Ch J'Cobe Broxden The Headliner
Smooth Fox Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Hayden - (Male)
Owner: Phil and Amy Booth, William Dalling, Hailey Griffith, Len Ilton
Breeder: Phil and Amy Booth, William Dalling and Stacy Turner
Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 5 4 4
All Breed Ranking: 84 81 74 66 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 26 12 7 10   0 0 0 0 1   1239
Win Record - 2012
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 3rd   Shirley Limoges 27
Friday Best Of Breed   Joe Walton 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colette Muldoon 0
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Fred Heal 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 4th   Fred Heal 5

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Friday Best Of Breed   Ann Hennigan 0

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joan Beech 17
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 23
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 25
  Best Of Breed   John Lewington 0
  Group 2nd   John Lewington 30
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 19
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cecilia Martinez 29
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 0
Saturday Group 1st   Nicholas De Bedout 32
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Friday Best Of Breed   Juan Carlos Vasconsellos 0
  Group 1st   Juan Carlos Vasconsellos 28

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 21
Sunday Best In Show   Aida Rivera Franco 241
  Group 1st   Aida Rivera Franco 18
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Saturday Group 1st   Sylvia Barkey 15
  Best Of Breed   Jane Parker 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Benjamin Luxton 0
Saturday Group 2nd   Glen Stark 23
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Friday Group 1st   Wayne Thompson 22
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 9
  Group 1st   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 13
  Best Of Breed   Joanne Matheson 0
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Group 1st   Grant Townsend 11
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Bink 1
Friday Best Of Breed   Carlos Fernandez-Renau 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tim Doxtater 23
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Saturday Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 1st   Donald Emslie 19
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 4th   Olga Gagne 6

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Richard Paquette 21
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Sunday Best Of Breed   Bruce Schwartz 0
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada May 19 to May 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Hutton 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 14
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Friday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 1st   Mike Macbeth 9

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 27
Saturday Group 3rd   David Markus 33
  Best Of Breed   David Markus 0
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 2nd   Heather Langfeld 40

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 5
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 1st   Christopher Neilson 12
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 6
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Augusto Benedicto Santos III 0
  Group 4th   Augusto Benedicto Santos III 8

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 3
  Group 1st   Denys Janssen 11
Saturday Best Of Breed   Michael Leonard 3
  Group 1st   Michael Leonard 15
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Group 1st   Wendy Paquette 10

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 4th   Jocelyne Gagne 25
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 4th   Doug Windsor 5
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 7
Saturday Best In Show   Patricia Fitzsimmons 121
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 1st   Patricia Fitzsimmons 8
  Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 0
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 7
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 1st   Martin Doherty 5
  Group 1st   Charles Cyopik 6

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Geraldine Taylor 13
  Group 4th   Sandy Gelinas 8
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Sunday Reserve Best In Show   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 27
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 20
  Best Of Breed   David McIntyre 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   David McIntyre 23
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 2nd   Phyllis Pancel 20
  Group 3rd   Thomas Burke 11
  Best Of Breed   Thomas Burke 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 3rd   Judith Byrne 7

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Larry Kereluke 8
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 4th   Pamela Bruce 22
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 2nd   James Frederiksen 17
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 17

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 7 7 7
All Breed Ranking: 48 53 71 64 74

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 0 32 20 17 10   0 0 1 0 1   1784
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 0
  Group 2nd   Gabriel Valdez-Valdes 10
Wednesday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 2nd   Bill Walkey 16
Tuesday Group 2nd   Leyda Perez 21
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Pepper 15
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 3rd   Thomas Alexander 11

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stefan Sinko 0
  Group 4th   Stefan Sinko 37
Saturday Best Of Breed   Robert Black 0
Friday Best Of Breed   Polly Smith 0

Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 3
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
  Group 4th   Joe Lobb 16
Saturday Group 2nd   Thomas Nesbitt 13
  Group 2nd   Darle Heck 14
  Best Of Breed   Darle Heck 3
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Group 2nd   Mary White 15
  Group 1st   Michael Shoreman 12
  Best Of Breed   Mary White 3

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tim Doxtater 20
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Saturday Best In Show   Tim Doxtater 239
  Group 1st   James Reynolds 22
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Group 2nd   Donald Emslie 12
  Best Of Breed   Donald Emslie 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Frank Sabella 26
  Best Of Breed   Frank Sabella 0
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 0

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Group 3rd   Susan Badick 21
  Best Of Breed   Susan Badick 0
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 2nd   Christopher Neilson 15

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 22
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 31
Friday Best In Show   Jacqueline Rusby 129
  Group 1st   Joe Walton 18
  Group 1st   Michael Gelinas 14
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Joe Walton 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada September 17 to September 17, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 3rd   Michelle Scott 10

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Richard Lake 0
  Best Of Breed   Joanne Matheson 0
  Group 4th   Richard Lake 6
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 12
  Group 4th   Fred Gordon 9
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
Friday Group 2nd   Phyllis Pancel 9
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 12

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Sunday Group 1st   Mary White 1
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 1st   David Eadie 2

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 8
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 1st   Marlene Mortera 15
  Best Of Breed   Marlene Mortera 0
Friday Best Of Breed   Mirtha Mortera 0
Thursday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 2nd   Len Harfield 7

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 22
Saturday Group 1st   Ed Wild 33
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Group 3rd   Raymond Lariviere 30
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1
  Group 3rd   Doug Gaudin 9
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 16 to August 18, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 3
  Group 1st   Michel Bouchard 3
Wednesday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 2nd   Alan Bennett 2
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 3rd   David Eadie 2
Tuesday Best Of Breed   Donald Duncan 0
  Group 2nd   Donald Duncan 3
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 1st   Charles Cyopik 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 4th   Lee Steeves 7
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Ham 0
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 3rd   Brian Taylor 4
Thursday Group 4th   Fred Dewsbury 5
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   David Paterson 0
Wednesday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 4th   Olga Gagne 6
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 4th   Mike Macbeth 8

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 3rd   David Markus 13
Tuesday Best Of Breed   Joan Beech 0
Monday Group 2nd   Charles Bett 14
  Best Of Breed   Charles Bett 0

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bruce Owen 29
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Group 1st   Judy Webb 42
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
Friday Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 31
  Best Of Breed   Judy Webb 0

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 16
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
Tuesday Group 2nd   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Glen Stark 21
  Best Of Breed   Glen Stark 1
  Group 2nd   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 1
Sunday Group 3rd   James Frederiksen 9
  Best Of Breed   James Frederiksen 1
Saturday Group 4th   Deborah Graffmann 20
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 12
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Skip Stanbridge 16
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 16
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Tuesday Best In Show   Allan Pepper 186
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 10
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 1st   Allan Pepper 19
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Christopher Neilson 160
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 1st   Christopher Neilson 26
Saturday Group 1st   Jorge Nallem 31
  Best Of Breed   Jorge Nallem 0
Friday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 8
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Harold Pybus 17
  Group 1st   Adrian Landarte 20
  Best Of Breed   Adrian Landarte 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 18
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 15
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 13
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 10
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 3rd   Wendy Paquette 10
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 8

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 1
Friday Group 3rd   Bart Miller 24
  Best Of Breed   Bart Miller 1
Thursday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 1
  Group 2nd   Rafael Malo Alcrudo 17

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 3rd   Elizardo Valadez 17
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By