CAN MBIS BISS MBPIS GCH Braz Arg GCH Uru Intercon Panamer Ch Cermel Hatfield Mirror Blue
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ice - (Male)
Owner: Cyndy Ermel and Laurie Bogaert, J Hatfield,
Breeder: Cyndy Ermel and Locklyn Guzman
Performance Handler: Shannon Rea
Website: http://www.cermelshelties.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 3 3 3
All Breed Ranking: 20 20 17 16 15

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 3 38 26 14 5   0 0 1 0 2   2909
Win Record - 2015
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (1-2-1-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stefan Sinko 57
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 8
Friday Group 4th   Jacqueline Quiros-Kubat 36
  Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 9

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 23, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Wayne Thompson 27
  Best Of Breed   Wayne Thompson 6

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 20 to November 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Jack Kilgour 25
  Best Of Breed   Jack Kilgour 14

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 24
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Saturday Group 2nd   Keke Kahn 32
  Best Of Breed   Keke Kahn 5
Friday Best Of Breed   Thora Brown 4

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 66
  Best Of Breed   Michael Lanctot 21
Saturday Best Of Breed   Richard Lewis 21

Show Date
Dominion Collie & Shetland Sheepdog Association October 17 to October 17, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5 (1-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (1-4-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Rui Oliveira N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Sheila Verhulst 28
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 16

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Satoshi Bessho 33
  Best Of Breed   Satoshi Bessho 6

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Keke Kahn 56
  Best Of Breed   Keke Kahn 5
Friday Group 1st   James Reynolds 41
  Best Of Breed   James Reynolds 5

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fabian Daza 15
  Best Of Breed   Fabian Daza 5 (2-2-1-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Brenton Wright 9
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Thursday Group 2nd   Elizardo Valadez 6
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Cec Ringstrom 15
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 5
Saturday Group 4th   Luiz Ribas Silva 37
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 7

Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michel Chaloux 49
  Best Of Breed   Michel Chaloux 21

Show Date
Winnipeg Area Shetland Sheepdog Association August 14 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 24

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Pamela Bruce 44
  Best Of Breed   Pamela Bruce 13

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cummins 10
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 11
Friday Group 2nd   John Rowton 45
  Best Of Breed   John Rowton 11

Show Date
Glacier View Kennel Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Joanne Sewell 120 *
  Group 1st   Floyd Jobson 11
  Best Of Breed   Floyd Jobson 6
Wednesday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Group 1st   Joanne Sewell 13
  Best Of Breed   Joanne Sewell 6

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Nina Karlsdotter 63
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 23
Sunday Group 2nd   Joanne Sewell 72
  Best Of Breed   Joanne Sewell 24

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Leyda Perez N/A
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 19
  Best Of Breed   Larry Kereluke 5 (1-3-2-0)

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 21
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 6

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Chris Graham 23
  Best Of Breed   Chris Graham 16
Sunday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 37
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 20
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 18

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 27 to June 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ann Hennigan 15
  Group 1st   Ainslie Mills 20
  Best Of Breed   Ann Hennigan 6
  Best Of Breed   Ainslie Mills 6

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 18 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Christian Gomez 192
  Group 1st   Christian Gomez 21
  Best Of Breed   Christian Gomez 4
Friday Group 1st   Larry Kereluke 17
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Thursday Group 1st   Elaine Whitney 19
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 13 to June 16, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Michel Bouchard 6
  Group 2nd   Judith Shurb 6
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
Monday Group 2nd   Wayne Thompson 8
  Group 1st   Phyllis Pancel 8
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
Saturday Group 2nd   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Richard Paquette 2

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Catherine Barlow 18
  Best Of Breed   Catherine Barlow 8
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 18
  Best Of Breed   Walter Pinsker 6
Friday Group 2nd   Laura Thompson 15
  Best Of Breed   Laura Thompson 3

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ray Smith 31
  Best Of Breed   Ray Smith 5 (1-3-2-0)
Saturday Group 3rd   Brian Taylor 30
  Best Of Breed   Brian Taylor 5 (2-2-2-0)
Friday Group 2nd   Linda Kraft 24
  Best Of Breed   Linda Kraft 6 (2-3-2-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Popovich 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 128
  Group 1st   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Elaine Whitney 13
  Group 1st   Robert Whitney 12
  Best Of Breed   Elaine Whitney 6
  Best Of Breed   Robert Whitney 5
Sunday Group 1st   Grant Townsend 11
  Group 3rd   Doreen Marsh 12
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Doreen Marsh 6
Saturday Reserve Best In Show   Wendy Maisey N/A
  Group 1st   Edna St Hilaire 16
  Group 1st   Wendy Maisey 15
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 7
  Best Of Breed   Wendy Maisey 7

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Margaret Jones 13
  Group 1st   Carmen Haller 15
  Best Of Breed   Margaret Jones 7
  Best Of Breed   Carmen Haller 9
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 15
  Group 1st   Patricia Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 9

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Hill 30
  Group 1st   Shirley Limoges 31
  Best Of Breed   Michael Hill 7
  Best Of Breed   Shirley Limoges 7
Saturday Best In Show   Michael Hill 177
  Group 1st   Larry Kereluke 31
  Group 1st   Ray Smith 30
  Best Of Breed   Larry Kereluke 7
  Best Of Breed   Ray Smith 7

