BIS SBIS GChEx Lorricbrook Fascinator
Whippet
(Click on breed to view standings)
Call Name: Hatley - (Female)
Owner: Jenny McCartney
Breeder: Jenny McCartney
Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 57 57 56 53 48
Group Ranking: 379 374 358 343 314
All Breed Ranking: 2859 2827 2717 2601 2396

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   16
Win Record - 2016
Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Nicholas De Bedout 16
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 4 (0-1-1-3)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 4
All Breed Ranking: 15 15 15 22 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 8 62 21 15 7   0 0 1 0 1   2793
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Natalja Skalin 3
Saturday Group 4th   Bo Skalin 32
  Best Of Breed   Bo Skalin 4

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 30
  Best Of Breed   Len Harfield 4
Saturday Group 1st   Terry Carter 28
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 19
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 31
  Best Of Breed   Janet Lobb 5
Saturday Group 1st   Joe Lobb 34
  Best Of Breed   Joe Lobb 4
Friday Group 4th   Olga Gagne 17
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Charles Olvis 22
  Best Of Breed   Charles Olvis 4

Show Date
Moncton Kennel Club November 08 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Paterson 24
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4
Saturday Group 4th   Starr White 19
  Best Of Breed   Starr White 4

Show Date
All Hound Club of Ontario November 02 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 41
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 5

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sari Brewster Tietjen 42
  Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 4
Saturday Group 1st   Luc Boileau 50
  Best Of Breed   Luc Boileau 4
Friday Group 1st   Beverly Capstick 35
  Best Of Breed   Beverly Capstick 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Margaret Jones 36
  Best Of Breed   Margaret Jones 2
Saturday Group 1st   Martin Doherty 35
  Best Of Breed   Martin Doherty 6
Friday Best In Show   Rita Walker 165
  Group 1st   Rita Walker 24
  Best Of Breed   Rita Walker 4

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elena Spector 68
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 8
Saturday Group 1st   Frank Sabella 76
  Best Of Breed   Frank Sabella 13
Friday Group 3rd   Jacqueline Stacy 38
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 5

Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ray Smith 8
  Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 8
  Best Of Breed   Ray Smith 1
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1
Saturday Group 2nd   William Gunn 9
  Best Of Breed   William Gunn 2
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 2

Show Date
Wine Country Kennel Club October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Doug Gaudin 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rosemary Shoreman 13
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 16
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
  Group 2nd   Robert Dawson 17
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Robert Dawson 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 6
  Group 2nd   Paula Hartinger 7
  Best Of Breed   Peter Machen 2
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2
Saturday Group 3rd   Olga Gagne 7
  Group 1st   Roger Hartinger 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2
Friday Group 2nd   Sean Shields 10
  Group 3rd   Brian Taylor 8
  Best Of Breed   Sean Shields 2
  Best Of Breed   Brian Taylor 2

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 32
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 30
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 4
  Group 1st   Mike Jackman 8
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 06 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Alan Bennett 128
  Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Alan Bennett 16
  Group 1st   Charles Cyopik 14
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 16
  Group 1st   William Byrne 15
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avi Marshak 2
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 35
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Saturday Group 1st   Margaret Jones 31
  Best Of Breed   Margaret Jones 2

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Karl Erik Johansson 12
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 3
Saturday Best Of Breed   Kaye McGhie 5

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 15 to August 18, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michel Bouchard 11
  Group 1st   Harold Pybus 10
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
Sunday Best In Show   Nancy Popovich 141
  Group 1st   Nancy Popovich 13
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 2nd   Rita Walker 15
  Best Of Breed   Rita Walker 1
Friday Group 1st   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 09 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Group 4th   Wendy Paquette 13
  Group 1st   Jack Ireland 20
  Best Of Breed   Wendy Paquette 2
  Best Of Breed   Jack Ireland 2

