Am. & Can. CH. Gotta Be Love Machine
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Mojo - (Male)
Owner: Carol Lee & Kathy Hearn
Breeder: Kathie Hearn & Julie Mackinnon
Handler: Hailey Griffith
Website: http://www.gottabegoldens.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 9 9 9 8 8
All Breed Ranking: 58 60 54 54 50

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 12 9 9 7   0 0 0 0 0   1417
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keiko Kawada 11
  Group 4th   Doug Windsor 61
Saturday Best Of Breed   Keiko Kawada 11

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 10

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kenneth Edh 12

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 9

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 3
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 5
Friday Best Of Breed   Christian Gomez 4
  Group 2nd   Christian Gomez 27

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Whitney 5
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 6
Saturday Best Of Breed   Oscar Echandi 6
Friday Best Of Breed   Norma Fonseca 3

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 20
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 16
  Group 4th   Michael Shoreman 31

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Isidro Castro (Dr) 46
  Best Of Breed   Isidro Castro (Dr) 11
Saturday Best Of Breed   Marjorie Martorella 13
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 9

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 3
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 4
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 4
Thursday Group 3rd   Phyllis Pancel 11
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Arne Berg 26
  Best Of Breed   Arne Berg 7

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 7

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 13 to August 15, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Elaine Whitney 22
  Best Of Breed   Elaine Whitney 10
Wednesday Best Of Breed   Allan Pepper 11
  Group 1st   Jim Bricknell 26
  Group 1st   Allan Pepper 27
  Best Of Breed   Jim Bricknell 10
Tuesday Best Of Breed   Bruce Owen 9
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 10
  Group 2nd   Bruce Owen 16

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 11
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 11
Tuesday Group 3rd   Melvin Beech 28
  Best Of Breed   Melvin Beech 13

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 15
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 13
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 38

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Christopher Neilson 17
  Group 2nd   Christopher Neilson 32
  Best Of Breed   Michel Bouchard 13
  Group 1st   Michel Bouchard 29
Wednesday Best Of Breed   Phyllis Pancel 16
  Group 2nd   Phyllis Pancel 29
  Best Of Breed   William Gunn 12
  Group 3rd   William Gunn 24

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Leyda Perez 16
  Group 4th   Leyda Perez 55

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Ronald Besoff 10
  Group 4th   Ronald Besoff 31

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 8
  Group 3rd   Martin Doherty 39
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 9
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 6

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Norman Kenney 5

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 40
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 6
Friday Group 2nd   John (Fred) Peddie 33
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 6

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Paterson 41
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 9
Saturday Group 3rd   Elaine Whitney 46
  Best Of Breed   Elaine Whitney 9
Friday Group 3rd   Bruce Owen 50
  Best Of Breed   Bruce Owen 9

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gael Morison 10

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Garth Gourlay 25
  Best Of Breed   Garth Gourlay 5
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 41
  Best Of Breed   Edgar Bajona 5
Saturday Group 1st   Olga Gagne 37
  Best Of Breed   Olga Gagne 6

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 9

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 9
  Group 2nd   Garry Allan 36
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 9
  Group 3rd   Ann Hennigan 34

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 4
  Group 1st   Melvin Beech 35
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 3
  Group 1st   Rita Walker 37
Friday Best Of Breed   Joan Beech 2
  Group 1st   Joan Beech 18

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mario di Vanni 23
  Best Of Breed   Mario di Vanni 6
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 25
  Best Of Breed   Virginia Lyne 5
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 5
  Group 2nd   Jack Ireland 16

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Ewles 10
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 9
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 9
  Group 3rd   Valerie Gervais 33

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 74 97 93 89 83
Group Ranking: 422 510 491 467 434
All Breed Ranking: 2151 2601 2534 2404 2226

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   29
Win Record - 2012
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 9

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Charles Cyopik 20
  Best Of Breed   Charles Cyopik 11

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 22nd of October 2017 03:53:18 PM