AM and BIS CAN. CH. Luvit's A Rolex Daytona At Dalnavert AOM
Bichon Frise
(Click on breed to view standings)
Call Name: Tony - (Male)
Owner: Bernice Lucas , Brian Lucas and Linda Ross
Breeder: Bernice Lucas, Brian Lucas, Linda Ross
Handler: Sandy Orford
Website: http://www.dalnavertkennels.ca/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 15 15 16 16 15
All Breed Ranking: 160 155 154 146 147

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 8 9 8 8   0 0 0 0 2   692
Win Record - 2012
Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Saturday Group 4th   Jack Ireland 17
  Best Of Breed   Jack Ireland 3
Friday Group 2nd   Luiz Ribas Silva 18
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Group 3rd   Sheila Verhulst 16
Sunday Best Of Breed   David Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deborah Graffmann 11
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Argus Wardhana 0
Saturday Group 4th   Davida Brown 11
  Best Of Breed   Davida Brown 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 4th   Jacqueline Rusby 12
Friday Group 2nd   Terry Carter 13
  Group 4th   Richard Lopaschuk 9
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Group VI Club of Manitoba August 18 to August 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 0
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 31
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 4th   Virginia Lyne 22
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Thursday Group 3rd   Guy Jeavons 22
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 1
Sunday Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 1
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Friday Best Of Breed   Frank Cresci 0

Show Date
Non-Sporting Fanciers of Alberta August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Benjamin Luxton 1

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 2nd   Carol Graham 16
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
  Group 3rd   Skip Stanbridge 18
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 13

Show Date
Kenora & District Dog Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 23
  Group 4th   Phyllis Wolfish 22
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 26
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 1st   Donald Emslie 23
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Eadie 1
  Group 3rd   David Eadie 19
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 1
Friday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 20
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1
  Group 2nd   Tempest Deptuch 15
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 2nd   Darle Heck 14
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1
  Group 2nd   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 1st   Donna Conod 13

Show Date
Northwinds Dog Club March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thora Brown 157
  Best Of Breed   Thora Brown 2
  Group 1st   Thora Brown 16
  Best Of Breed   Allan Brown 2
Saturday Group 1st   Rick Fehler 18
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
  Group 1st   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Group 1st   Geraldine Taylor 19
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Group 3rd   Mel Saranchuk 14

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 10
  Best Of Breed   Neil Graves 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Friday Group 3rd   Judith Shurb 6
  Group 2nd   Carmen Haller 10
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 106 106 100 109 101
All Breed Ranking: 868 858 828 940 879

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 3   0 0 0 0 0   106
Win Record - 2011
Show Date
Fort Garry Kennel Club October 08 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 2nd   Thomas Burke 11
Sunday Group 1st   Ermano Maniero 16
  Best Of Breed   Ermano Maniero 0
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Bichon Frise Club of Canada August 13 to August 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Jacqueline Stacy N/A

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
Saturday Best Of Breed   Johan Juslin 4
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 4
  Group 4th   Janet Lobb 18

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Group 4th   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
Friday Best Of Breed   Donna Cole 2

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 3
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 3

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 2
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 3
  Group 4th   Peter Machen 16
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 4
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 123 122 116 106 95
All Breed Ranking: 1033 1022 978 906 823

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 2 0   0 0 0 0 0   87
Win Record - 2010
Show Date
Assiniboine Kennel Club April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Millman 19
Saturday Group 3rd   Doug Gaudin 19
Friday Group 2nd   Avery Gaudin 20

Show Date
Argus Kennel Club February 12 to February 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joan Beech 16
Friday Group 2nd   David Markus 13

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By