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Luis Pinto Teixeira 22
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 10
Sunday Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 31
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 16
Saturday Group 3rd   John Rowton 28
  Best Of Breed   John Rowton 14
Friday Group 1st   Grant Townsend 31
  Best Of Breed   Grant Townsend 16

Show Date
Shetland Sheepdog Club Of BC April 03 to April 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Robert Indeglia (Dr) N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Michael Hill 80
  Best Of Breed   Michael Hill 21

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 29
  Best Of Breed   Grant Townsend 13
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 25
  Best Of Breed   Robert Whitney 15
Friday Group 1st   Ray Smith 32
  Group 2nd   Nancy Popovich 29
  Best Of Breed   Ray Smith 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 16

Show Date
Victoria City Kennel Club February 27 to March 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 28
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 8
Friday Group 4th   Saija Juutilainen 20
  Best Of Breed   Saija Juutilainen 7

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Laura Thompson 23
  Best Of Breed   Laura Thompson 11
Saturday Group 1st   Vania Haga (Dr) 21
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 10
Friday Group 1st   Chan Weng Woh 17
  Best Of Breed   Chan Weng Woh 7

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 16, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Karen Doyle 39
  Best Of Breed   Karen Doyle 11
Sunday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 40
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 13
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 38
  Group 3rd   Sandy Alexander 36
  Best Of Breed   Thomas Alexander 19
  Best Of Breed   Sandy Alexander 20

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ron Tolson N/A
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 5 (2-2-1-1)
Friday Group 2nd   Wendy Schira 33
  Best Of Breed   Wendy Schira 9 (3-6-1-0)
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (0-6-1-0)

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 17 to January 17, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Susan Christie N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Shurb 55
  Best Of Breed   Judith Shurb 13
Saturday Group 3rd   Patricia Lanctot 48
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 16
Friday Group 3rd   Michael Lanctot 49
  Best Of Breed   Michael Lanctot 18

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 24 23 20 18 16
All Breed Ranking: 200 196 182 168 153

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 9 11 3   0 0 0 0 0   481
Win Record - 2014
Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mauro Alves 5
Friday Group 4th   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 8

Show Date
Winnipeg Area Shetland Sheepdog Association August 15 to August 15, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   David Calderwood N/A
  Best Puppy In Breed   David Calderwood N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
Friday BPIG   Maribel Sy N/A
Thursday BPIG   Michael Hill N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Robert Shreve N/A
  Best Of Breed   Robert Shreve 6
Saturday Group 2nd   Morley Thornton 19
  BPIG   Morley Thornton N/A
  Best Of Breed   Morley Thornton 6

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Bruce Owen 10
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Thursday Best Of Breed   Charles Cyopik 8
Wednesday Group 2nd   Sandy Alexander 27
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 9

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Jacqueline Quiros-Kubat N/A
  BPIG   Lyn Brand N/A
Saturday Best Of Breed   Lawrence Terricone 8
Friday Best Of Breed   Filiberto Arniella 10

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Thomas Touzel 14
  BPIG   Thomas Touzel N/A
  Best Of Breed   Thomas Touzel 6
Tuesday Group 3rd   Jacqueline Rusby 13
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 9
Monday Best Puppy In Show   Jacqueline Rusby N/A
  Group 3rd   Carol Graham 16
  BPIG   Carol Graham N/A
  Group 3rd   Lynda Berar 15
  BPIG   Lynda Berar N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 8
  Best Of Breed   Lynda Berar 7

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Edgar Bajona 22
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 8

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 18
  BPIG   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Saturday Group 2nd   Michel Chaloux 20
  Best Of Breed   Michel Chaloux 4
Friday Group 4th   Judi Elford 9
  Group 3rd   Mike Macbeth 11
  BPIG   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5
  Best Of Breed   Mike Macbeth 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Tony Vandendool 4
  BPIG   Tony Vandendool N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Wednesday Group 4th   Heather Langfeld 2
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Tuesday Group 2nd   Rosemary Shoreman 10
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Changsu You 2
Monday Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Robert Indeglia (Dr) N/A
  Group 2nd   Rita Walker 32
  BPIG   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 12
Saturday Group 3rd   Terry Carter 33
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 14
Friday Group 3rd   Patricia Lanctot 18
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
Thursday Best Puppy In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 3rd   Michael Lanctot 17
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 8

Show Date
Ontario County Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Manuel Queijeiro 25
  BPIG   Manuel Queijeiro N/A
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 3
Friday Group 3rd   Barbara du Pree 15
  BPIG   Barbara du Pree N/A
  Best Of Breed   Barbara du Pree 7

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 30 to June 01, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Michael Hill N/A
  Group 2nd   Shirley Limoges 25
  BPIG   Shirley Limoges N/A
  Best Of Breed   Shirley Limoges 6
Saturday BPIG   Fred Gordon N/A

Show Date
Societe Canine de Thetford May 24 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 26
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 8
Saturday Group 3rd   Terry Carter 23
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 8

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Neil Graves 4
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 5

Show Date
Canadian Collie & Shetland Sheepdog Association May 17 to May 18, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A

Show Date
Canadian Shetland Sheepdog Association May 08 to May 10, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Coen N/A
  Reserve Winners Dog   Thomas Coen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 07:29:14 PM