MBIS MBISS AOM Am.Ch.Can.GCh.Alanero Red Alert
Miniature Pinscher
(Click on breed to view standings)
Call Name: Zack - (Male)
Owner: Cindy Kowalchuk-Corrigal
Breeder: Susan Goldman and Joanne Wilds
Handler: Cindy Kowalchuk-Corrigal
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 24 23 N/A N/A N/A
Group Ranking: 609 596 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3977 3883 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2013
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Saturday Best Of Breed   William Byrne 2
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 2

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 18 18 18 17 15
Group Ranking: 342 335 328 314 290
All Breed Ranking: 2341 2308 2241 2113 1970

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 1   0 0 0 0 0   25
Win Record - 2012
Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Group 4th   John Rowton 14
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 11

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 6 4
All Breed Ranking: 37 35 36 31 29

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 18 21 15 7   0 0 0 0 0   2211
Win Record - 2011
Show Date
Wheat City Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Bud Haverstock 21
Saturday Group 2nd   Neil Graves 21
  Best Of Breed   Neil Graves 1
Friday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 23

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Buchanan 2
  Group 3rd   Janet Buchanan 26
  Best Of Breed   Laura Thompson 2
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 2
  Group 3rd   Darle Heck 27
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Group 3rd   Larry Kereluke 28
Friday Group 2nd   Patricia Taylor 32
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 3rd   Avery Gaudin 32
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Bruce Fraser 29
Sunday Best Of Breed   Joe Tacker 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 27
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bud Haverstock 2
  Group 3rd   Bud Haverstock 57
Saturday Group 3rd   Terry Carter 61
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Group 4th   Neil Graves 45
  Best Of Breed   Neil Graves 2
Thursday Group 4th   Larry Kereluke 45
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 3
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 2
  Group 4th   Garry Allan 70
Saturday Group 3rd   Ricardo Saldana 106
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 2
Friday Group 3rd   Valerie Hansen 101
  Best Of Breed   Valerie Hansen 3

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charles Bett 30
  Group 1st   Letitia Bett 30
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 28
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 2nd   Butch MacDonald 26
Friday Group 1st   Garry Allan 28
  Group 1st   Sharon Derrick 27
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 45
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 3rd   Shirley Limoges 35
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 42
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 4th   Johan Juslin 27
  Best Of Breed   Johan Juslin 0
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 2nd   Joyce Love 29

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3
  Group 2nd   Michael Lanctot 15
  Group 3rd   Patricia Lanctot 12
Saturday Best Of Breed   Bart Miller 3
  Group 2nd   Bart Miller 15
  Group 1st   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Friday Best Of Breed   Donna Cole 3
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
  Group 2nd   Donna Cole 15
  Group 1st   Denise Cornelssen 14

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ralph Scoggins 2
Sunday Best Of Breed   Elaine Mathis 2
  Group 4th   Elaine Mathis 72
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2
  Group 1st   Marilyn O'Neill 71
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
  Group 2nd   Fred Dewsbury 55

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Ron Mahon 23
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 205
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 23
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 2nd   Alan Bennett 19

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 2nd   Lee Steeves 31
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 2nd   Walter Pinsker 31
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 2nd   Ed Wild 26

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 3rd   Butch MacDonald 13
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 3rd   Peter Machen 17
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 2nd   Cec Ringstrom 15

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sheila Verhulst 22
  Group 2nd   Robert Verhulst 21
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 2
Saturday Best In Show   Richard Meen (Dr) 157
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2
  Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 24
  Group 3rd   Thomas Burke 20

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 3rd   John Rowton 24
Friday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 21
  Group 1st   Avery Gaudin 21
Saturday Group 2nd   Susan Badick 20
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 25
Friday Group 1st   Guy Jeavons 25
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 4th   Kim Hamel 10
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 19
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Bruce Fraser 22
Friday Group 2nd   Rick Fehler 13
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 5 9 14
All Breed Ranking: 30 30 27 57 82

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 3 15 9 10 6   1 0 0 0 2   2836
Win Record - 2010
Show Date
Wheat City Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Cole 30
Saturday Group 3rd   Morley Thornton 25
Friday Group 2nd   Michelle Scott 30

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 28 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Maureen Boyd 145
Friday Best In Show   Espen Engh 897 *
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 168
Thursday Group 4th   Christopher Neilson 107

Show Date
Group V Dog Club of British Columbia October 28 to October 28, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Paul Stanton 4

Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Clark 30
  Group 1st   Denise Clark 34
Saturday Group 2nd   Neil Graves 33
  Group 1st   Janet Lobb 35
Friday Group 1st   Sheila Verhulst 34
  Group 3rd   Robert Verhulst 27

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Harold Pybus 29
Sunday Group 3rd   Sharon Derrick 31
Saturday Best In Show   Stephen Hubbell 254 *
  Group 1st   Stephen Hubbell 37

