sangkunakup 45

Show Date
Orangeville & District Kennel Club March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lisa Avery 47
Friday Group 4th   Fred Gordon 30

Show Date
Ontario Breeders Association February 20 to February 23, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lloyd Allewell 52

Show Date
Elgin County Kennel Club January 16 to January 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Emslie 50
Friday Group 4th   Jorge Nallem 32

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By