Ch TsarShadows Jatkosota
Karelian Bear Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Rokka - (Male)
Owner: Doug Belter
Breeder:
Handler: Doug Belter
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 24 22 19 25 22
All Breed Ranking: 102 97 87 109 94

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 7 7 1 1   0 0 0 0 0   1351
Win Record - 2010
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 28 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Espen Engh 125
Saturday Group 2nd   Paul Stanton 124
Friday Group 2nd   Charlotte McGowan 111

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mel Saranchuk 20
Saturday Group 1st   Ray Smith 31
Friday Group 1st   Jose Mendiola 27

Show Date
Mid Canada Dog Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mary White 193 *
  Group 1st   Mary White 34
Saturday Group 2nd   Ron Mahon 34

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ana Vazquez Lievano (Dr) 65
Friday Group 1st   Margaret Jones 57

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Chan Weng Woh 134
Saturday Group 1st   Jean Fournier 137
Friday Group 1st   Donna Cole 93

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Narelle Hammond Robertson 53
Sunday Group 4th   Kenneth Hammond 70
Saturday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 77

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 4 3 2 4 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
28 4 66 30 17 7   0 0 1 0 0   12837
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Rowbotham 68

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 75
Friday Group 3rd   Fred Heal 42

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Quiros-Kubat 89
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 90
Friday Group 1st   Betty Regina-Leiniger 68

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 60
Saturday Group 3rd   Sean Shields 68
Friday Group 4th   Lisa Avery 28

Show Date
Ottawa Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cec Ringstrom 64
Saturday Best In Show   Leslie Rogers 426 *
  Group 1st   Leslie Rogers 70
Friday Group 1st   Butch MacDonald 43

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rick Fehler 38
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 42
Friday Group 1st   Janet Buchanan 26

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ed Wild 72
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 76
Friday Group 2nd   John B. Ross 61

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean Fournier 192
Saturday Group 2nd   James Frederiksen 180
Friday Reserve Best In Show   Ramon Podesta N/A
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 178

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 29 to October 29, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Ann Ingram 119

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Paul Stanton 549 *
  Group 1st   William Gunn 111
Saturday Best In Show   William Gunn 576 *
  Group 1st   Paul Stanton 117
Friday Group 1st   Sharon Derrick 81

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Elaine Whitney 74
Saturday Group 2nd   Thora Brown 87
Friday Group 3rd   James Reynolds 63

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Patricia Lanctot 174 *
  Group 1st   Michael Lanctot 26
  Group 2nd   Ole Nielsen 26
Sunday Group 2nd   Fred Gordon 27
  Group 2nd   Neil Graves 26
Saturday Group 1st   Jim Bricknell 24
  Group 2nd   Carmen Haller 24

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Edgar Bajona 7

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Honey Glendinning 174 *
  Best In Show   Jamieson Glendinning 174 *
  Group 1st   Jamieson Glendinning 44
  Group 1st   Honey Glendinning 46
Saturday Group 2nd   Joan Beech 42
  Group 1st   Maida Puterman 44
Friday Group 1st   Lynn Storeshaw 40
  Group 1st   Nancy Popovich 40

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Hank Williams 56
Saturday Best In Show   Janet Buchanan 349 *
  Group 1st   Janet Buchanan 61
Friday Group 1st   David Eadie 36

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Geraldine Taylor 62
Saturday Group 3rd   Maida Puterman 65
Friday Group 3rd   Rita Walker 39

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Neil Graves 54
Saturday Group 2nd   Susan Badick 59

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Phyllis Wolfish 66
Saturday Group 1st   Donald Emslie 76
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 46

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Heather Langfeld 20
  Group 3rd   Melvin Beech 17
Wednesday Group 4th   Elaine Whitney 14
  Group 2nd   Joan Bulger 19
Tuesday Group 2nd   Paul Odenkirchen 18
  Group 1st   Richard Paquette 21

