MBIS AOM Am. Can. GCh. Josol’s Titan
Chow Chow
(Click on breed to view standings)
Call Name: Titan - (Male)
Owner: Greg and Sylvia Brodsky
Breeder: Joan and Sol Falchuk
Handler: Cindy Kowalchuk-Corrigal
Website: http://www.josolchows.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 16 14 14 11 10
All Breed Ranking: 112 107 98 82 75

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 12 19 13 6   1 0 0 0 1   1096
Win Record - 2011
Show Date
Wheat City Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bud Haverstock 8
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
Saturday Group 3rd   Neil Graves 10
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 8
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Dawson 15
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Best Of Breed   Robert Dawson 0
  Group 1st   Janet Buchanan 33
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Edward MacDonald 8
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 12
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 11
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 1st   Terry Carter 35
Thursday Group 3rd   Neil Graves 28
  Best Of Breed   Neil Graves 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1
Sunday Best Of Breed   Donna Buxton 1
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 1
  Group 2nd   Eugene Blake 50
Friday Best Of Breed   Ken Buxton 1

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Letitia Bett 15
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 4th   Charles Bett 5
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Group 2nd   Butch MacDonald 14
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 3rd   Cec Ringstrom 13
  Best Of Breed   Murray Eason 0
Friday Group 2nd   Garry Allan 16
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 17
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shirley Limoges 29
  Best Of Breed   Shirley Limoges 5
Saturday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 39
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5
Friday Best Of Breed   Nils Molin 4

Show Date
Non-Sporting Fanciers Of Alberta July 15 to July 15, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Kent Delaney 21
  Best Of Breed   Kent Delaney 4

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Johan Juslin 1
  Group 4th   Johan Juslin 20

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 13
  Group 2nd   Patricia Lanctot 14
Saturday Group 2nd   Bart Miller 16
  Group 3rd   Geraldine Taylor 15
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Bart Miller 0
Friday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Ham 0
  Group 1st   James Ham 40
Sunday Best Of Breed   Lamar Mathis 1
  Group 2nd   Lamar Mathis 64
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
Friday Group 2nd   Elaine Mathis 42
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Group 3rd   Nancy Popovich 24
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 26
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 2nd   Ed Wild 22

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Butch MacDonald 13
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Saturday Group 2nd   Peter Machen 22
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 4th   Cec Ringstrom 12

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Verhulst 7
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Group 2nd   Sheila Verhulst 5
Saturday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 5
  Group 3rd   Thomas Burke 9
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
Friday Group 2nd   David Eadie 3
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 2nd   Thomas Touzel 9

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Jack Ireland 24
Saturday Group 1st   John Rowton 22
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 20
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 9
  Group 2nd   Avery Gaudin 9
Saturday Group 3rd   Carol Graham 7
  Group 2nd   Susan Badick 13
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 12

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Sandy Gelinas 176
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 8
Sunday Reserve Best In Show   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 13
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 1st   Lisa Avery 13
  Best Of Breed   Lisa Avery 0

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 14 13 13 9 9
All Breed Ranking: 136 133 128 115 114

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 9 7 10 3   0 0 0 0 0   986
Win Record - 2010
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 65

Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denise Clark 4
  Group 1st   John Clark 14
Saturday Group 1st   Neil Graves 14
Friday Group 2nd   Robert Verhulst 12
  Group 4th   Sheila Verhulst 4

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 12
Sunday Group 2nd   Stephen Hubbell 14
Saturday Group 4th   Sharon Derrick 12

Show Date
Alberta Kennel Club July 30 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Steven Keating (Dr) 96

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Tempest Deptuch 50

Show Date
Portage Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Polly Smith 18
Friday Group 1st   Marion Postgate 23

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Eugene Blake 102
Friday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 91

Show Date
Chautauqua Canine Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 11
Saturday Group 2nd   Cheryl Stuber 11
Friday Group 3rd   Carol Graham 11

Show Date
Northwinds Dog Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 23
Friday Group 2nd   Virginia Lyne 23

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Bud Haverstock 12
  Group 3rd   Thomas Alexander 11
Saturday Group 1st   Doreen Marsh 13
  Group 1st   Leslie Rogers 13
Friday Group 2nd   Alan Bennett 12
  Group 2nd   Edna Perks 12

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 15, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Narelle Hammond Robertson 23
Sunday Best In Show   Narelle Hammond Robertson 251 *
  Group 1st   Kenneth Hammond 31

Show Date
Wheat City Kennel Club February 12 to February 13, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   David Eadie 29

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 17 16 15 15 17
All Breed Ranking: 150 148 139 133 138

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 17 13 9 10   0 0 0 0 0   1013
Win Record - 2009
Show Date
Wheat City Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Dewsbury 14
Saturday Group 3rd   Judith Shurb 12
Friday Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 9

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michele Billings 21
Sunday Group 2nd   Donna Cole 28
Saturday Group 4th   Erin Brown 27

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Burke 15
  Group 1st   Donna Cole 14
Saturday Group 1st   Michel Bouchard 14
  Group 1st   Heather Langfeld 15
Friday Group 2nd   Ann Hennigan 15
  Group 2nd   Wayne Thompson 15

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Machen 17
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 24

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Touzel 13
  Group 1st   Geraldine Taylor 19
Saturday Group 3rd   Guy Jeavons 16
  Group 3rd   Janet Buchanan 15
Friday Group 2nd   Sheila Verhulst 16
  Group 3rd   Robert Verhulst 14

Show Date
Alberta Kennel Club July 31 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Toddie Clark 62
Sunday Group 3rd   Janet Buchanan 57
Friday Group 4th   Skip Stanbridge 44

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Stuber 19
  Group 4th   Michael Gelinas 16
Saturday Group 3rd   Cec Ringstrom 14
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 23
  Group 2nd   Donald Emslie 20

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 15
Saturday Group 1st   Ole Nielsen 18
Friday Group 1st   Edward MacDonald 14

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 19
  Group 2nd   Patricia Lanctot 18
Saturday Group 1st   Donald Emslie 17
Friday Group 1st   Tim Doxtater 20
  Group 3rd   Thomas Alexander 20

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 31
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 32

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Susan Badick 18

Show Date
Chautauqua Canine Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 15
Saturday Group 1st   Carmen Haller 16

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 29
Saturday Group 4th   Cec Ringstrom 25

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 14
  Group 1st   Allan Brown 16
Friday Group 2nd   Judith Shurb 12

Show Date
Wheat City Kennel Club February 15 to February 16, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Carol Graham 21
Sunday Reserve Best In Show   Shirley Limoges N/A
  Group 1st   James Reynolds 28

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 14, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   James Reynolds N/A
  Group 1st   Shirley Limoges 27

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By