Ch Hallmark Jolei Grand Slam
Pekingese
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Cynthia Dyson and Bel Williams
Breeder:
Handler: Lynda Torrance
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 4 4 2 3

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
35 3 95 25 11 1   2 1 0 2 0   13638
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Oscar Echandi 58
Monday Best In Show   Norma Fonseca 457 *
  Group 1st   Norma Fonseca 60
Sunday Group 2nd   Norma Egginton 55

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Donald Fitzsimmons 50

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 66
Saturday Best In Show   Jacqueline Quiros-Kubat 511 *
  Group 1st   Betty Regina-Leiniger 72
Friday Best In Show   Betty Regina-Leiniger 357 *
  Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 51

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kristen Francis 398 *
  Group 1st   Robert Ennis 63
Saturday Group 2nd   Michael Quinney 53
Friday Best In Show   Michael Shoreman 299 *
  Group 1st   Rosemary Shoreman 48

Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathy Stewart 48
Saturday Group 3rd   Sharon Derrick 44
Friday Group 2nd   Wendy Paquette 29

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Christopher Neilson 22

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 58
Saturday Group 2nd   John B. Ross 53
Friday Group 1st   Ed Wild 44

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Ingram 204
Saturday Group 1st   Enrique Filippini 243

Show Date
Group V Dog Club of BC Specialty October 29 to October 29, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   James Frederiksen 120

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Michael Gelinas 248 *
  Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 46

Show Date
Toy Dog Club of Ontario Specialty October 17 to October 17, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Keke Kahn 70

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 72

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joan Beech 38
Sunday Group 1st   Everett Dean Jr. 43
Saturday Group 1st   Mildred Bryant 43
Friday Best In Show   Joan Beech 249 *
  Group 1st   Kristen Francis 31

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Edgar Bajona 40
Friday Group 1st   Lisa Avery 40

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Maida Puterman 174 *
  Group 1st   Joan Beech 42
  Group 1st   Maida Puterman 42
Friday Best In Show   Lynn Storeshaw 174 *
  Group 1st   Ainslie Mills 46
  Group 1st   Nancy Popovich 46

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers Specialty September 19 to September 19, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   James Reynolds 35

Show Date
Toy Dog Club of Ontario Specialty September 18 to September 18, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 28

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shirley Limoges 185 *
  Group 1st   Shirley Limoges 38
Friday Group 3rd   Ron Mahon 31
Thursday Group 3rd   David Markus 34

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Maida Puterman 37
Saturday Group 1st   Marie Merchant 53
Friday Best In Show   Geraldine Taylor 235 *
  Group 1st   Geraldine Taylor 34

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Maida Puterman 47
Saturday Group 1st   Neil Graves 69
Friday Group 1st   Larry Kereluke 55

Show Date
Cape Breton Kennel Club August 29 to August 30, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Paula Hartinger 150 *
  Best In Show   Roger Hartinger 156 *
  Group 1st   Roger Hartinger 27
  Group 1st   Paula Hartinger 28
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 27
  Group 1st   Maida Puterman 28

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nils Molin 45
Saturday Group 2nd   Tan Hock 52

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Heather Langfeld 129 *
  Group 1st   Melvin Beech 19
  Group 1st   Heather Langfeld 20
Tuesday Best In Show   Richard Paquette 132 *
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 19
  Group 1st   Richard Paquette 22

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Eugene Blake 40
Friday Group 3rd   Doug Windsor 39

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 08 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 34
  Group 1st   Donna Cole 29
Saturday Best In Show   Jack Ireland 174 *
  Best In Show   Donna Cole 174 *
  Group 1st   Richard Lopaschuk 27
  Group 1st   Larry Kereluke 29

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ann Hennigan 35
Saturday Group 2nd   Alan Bennett 39
Friday Group 2nd   Merlin Vandekinder 24

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Mel Bungey 35

Show Date
Le Club Canin Du Fjord July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 26
Saturday Reserve Best In Show   Doug Gaudin N/A
  Reserve Best In Show   Heather Langfeld N/A
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 26
  Group 1st   Doug Gaudin 27
Friday Best In Show   Letitia Bett 120 *
  Reserve Best In Show   Charles Bett N/A
  Group 1st   Letitia Bett 28
  Group 1st   Charles Bett 29