Show Date
Societe Canine de Quebec August 01 to August 03, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Hennigan 22
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Reserve Best In Show   Ann Hennigan N/A
  Group 1st   Thora Brown 26
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Friday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Group 1st   Ray Smith 16
  Group 1st   Richard Paquette 18
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 109
  Group 1st   Doug Gaudin 16
  Group 1st   William Byrne 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   William Byrne 2
Saturday Reserve Best In Show   Mike Macbeth N/A
  Reserve Best In Show   Avery Gaudin N/A
  Group 1st   Avery Gaudin 15
  Group 1st   Mike Macbeth 16
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 12 to July 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 3
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 13
  Group 1st   Robert Rowbotham 15
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judi Elford 20
  Best Of Breed   Judi Elford 3

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Heather Langfeld 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Tuesday Best Of Breed   Changsu You 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 28 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sharon Derrick 7
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 1
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Saturday Group 2nd   Allan Pepper 10
  Group 2nd   Carol Graham 10
  Best Of Breed   Allan Pepper 1
  Best Of Breed   Carol Graham 1

Show Date
Abegweit Kennel Club June 21 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Gunn 6
  Group 1st   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Group 3rd   Lynda Saranchuk 5
  Group 2nd   Mel Saranchuk 8
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 18
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Saturday Group 4th   Fred Dewsbury 17
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Friday Group 2nd   Olga Gagne 13
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
Thursday Group 1st   Nancy Popovich 17
  Group 3rd   Linda Kraft 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Best Of Breed   Linda Kraft 1

Show Date
Club Loisirs Canins June 07 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 156
  Group 1st   Janet Lobb 10
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 11
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Saturday Best In Show   Rita Walker 168
  Group 1st   Joe Lobb 11
  Group 1st   Rita Walker 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Best Of Breed   Rita Walker 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda More 19
Thursday Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 63
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 6

Show Date
Societe Canine de Thetford May 24 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ainslie Mills N/A
  Group 1st   Ainslie Mills 11
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 2nd   Terry Carter 14
  Group 1st   Ole Nielsen 15
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 17 to May 18, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 11
  Group 1st   Maida Puterman 11
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
Saturday Group 1st   Len Harfield 12
  Group 1st   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 10 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 19
  Group 3rd   Mary White 15
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 21
  Group 2nd   Kristen Francis 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Kristen Francis 1

Show Date
Moncton Kennel Club May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thora Brown 11
  Group 1st   Michelle Scott 14
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
Saturday Group 3rd   Joy Hodgkinson 12
  Group 1st   Deirdre McKinnon 18
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Whitney 19
  Group 2nd   Elaine Whitney 16
  Best Of Breed   Robert Whitney 3
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Friday Group 3rd   Doug Windsor 16
  Group 1st   Wendy Maisey 18
  Best Of Breed   Doug Windsor 2
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2

Show Date
Cobequid Dog Club March 22 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mario Duarte 14
  Best Of Breed   Mario Duarte 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 15
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Walter Pinsker 2
Sunday Group 3rd   Mike Jackman 28
  Best Of Breed   Mike Jackman 5

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 4 5 5 5
All Breed Ranking: 19 16 24 25 42

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 0 35 26 13 7   1 0 0 0 1   2766
Win Record - 2013
Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gretchen Bernardi 10
Friday Best Of Breed   Toddie Clark 3

Show Date
Show of Shows November 16 to November 16, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 39
  Best Of Breed   Rita Walker 8
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6
Friday Group 4th   James Reynolds 25
  Best Of Breed   James Reynolds 4

Show Date
Moncton Kennel Club November 09 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathrine Grant 192
  Group 1st   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 4
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 187
  Group 1st   Lee Anne Bateman 18
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 9
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 4
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 49
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 19
  Group 2nd   Allan Brown 18
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Best In Show   Judith Taylor 144
  Group 1st   Donald Wallace 22
  Group 2nd   Thomas Burke 20
  Best Of Breed   Donald Wallace 2
  Best Of Breed   Thomas Burke 4

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thora Brown 22
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 31
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Norma Fonseca 3
Friday Best Of Breed   Oscar Echandi 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 18
  Best Of Breed   Larry Kereluke 8
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 27
  Best Of Breed   Shirley Limoges 8
Friday Group 1st   Heather Langfeld 20
  Best Of Breed   Heather Langfeld 8

