Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW
Dachshund (Miniature Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Shirley Conod
Breeder:
Handler:
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 2 2 3
Group Ranking: 57 53 51 50 51
All Breed Ranking: 462 439 423 380 420

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 1 3   0 0 0 0 1   191
Win Record - 2017
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Select Dog   Gloria Geringer N/A
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 4 (2-1-2-0)

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 11
  Group 2nd   Kathrine Grant 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2
Saturday Group 3rd   Judith Taylor 11
  Group 2nd   Michael Hill 12
  Best Of Breed   Judith Taylor 2
  Best Of Breed   Michael Hill 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carol Spritzer 0
Sunday Best Of Breed   Randy Garren 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Ronald Spritzer (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Richard Hilderman (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Carol Reisman 0

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Ann Long-Doyle N/A
Friday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A
  Select Dog   Judith Taylor N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday BPIG   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
Friday Best Puppy In Show   Joy Hodgkinson N/A
  BPIG   John Hodgkinson N/A
  Group 4th   Joy Hodgkinson 9
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Martin Doherty N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk N/A
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 17
  BPIG   Martin Doherty N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Martin Doherty N/A
Friday BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 19
  BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Fernando Da Costa Maia N/A
  Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 0
  Best Puppy In Breed   Fernando Da Costa Maia N/A
Saturday BPIG   Juan Miranda Saucedo N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Best Puppy In Breed   Juan Miranda Saucedo N/A
  Winners Dog   Juan Miranda Saucedo N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 23
  BPIG   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Group 4th   Denys Janssen 24
  BPIG   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Friday Group 1st   Michael Forte 22
  BPIG   Michael Forte N/A
  Best Of Breed   Michael Forte 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ed Wild N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Ed Wild N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Winners Dog   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant N/A
Saturday Best Puppy In Show   Rosemary Shoreman N/A
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 28
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Shoreman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A
  Winners Dog   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Winners Dog   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Luis Pinto Teixeira N/A
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Saturday Best Puppy In Show   Luis Pinto Teixeira N/A
  BPIG   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  BPIG LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 0
Friday Best Puppy In Show   Michel Bouchard N/A
  BPIG   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Veronica Mercer N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Veronica Mercer N/A
  Best Puppy In Breed   Veronica Mercer N/A
  Winners Dog   Veronica Mercer (1-0-1-0)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Virginia Lyne N/A
  Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
  Winners Dog   Virginia Lyne (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Winners Dog   Rene Echevarria-Cofino (Dr) (1-0-1-0)
Saturday BPIG   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-0-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-0-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 02:41:39 AM