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 13 to July 14, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michel Bouchard 34

Show Date
Oxford County Kennel Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Skip Stanbridge 72

Show Date
Bluewater Kennel Club July 07 to July 09, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Sharon Derrick 17
Wednesday Group 2nd   Deirdre McKinnon 25
Tuesday Group 1st   Michael Woods (Dr) 19

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Heal 25
  Group 1st   Bud Haverstock 26
Saturday Group 1st   Charles Cyopik 24
  Group 1st   Peter Machen 26

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 02, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Kathy Stewart 30

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Touzel 44
Saturday Best In Show   Terry Carter 453 *
  Group 1st   John B. Ross 57
Friday Group 3rd   Charlotte McGowan 34

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Paquette 334 *
  Group 1st   Paula Hartinger 56
Saturday Group 1st   Wendy Paquette 54
Friday Group 2nd   Roger Hartinger 31

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 61
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 70

Show Date
Club Loisirs Canins June 06 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rosemary Shoreman 164 *
  Group 1st   Donald Emslie 26
  Group 1st   Rosemary Shoreman 23
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 174 *
  Group 1st   Michael Gelinas 26
  Group 1st   Thomas Burke 24

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Mathis 42
Saturday Group 1st   Betty McHugh 55
Friday Group 3rd   Paula Heikkinen-Lehkonen 43

Show Date
Societe Canine de Thetford May 23 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunn 30
  Group 1st   Michael Lanctot 31
Saturday Best In Show   William Gunn 174 *
  Group 1st   Jacqueline Rusby 28
  Group 1st   Susan Badick 27

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   David McIntyre 419 *
  Group 1st   Robert Sharp 62
Sunday Group 1st   David McIntyre 59

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Millman 31
Saturday Group 2nd   Susan Badick 21
Friday Best In Show   Darle Heck 166 *
  Group 1st   Sharon Derrick 18

Show Date
Club Canin Bas-Saint-Laurent May 02 to May 03, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Joan Beech 151 *
  Group 1st   David Eadie 30
  Group 1st   Joan Beech 30
Saturday Best In Show   Melvin Beech 167 *
  Group 1st   Melvin Beech 29
  Group 1st   Deborah Graffmann 27

Show Date
Club Canin Rive-Sud De Montreal April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donald Fitzsimmons 321 *
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 45
Saturday Best In Show   Alvin Krause (Dr) 333 *
  Group 1st   Kristen Francis 42
Friday Group 1st   Ray Smith 38

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta Specialty April 18 to April 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michael Shoreman 88

Show Date
Edmonton Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Shoreman 425 *
  Group 1st   John Rowton 89
Saturday Group 1st   Rosemary Shoreman 92
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 62

Show Date
Chautauqua Canine Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 42
Saturday Best In Show   Walter Pinsker 234 *
  Group 1st   Walter Pinsker 42
Friday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 42

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Betty Stepkovitch 75
Saturday Group 1st   Kathy Stewart 80
Friday Group 2nd   Everett Mincey 60

Show Date
Nickel District Kennel Club March 26 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Paquette 18
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 18
Friday Best In Show   Len Harfield 184 *
  Group 1st   David Kelland 17
Thursday Best In Show   Michael Shoreman 174 *
  Best In Show   Rosemary Shoreman 173 *
  Group 1st   Michael Shoreman 18
  Group 1st   Rosemary Shoreman 18

Show Date
CKC Charity Event March 13 to March 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ekarat Sangkunakup 465 *
  Group 1st   Jackie Browning 53
Saturday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 59
Friday Group 2nd   Anne Katona 34

Show Date
Ontario Breeders Association February 20 to February 23, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lloyd Allewell 58
Sunday Group 1st   Michel Bouchard 84
Saturday Group 1st   Darle Heck 77
Friday Group 1st   Linda Kraft 64

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 53
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 50
Friday Group 3rd   Lynda Berar 30

Show Date
Elgin County Kennel Club January 16 to January 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Emslie 55
Friday Group 1st   Jorge Nallem 45

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By