Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
Cairn Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Chuck - (Male)
Owner: Dayle Reynolds
Breeder: Dayle Reynolds
Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 5 5
All Breed Ranking: 50 45 40 49 50

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 15 18 17 13   0 1 0 0 1   1067
Win Record - 2015
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Mike Macbeth 8
  Group 2nd   Honey Glendinning 7

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Leyda Perez 13
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 13
Friday Group 4th   Rony Doedijns 13

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   James Ham 19
Tuesday Group 4th   Alex Yu-Feng Zee 15
Monday Group 3rd   Chris Graham 21

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 23

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Gunn 8
  Group 3rd   Phyllis Pancel 4
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 4th   Ed Wild 11
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 3 (1-2-1-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Rita Walker 12
  Group 4th   Judith Shurb 10
Thursday Group 1st   Bruce Fraser 13
  Group 2nd   Michael Hill 9

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Mary White 25
Friday Group 4th   Judith Taylor 16

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 11
Saturday Group 4th   Martin Doherty 9
Friday Group 2nd   Melvin Beech 7
  Group 2nd   Fred Dewsbury 9

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 13
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 15
Friday Group 4th   Sylvia Barkey 8

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada June 07 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gary Doerge 92
  Best Of Breed   Gary Doerge 9

Show Date
Cairn Terrier Club of Canada June 06 to June 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Betty-Anne Stenmark N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 0
Sunday Best Of Breed   Michael Dougherty 1
Saturday Best Of Breed   Rhonda Davis 5
  Group 4th   Rhonda Davis 58
Friday Best Of Breed   Ann Hearn 5

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Brian Taylor 16
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Group 3rd   Linda Kraft 16
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Group 2nd   Ray Smith 19
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Russel Fletcher 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Group 3rd   Russel Fletcher 10
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 2nd   Lucie Paradis 30

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Virginia Lyne 11
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3
Saturday Best Of Breed   Edna Gonzales Sanchez Rubio 3
Friday Group 2nd   Joanne Matheson 14
  Group 2nd   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Joanne Matheson 4
  Best Of Breed   Janet Lobb 4

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Honey Glendinning 37
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best Of Breed   Joanne Matheson 0
  Group 3rd   Joanne Matheson 32
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Olga Gagne 42

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Patricia Lanctot 26
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5 (1-4-1-0)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 29
Friday Group 1st   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Francis Smith 21
  Best Of Breed   Francis Smith 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Kristen Francis 24
Friday Group 2nd   David Swartwood 9
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 4
  Group 2nd   Sumiko Ikeda 18
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 2
  Group 1st   Heather Langfeld 14
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Group 1st   Thomas Alexander 12
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Group 3rd   Norma Egginton 7

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Cruz 10
  Group 3rd   James Frederiksen 8
  Best Of Breed   Patricia Cruz 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   James Frederiksen 4 (2-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Oscar Echandi 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Ed Wild 5
  Group 1st   Oscar Echandi 8
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (1-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
  Group 2nd   Jacqueline Stacy 16
Saturday Group 4th   Terry Stacy 13
  Best Of Breed   Terry Stacy 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Starr White 10
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Group 3rd   Jon Cole 11
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 8

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 2
  Group 2nd   William Gunn 16
Saturday Best Of Breed   Dann Wilson 2
  Group 1st   Geraldine Taylor 19
Friday Group 4th   Deborah Graffmann 13
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Taylor 10
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 3rd   Doug Windsor 9
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 2nd   Raymond Lariviere 8
Thursday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 3rd   Judith Taylor 5

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 40 40 36 35 34
Group Ranking: 380 374 352 338 316
All Breed Ranking: 3839 3774 3584 3407 3179

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2014
Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Leonard 3
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 3

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 2 2 1
Group Ranking: 21 21 18 16 13
All Breed Ranking: 272 263 248 222 200

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 13 10 6 9   0 0 0 0 0   441
Win Record - 2011
Show Date
New Brunswick Kennel Club August 20 to August 23, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Wayne Thompson 4
  Group 4th   Wayne Thompson 5
Sunday Best Of Breed   Michael Forte 6
  Group 4th   Michael Forte 8
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 6
  Group 3rd   Aldon Garland 9

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Monday Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
Friday Best Of Breed   Judy Webb 0

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
  Group 4th   Peggy Beisel-McIlwaine 6
Wednesday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 4th   Kristen Francis 4
Tuesday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 7

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 02 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 4
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 7
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Ray Smith 4
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Group 2nd   Jack Ireland 8
Wednesday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Tuesday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 11
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn Mincey 3
  Group 1st   Phyllis Wolfish 3
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 3
  Group 1st   Marilyn Foulds 5
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
Friday Group 1st   Raymond Lariviere 3
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 1st   Michel Bouchard 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 16
  Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 3rd   Heather Langfeld 13
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 12
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 2nd   Wendy Paquette 11
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 4th   Carol Graham 12
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Best Of Breed   Bart Miller 0
  Group 4th   Bart Miller 22
Thursday Group 4th   Rafael Malo Alcrudo 14
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 10
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 4th   Leslie Rogers 13
Friday Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 2nd   Fred Gordon 12

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 15
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 0
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 0
  Group 1st   Keke Kahn 11

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elizardo Valadez 19
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 2nd   Linda Millman 20
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 15
  Best Of Breed   Ed Wild 2
Saturday Group 1st   Shari Robinson 24
  Best Of Breed   Shari Robinson 6
Friday Group 1st   Nancy Popovich 21
  Best Of Breed   Glenys Alexander 4
  Group 3rd   Glenys Alexander 13
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 36
Friday Group 1st   Walter Pinsker 29
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By