Show Date
Miramichi Kennel Club September 28 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Christopher Neilson 11
  Group 1st   Thomas Touzel 12
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Best Of Breed   Thomas Touzel 3
Saturday Best In Show   Harold Hutchinson 112
  Group 1st   Bruce Owen 10
  Best Of Breed   Bruce Owen 1
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Morley Thornton 14
  Group 2nd   Dianne Miller 11
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
Saturday Group 1st   Kathrine Grant 19
  Group 1st   Marilyn Foulds 19
  Best Of Breed   Kathrine Grant 5
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 5
Friday Group 1st   Sean Shields 17
  Group 1st   Rosemary Shoreman 16
  Best Of Breed   Sean Shields 3
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3

Show Date
Club Canin de l'Estrie September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 22
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 3rd   Robert Whitney 18
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Rowton 138
  Group 1st   Rosemary Shoreman 13
  Group 1st   Joe Lobb 12
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best In Show   Joe Lobb 149
  Group 1st   Janet Lobb 14
  Group 1st   John Rowton 13
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 32
  Best Of Breed   Sandy Alexander 8
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 13
Thursday Group 4th   Thomas Alexander 32
  Best Of Breed   Thomas Alexander 12

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ray Smith 5
Sunday Best Of Breed   Peter Frost 9
Saturday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 9

Show Date
Manitoba Hound Club August 17 to August 17, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Raymond Yurick 39
  Best Of Breed   Raymond Yurick 9

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Jocelyne Gagne 28
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 27
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
Thursday Group 3rd   Honey Glendinning 32
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 7
Friday Group 4th   Honey Glendinning 26
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Ronald Besoff 19
  Best Of Breed   Ronald Besoff 5
Monday Group 2nd   Letitia Bett 25
  Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 19
  Best Of Breed   Letitia Bett 6
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 7

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Rusby 23
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4
Saturday Group 1st   Martin Doherty 37
  Best Of Breed   Martin Doherty 9
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 23
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 13 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 14
  Group 1st   Karsten Kaemling 13
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   William Gunn 14
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 16
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 23
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Friday Group 2nd   William Byrne 22
  Group 2nd   Doug Windsor 21
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Joe Lobb 6
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Wednesday Group 4th   Manuel Queijeiro 9
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 2
Tuesday Group 1st   Alan Bennett 6
  Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Cruz 19
  Best Of Breed   Patricia Cruz 2
Saturday Group 1st   Denys Janssen 27
  Best Of Breed   Denys Janssen 2
Friday Group 1st   Rita Walker 21
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 38
  Best Of Breed   Bruce Owen 8
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 33
  Best Of Breed   Elaine Whitney 9

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jack Ireland 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 25
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 2nd   Joan Beech 14
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Thursday Group 1st   Melvin Beech 21
  Best Of Breed   Fred Heal 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Valerie Gervais 168
  Group 1st   Valerie Gervais 13
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 12
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Saturday Group 1st   Dianne Miller 15
  Group 1st   Jacqueline Rusby 16
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Skip Stanbridge 21
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Sunday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 25
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Michele Billings 37
  Best Of Breed   Michele Billings 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Badick 3
Saturday Best Of Breed   Randy Garren 3
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 32
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1

Show Date
Moncton Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 1st   John B. Ross 21
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Anderson 38
  Best Of Breed   Sandra Anderson 2
Saturday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 35
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Group 2nd   Guy Jeavons 25
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2
Saturday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 20
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Friday Group 1st   Thora Brown 18
  Group 2nd   Judi Elford 15
  Best Of Breed   Thora Brown 2
  Best Of Breed   Judi Elford 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 29 to March 31, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 8
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 1
Saturday Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 10
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 8
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Group 2nd   Fred Gordon 13
  Group 3rd   Robert Rowbotham 12
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Best Of Breed   Fred Gordon 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 30 30 30 44 43
Group Ranking: 205 203 191 305 277
All Breed Ranking: 1701 1675 1616 2574 2387

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 1   41
Win Record - 2012
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Michel Bouchard 24
  Best Of Breed   Michel Bouchard 6

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada August 11 to August 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 17
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout N/A
  Winners Bitch   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lisa Avery 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 16th of December 2017 04:39:53 PM