Show Date
Glacier View Kennel Club August 04 to August 06, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Lynn Storeshaw 249 *
  Group 1st   Lynn Storeshaw 40
Wednesday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Richard Lopaschuk 35
Tuesday Group 3rd   Carol Graham 31

Show Date
Campbell River Dog Fancier's Society August 01 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Wayne Burton 35
Sunday Best In Show   Deborah Graffmann 269 *
  Group 1st   Deborah Graffmann 37
Saturday Group 1st   Margaret Jones 39

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 25
  Group 2nd   Sandy Gelinas 19
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 27
  Group 2nd   Butch MacDonald 22
Friday Group 1st   Donald Emslie 28
  Group 1st   Tim Doxtater 27

Show Date
Prince George Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Shurb 174 *
  Group 1st   Judith Shurb 41
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 174 *
  Best In Show   Martin Doherty 174 *
  Group 1st   Thomas Alexander 43
  Group 1st   Martin Doherty 42
Friday Reserve Best In Show   Butch MacDonald N/A
  Group 1st   Butch MacDonald 41
  Group 3rd   Cec Ringstrom 29

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Adrian Landarte 111
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 74

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mel Saranchuk 174 *
  Group 1st   Donald Emslie 42
  Group 1st   Mel Saranchuk 44
Saturday Group 1st   Robert Whitney 41
Friday Best In Show   Merlin Vandekinder 174 *
  Group 1st   Merlin Vandekinder 38

Show Date
Argus Kennel Club June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 27
Saturday Best In Show   Allan Brown 166 *
  Group 3rd   Larry Kereluke 26
  Group 1st   Allan Brown 29
Friday Group 2nd   Robert Whitney 27
  Group 2nd   Elaine Whitney 27

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 174 *
  Group 1st   Patricia Lanctot 37
  Group 1st   Michael Lanctot 38
Saturday Best In Show   Judith Shurb 174 *
  Best In Show   Donald Emslie 174 *
  Group 1st   Donald Emslie 36
  Group 1st   Judith Shurb 38
Friday Group 1st   Tim Doxtater 36
  Group 1st   Thomas Alexander 38

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 21 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Butch MacDonald 322 *
  Group 1st   Butch MacDonald 45
Saturday Best In Show   Christopher Neilson 337 *
  Group 1st   Christopher Neilson 47
Friday Best In Show   Cec Ringstrom 279 *
  Group 1st   Cec Ringstrom 36
Thursday Group 3rd   Janet Buchanan 25

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 44
Saturday Group 3rd   Adriano Bosa 37
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler N/A
  Group 1st   Martin Doherty 37

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joan Beech 36
Saturday Best In Show   Honey Glendinning 256 *
  Group 1st   Honey Glendinning 39
Friday Best In Show   Garry Allan 213 *
  Group 1st   Garry Allan 33

Show Date
Edmonton Kennel Club April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Alvin Krause (Dr) 90
Saturday Group 1st   John Rowton 88
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 62

Show Date
Renaissance Dog Association April 10 to April 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Margaret Jones 127
Saturday Group 3rd   Harry Smith (Dr) 130
Friday Best In Show   John Rowton 641 *
  Group 1st   John Rowton 151

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Butch MacDonald 286 *
  Group 1st   Butch MacDonald 44
Saturday Group 2nd   Walter Pinsker 43
Friday Best In Show   Cec Ringstrom 263 *
  Group 1st   Cec Ringstrom 41

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John B. Ross 40

Show Date
Orangeville & District Kennel Club March 06 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Edgar Bajona 57
Saturday Best In Show   Fred Gordon 421 *
  Group 1st   Donna Cole 88
Friday Group 2nd   Fred Gordon 48

Show Date
Ontario Breeders Association February 20 to February 23, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Barbara Heal 43
Sunday Group 4th   Fred Heal 65
Friday Group 3rd   Evelyn Beilhartz 56

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 395 *
  Group 1st   Lucie Paradis 65
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 66
Friday Group 2nd   Christopher Neilson 36

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By