Can. Am. Int. Ch. Hollyrood Thistle of Tamazar
Scottish Deerhound
(Click on breed to view standings)
Call Name: Thistle - (Male)
Owner: Dianna & Steve Kass & Lynne Bruce
Breeder: Lynne Bruce
Handler: Heidi Gervais
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 27 29 28 24 23

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 17 17 15 2   0 1 0 1 2   2561
Win Record - 2012
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 29
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1
Saturday Group 3rd   Patricia Trotter 32
  Best Of Breed   Patricia Trotter 2
Friday Best Of Breed   Charles Trotter 2
  Group 3rd   Charles Trotter 30

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Group 2nd   Geraldine Taylor 43
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 2
  Group 2nd   Brenton Wright 44
Friday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 2
  Group 3rd   Luiz Ribas Silva 33

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 21
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 2nd   Shirley Limoges 19
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   George Kostopoulos 2
Saturday Best Of Breed   Michael Forte 4
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Jane Forsyth 43
  Best Of Breed   Jane Forsyth 3
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 3
  Group 3rd   Everett Mincey 36

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 6
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 6
  Group 3rd   Margaret Jones 29
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 5
  Group 3rd   Thomas Alexander 29

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Sunday Group 3rd   Harold Pybus 33
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 30
Friday Group 2nd   Grant Townsend 38
  Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Stein N/A
  Group 1st   Robert Stein 20
  Best Of Breed   Robert Stein 0
Saturday Group 1st   Valerie Hansen 19
  Best Of Breed   Valerie Hansen 0
Friday Group 2nd   Patricia McLeod 16
  Best Of Breed   Patricia McLeod 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Group 2nd   Lisa Avery 7
Wednesday Group 2nd   Karsten Kaemling 7
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Tuesday Group 1st   Pamela Bruce 10
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Patricia Trotter 54
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Sunday Best In Show   Hiroshi Kamisato 625
  Group 1st   Hiroshi Kamisato 84
  Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 0
Saturday Best Of Breed   Frank Cresci 0

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Patti Neale 77
  Best Of Breed   Patti Neale 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bill Walkey 30
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 34
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1
Friday Group 3rd   Bonnie Tetlock 27
  Best Of Breed   Bonnie Tetlock 1
Thursday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 2nd   Linda Kraft 30

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 28
  Best Of Breed   Mary White 1
Saturday Reserve Best In Show   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Jack Ireland 30
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 2nd   Rick Fehler 30

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Brenton Wright 21
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 17

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Raymond Filburn 32
  Best Of Breed   Raymond Filburn 0
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 46
  Best Of Breed   Kristen Francis 1
Saturday Group 2nd   Gloria Geringer 54
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 24 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2
  Group 1st   Michael Hill 29
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 2
  Group 2nd   Garry Allan 26
Friday Best Of Breed   Russel Fletcher 2
  Group 4th   Russel Fletcher 13
Thursday Best In Show   Richard Meen (Dr) 198
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 23
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peter Machen 19
  Best Of Breed   Peter Machen 2
Saturday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 0
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 26

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Bart Miller 43
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0
Sunday Best Of Breed   Alberto Berrios 0
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 1

Show Date
Aristocrat Hound Association April 06 to April 06, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Jeraldeen Crandall 69
  Best Of Breed   Jeraldeen Crandall 1

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 24
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Group 1st   Michael Gelinas 27
Friday Best In Show   Sandy Gelinas 203
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Group 1st   Sandy Gelinas 20

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC February 24 to February 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Saturday Group 1st   Michelle Scott 33
  Best Of Breed   Michelle Scott 3
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 17 to February 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis 14
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
Friday Group 2nd   Edward MacDonald 13
  Best Of Breed   Edward MacDonald 1

Show Date
Ladies Kennel Club of BC January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 36
Saturday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 1
  Group 2nd   Annika Ulltveit-Moe 39
Friday Best Of Breed   Carol Graham 1
  Group 3rd   Carol Graham 29

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 13 15 16 15 17
All Breed Ranking: 130 135 143 143 164

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 11 9 8 6   0 0 0 0 0   918
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Leslie Rogers 15
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Group 4th   Karsten Kaemling 21
  Group 4th   Marilyn Mincey 23

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 22
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 3rd   Brian Taylor 36
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Larry Kereluke 38

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elena Yerusalimskaya 1
Saturday Best Of Breed   Goran Bodegard 1
Friday Best Of Breed   Lisa Warren 1
Thursday Best Of Breed   Joey Lim 1

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 1st   Jon Cole 20
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 2nd   Valerie Gervais 17
Friday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 3rd   Roberto Velez-Pico 19

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Group 1st   Honey Glendinning 34
Saturday Best Of Breed   Sheila Verhulst 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Dawson 13
  Best Of Breed   Robert Dawson 1
Saturday Group 1st   Dianne Miller 15
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 0
  Group 1st   Starr White 28
Sunday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 27
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 3rd   Garry Allan 25
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 25

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 14
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 2nd   Harold Pybus 17
  Group 1st   John Rowton 19
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Group 1st   Terry Carter 19
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Edgar Bajona 16

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Linda More 1
Sunday Group 2nd   Elliott Weiss 78
  Best Of Breed   Elliott Weiss 1
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 50
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 4th   Jocelyne Gagne 40
Friday Best Of Breed   Kent Delaney 0
  Group 3rd   Kent Delaney 41

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Trotter 2
  Group 1st   Patricia Trotter 52
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 2
  Group 2nd   Charles Trotter 54

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karsten Kaemling 23
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 26
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 20
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Group 3rd   Harold Pybus 16
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 17
Friday Group 3rd   Glenys Alexander 13
  Best Of Breed   Glenys Alexander 1

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 101 100 96 85 78
All Breed Ranking: 814 809 775 715 668

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 0 2   0 0 0 0 0   117
Win Record - 2010
Show Date
West Kootenay Kennel Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sheila Verhulst 25
  Group 4th   Robert Verhulst 21
Saturday Group 1st   Charles Hunt 26
  Group 4th   Judith Hunt 21
Friday Group 1st   Valerie Gervais 24

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 3 3 4 8 N/A
Group Ranking: 70 70 75 193 N/A
All Breed Ranking: 608 603 643 1635 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 2 0   0 0 0 0 0   187
Win Record - 2009
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Fred Heal 27

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sheila Verhulst 29
Saturday Group 3rd   Bud Haverstock 49
Friday Group 1st   Shirley Limoges 39

Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sharon Derrick 24
Friday Group 2nd   Dianne Tyssen 19

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By