Multi BIS/RBIS/BPIS/ CH Bassetarium Disney Dreams Love
Basset Hound
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Helene Dufour
Breeder:
Handler: Helene Dufour
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 14 14 14 14 N/A
Group Ranking: 294 283 279 254 N/A
All Breed Ranking: 2321 2274 2198 2068 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   24
Win Record - 2013
Show Date
United Kennel Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 24
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 5 5 5 4 4
Group Ranking: 153 149 138 124 112
All Breed Ranking: 1198 1176 1127 1048 975

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 1 0   0 0 0 0 0   66
Win Record - 2012
Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 2
  Group 1st   Joan Beech 15
  Best Of Breed   Joan Beech 2
  Group 2nd   Rick Fehler 10

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 4
Saturday Group 2nd   Jon Cole 25
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 3

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 3 4 4 4
Group Ranking: 96 95 101 94 85
All Breed Ranking: 769 757 833 768 694

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 3 3 0   0 0 0 0 0   127
Win Record - 2011
Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 2
  Group 2nd   Brian Taylor 16

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 13 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 1st   Cec Ringstrom 5
  Group 3rd   Wendy Paquette 3
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Group 1st   Michael Shoreman 5
  Group 2nd   Butch MacDonald 5
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 16
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 15

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 5
Saturday Group 1st   Enrique Filippini 32
  Best Of Breed   Enrique Filippini 3
Friday Group 3rd   David Ojalvo 18
  Best Of Breed   David Ojalvo 3

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 15 15 13 14 13
All Breed Ranking: 117 112 109 105 95

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 18 15 8 6   0 0 0 0 0   1198
Win Record - 2010
Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   David Ojalvo 38
Friday Group 2nd   Conny Gutierrez-Otero 35

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 72

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 23 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 5
  Group 1st   Wendy Paquette 8
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 6
  Group 3rd   David Markus 4

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 17
Sunday Group 3rd   Skip Stanbridge 26

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jacqueline Rusby 23

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 14 to August 15, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Hill 6
  Group 1st   Neil Graves 9
Saturday Group 2nd   Thora Brown 7
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 8

Show Date
Societe Canine de Quebec August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Larry Kereluke 21
Friday Group 2nd   Thomas Burke 14

Show Date
Club Canin du Fjord July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Touzel 5
  Group 1st   Jacqueline Rusby 5
Saturday Best In Show   Janet Buchanan 98 *
  Reserve Best In Show   Thomas Touzel N/A
  Group 1st   Ole Nielsen 5
  Group 1st   Janet Buchanan 5
Friday Group 2nd   Donald Duncan 4
  Group 1st   Joan Beech 5

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 10 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 9
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 11
Saturday Group 1st   Richard Meen (Dr) 12
  Group 2nd   Shirley Limoges 10

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 03 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 26
  Group 1st   Michael Lanctot 27
Saturday Best In Show   Michael Shoreman 174 *
  Group 1st   Michael Shoreman 28
  Group 1st   Patricia Lanctot 28

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Mike Macbeth 27

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 10 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   David Paterson 8
Thursday Group 3rd   Peter Machen 15
  Group 2nd   Fred Heal 13

Show Date
Société Canine de Thetford May 29 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Gelinas 168 *
  Group 3rd   Alan Bennett 4
  Group 1st   Sandy Gelinas 5
Saturday Group 3rd   John Rowton 6
  Group 1st   Michael Gelinas 6

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 36
Sunday Group 2nd   Pamela Douglas 50
Saturday Group 2nd   Ricardo Saldana 32

Show Date
Club Canine du Bas-Saint-Laurent May 08 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 8
  Group 4th   Sandra Lex 5
Saturday Group 2nd   John (Fred) Peddie 7

Show Date
Club Canin Rive-Sud De Montreal April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 47

Show Date
Club Canine de L'Estrie April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Nesbitt 22
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 26

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 9 9 9 9
All Breed Ranking: 66 65 64 60 57

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 17 17 18 10   0 0 0 0 0   2040
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Norma Fonseca 34
Monday Group 2nd   Robert Rowbotham 41
Sunday Group 2nd   Oscar Echandi 38

Show Date
Ottawa Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Leslie Rogers 43

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ed Wild 25
Saturday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 25
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 29

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 24 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 13
  Group 1st   Denise Cornelssen 15
Saturday Group 3rd   Valerie Gervais 11
  Group 3rd   Deborah Graffmann 11

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Martin Doherty 28
Saturday Group 2nd   Everett Dean Jr. 35
Friday Group 3rd   Joan Beech 27

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Martin Doherty 14
Thursday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Group 2nd   David Markus 13

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 04 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Susan Badick 48
Friday Group 3rd   Neil Graves 32

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John (Fred) Peddie 28
Saturday Group 3rd   Tan Hock 27
Friday Group 3rd   Nils Molin 21

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 18 to August 20, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Heather Langfeld 17
Wednesday Group 3rd   Elaine Whitney 14
  Group 2nd   Robert Whitney 18
Tuesday Group 2nd   Jocelyne Gagne 16
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 14

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Levi Marsman 41

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 08 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jack Ireland 14
  Group 2nd   Donna Cole 22
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 24
  Group 3rd   Larry Kereluke 17

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ann Hennigan 16
Saturday Group 3rd   Alan Bennett 19
Friday Group 4th   Merlin Vandekinder 9

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Paquette 29
Friday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 12

Show Date
Kars Community Recreation Association July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Valerie Gervais 12

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 11 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ron Mahon 144 *
  Group 1st   Rita Walker 3
  Group 1st   Janet Lobb 2
Saturday Best In Show   Mary White 147 *
  Group 1st   Dianne Miller 3
  Group 1st   Mary White 2

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Cyopik 27

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Touzel 26
Saturday Group 1st   Joy Hodgkinson 24
Friday Group 2nd   Terry Carter 22

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Honey Glendinning 401 *
  Group 1st   Alan Bennett 53
Friday Group 1st   Honey Glendinning 24

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 11 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Brian Taylor N/A
  Group 1st   Brian Taylor 25
Friday Group 1st   David Markus 18
Thursday Group 2nd   Robert Whitney 23

Show Date
Club Loisirs Canins June 06 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 12
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 11
  Group 4th   Thomas Burke 10

Show Date
Ottawa Kennel Club May 22 to May 24, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 35
Saturday Group 1st   Donald Duncan 33
Friday Group 3rd   Edgar Bajona 19

Show Date
Club Canin Rive-Sud De Montreal April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alvin Krause (Dr) 48
Saturday Group 1st   Donald Fitzsimmons 52

Show Date
Club Canin de L'Estrie April 17 to April 19, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 31
Saturday Group 4th   Butch MacDonald 22
Friday Group 3rd   Cec Ringstrom 16

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By