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 31 to July 31, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Roberto Del Puerto 113
  Best Of Breed   Roberto Del Puerto 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 30 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Steven Keating (Dr) 108
Saturday Group 3rd   Ann Hennigan 107

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 49
Saturday Group 2nd   Joan Scott 67
Friday Group 3rd   Sandra Lex 65

Show Date
Portage Kennel Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 24
Saturday Group 3rd   Robert Smith (Dr) 23

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 04 to June 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Eugene Blake 116
Saturday Group 3rd   Thomas Touzel 93

Show Date
K-W Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   David Kelland 16
Saturday Group 3rd   Allan Brown 25

Show Date
Chautauqua Canine Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Bruce Fraser 19
Friday Group 1st   Cheryl Stuber 17

Show Date
Northwinds Dog Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Meen (Dr) 23
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 25
Friday Group 1st   Grant Townsend 22

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bud Haverstock 14
  Group 4th   Thomas Alexander 24
Saturday Group 4th   Doreen Marsh 18
  Group 2nd   Leslie Rogers 27
Friday Group 1st   Linda Kraft 29

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 15, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Bruce Marquette N/A
  Group 1st   Narelle Hammond Robertson 16
Sunday Group 1st   Kenneth Hammond 18

Show Date
Wheat City Kennel Club February 12 to February 13, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Kenneth Hammond N/A
  Group 1st   David Eadie 17
Friday Reserve Best In Show   David Eadie N/A
  Group 1st   Bruce Marquette 16

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 11 11 10 7 8
All Breed Ranking: 65 60 60 54 56

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 11 21 23 9   0 0 0 0 1   2055
Win Record - 2009
Show Date
Wheat City Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Fred Dewsbury 10
Saturday Group 2nd   Judith Shurb 15
Friday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 10

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 29 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ann Ingram 201

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donna Cole 33

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Burke N/A
  Group 2nd   Donna Cole 25
  Group 1st   Thomas Burke 26
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 27
  Group 2nd   Michel Bouchard 24
Friday Group 1st   Wayne Thompson 26
  Group 2nd   Ann Hennigan 23

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 35

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Phyllis Wolfish 50
Sunday Group 2nd   Tim Doxtater 61
Saturday Group 3rd   Sari Brewster Tietjen 63
Friday Group 2nd   Donald Emslie 58

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Touzel 21
  Group 1st   Geraldine Taylor 31
Saturday Reserve Best In Show   Guy Jeavons N/A
  Group 2nd   Janet Buchanan 29
  Group 1st   Guy Jeavons 29
Friday Group 1st   Sheila Verhulst 19
  Group 2nd   Robert Verhulst 13

Show Date
Canadian Miniature Pinscher Club National Specialty August 15 to August 15, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 14

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Eugene Blake 49

Show Date
Alberta Kennel Club July 31 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lydia Coleman-Hutchinson 118
Saturday Group 3rd   Houston Clark 132

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 18
  Group 4th   Sandy Gelinas 16
Saturday Group 3rd   Cec Ringstrom 18
  Group 3rd   Butch MacDonald 15
Friday Group 3rd   Donald Emslie 13
  Group 1st   Tim Doxtater 14

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Adrian Landarte 88
Saturday Group 2nd   Arley Hussin 75

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jack Ireland 16
Saturday Group 3rd   Ole Nielsen 13

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 11
  Group 1st   Michael Lanctot 15
Saturday Group 2nd   Donald Emslie 14
  Group 1st   Judith Shurb 13
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 15
  Group 2nd   Thomas Alexander 10

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Group 2nd   Nancy Popovich 35
Sunday BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 31
Saturday Group 3rd   Mauro Alves 38
Friday Group 4th   Michael Woods (Dr) 32

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Susan Badick N/A
  BPIG   Linda Millman N/A
  Group 4th   Linda Millman 26
Saturday BPIG   Susan Badick N/A
  Group 1st   Susan Badick 24

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 24 to April 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joan Beech N/A
  Group 2nd   Joan Beech 26
Saturday Group 4th   Garry Allan 12
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 19

Show Date
Chautauqua Canine Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Carmen Haller N/A
  Group 4th   Carmen Haller 24
Saturday Best Puppy In Show   Walter Pinsker N/A
  Group 2nd   Walter Pinsker 40
  BPIG   Walter Pinsker N/A
Friday BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 29

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Walter Pinsker 25
Saturday Group 4th   Cec Ringstrom 20
Friday Group 3rd   Butch MacDonald 25

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Allan Brown N/A
  Group 2nd   Allan Brown 23
  Group 3rd   Thora Brown 15
Saturday Group 3rd   Butch MacDonald 20
Friday Group 4th   Rick Fehler 18
  Group 3rd   Judith Shurb 19

Show Date
Wheat City Kennel Club February 15 to February 16, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Carol Graham 15

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 14, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Shirley Limoges 20
Friday Group 4th   Michelle Scott 13

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By