BIS Am Can Ch Lyntom's Rock'M Sock'M
Pug
(Click on breed to view standings)
Call Name: Giggy - (Male)
Owner: Thomas Young
Breeder: John Griffith
Handler: John Griffith & Tom Young
Website: http://www.lyntompugs.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 12 12 27 26 23
Group Ranking: 105 105 282 267 242
All Breed Ranking: 672 657 1845 1722 1575

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 1 3   127
Win Record - 2013
Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 12

Show Date
Pug Dog Club of Ontario November 02 to November 02, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 20

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario November 01 to November 01, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 12
  Group 4th   Kenneth Edh 63

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 2
  Group 3rd   Katelon Bajona-Fox 16
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 2
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 2
  Group 3rd   Wendy Maisey 14

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 8
All Breed Ranking: 26 26 23 23 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 25 20 27 20   0 1 0 0 3   2629
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Frank Cresci 2
  Group 3rd   Frank Cresci 31

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Group 3rd   Martin Doherty 21
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 1

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 2
  Group 1st   David Swartwood 35

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 2
Friday Best Of Breed   Jaime Ganoza 2
  Group 3rd   Jaime Ganoza 13

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
Friday Group 4th   Terry Carter 12
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 3
Saturday Best Of Breed   Charlotte McGowan 2
Friday Best Of Breed   Arley Hussin 2

Show Date
Pug Club of Canada October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 21

Show Date
Pug Dog Club of Ontario October 27 to October 27, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 19

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shirley Limoges 66
  Best Of Breed   Sherry Daigle 13
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 14
Friday Best Of Breed   Joe Walton 15
  Group 3rd   Joe Walton 58

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Muldoon 3
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3
Friday Group 3rd   Fred Heal 15
  Best Of Breed   Fred Heal 1
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
Friday Group 3rd   Laura Thompson 6
  Best Of Breed   Laura Thompson 2

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joy Hodgkinson 34
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2
Saturday Reserve Best In Show   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 45
Friday Best In Show   Shirley Limoges 250
  Group 1st   Shirley Limoges 33
  Best Of Breed   Shirley Limoges 2

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 5
Friday Best Of Breed   Rafael de Santiago 4
  Group 3rd   Olga Gagne 18
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Federico Fernandez 24
  Best Of Breed   Federico Fernandez 3
Sunday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 2
  Group 4th   William Rodriguez Umana 21
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 2
  Group 3rd   Allan Brown 17
Friday Best Of Breed   William Gunn 2
  Group 2nd   William Gunn 19

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Vickie Umpleby 140
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 33
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 2nd   Sylvia Barkey 12
Thursday Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Group 1st   Norma Egginton 17

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Brian Taylor N/A
  Group 1st   Brian Taylor 13
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 1st   Joan Beech 17
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Reserve Best In Show   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   John Lewington 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 19
  Group 2nd   John Lewington 14
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 19

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 14 to August 16, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Group 2nd   Ron Mahon 10
  Group 1st   Peter Machen 13
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Wednesday Best Of Breed   Morley Thornton 1
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Group 3rd   Morley Thornton 13
  Group 3rd   Fred Gordon 11
Tuesday Group 2nd   Judith Taylor 10
  Group 1st   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Carlos Vasconsellos 4
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 6

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Morley Thornton 11
  Best Of Breed   Morley Thornton 5
Wednesday Group 4th   Fred Gordon 13
  Best Of Breed   Fred Gordon 6
  Group 4th   Rosemary Shoreman 14
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 5
Tuesday Best Of Breed   Thomas Burke 6

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 4
  Group 3rd   Aida Rivera Franco 17
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 4
Saturday Group 3rd   Marilyn O'Neill 21
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Thursday Best Of Breed   Robert Whitney 5
  Group 4th   Philip Wendling 8
  Group 3rd   Robert Whitney 14
  Best Of Breed   Philip Wendling 4
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 5
  Group 3rd   Elaine Whitney 13

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 8
  Group 1st   Wayne Thompson 49
Saturday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 47
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 10
Friday Best Of Breed   Benjamin Luxton 5
  Group 2nd   Benjamin Luxton 41

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Rosemary Kemp 20
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 1
Tuesday Group 2nd   Sandra Lex 15
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Monday Group 1st   Eugene Phoa 17
  Best Of Breed   Eugene Phoa 2

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Eadie 38
  Best Of Breed   David Eadie 5
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 5
  Group 3rd   John B. Ross 41
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 1st   Thomas Alexander 39

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 3
Friday Group 2nd   Donald Wallace 23
  Best Of Breed   Donald Wallace 3

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 4th   Linda Millman 20

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 27
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
Saturday Group 2nd   Kim Hamel 35
  Best Of Breed   Kim Hamel 3
Friday Best Of Breed   Mary White 2
  Group 3rd   Mary White 19
  Group 3rd   Len Harfield 18
  Best Of Breed   Len Harfield 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Janet Buchanan 2
  Group 4th   Janet Buchanan 13
Wednesday Best Of Breed   Ray Smith 3
  Group 4th   Ray Smith 19
Tuesday Best Of Breed   William Gunn 2

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 3
  Group 4th   Tamas Jakkel (Dr) 21
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 3
Friday Group 3rd   Michael Hill 24
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Best Of Breed   Michael Hill 1
  Group 1st   Charles Cyopik 22
Thursday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 4th   Lisa Avery 16
  Group 3rd   David Eadie 11
  Best Of Breed   Lisa Avery 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 3
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jon Cole 30
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 1
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 6
Thursday Best Of Breed   Eugene Blake 6
  Group 3rd   Eugene Blake 27

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tim Doxtater 23
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Group 3rd   Olga Gagne 13

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Richard Paquette 11
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 15
Saturday Group 4th   Lynda Saranchuk 10
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Walter Pinsker 7
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2
Friday Group 2nd   Mike Macbeth 8
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Markus 4
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 4
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 3
  Group 4th   Heather Langfeld 12

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 1st   Morley Thornton 20
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 2nd   Christopher Neilson 18
  Group 3rd   Kristen Francis 14
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Theo Horchner 31
  Best Of Breed   Theo Horchner 3

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 14 to April 14, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 5
  Group 2nd   Brian Taylor 43

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Leonard 5
  Group 4th   Michael Leonard 21
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 6
  Group 2nd   David Swartwood 47
Friday Best In Show   Wendy Paquette 136
  Group 1st   Wendy Paquette 34
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 2nd   Lee Steeves 18
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 18
Saturday Group 2nd   Patricia Fitzsimmons 13
  Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 1st   Charles Cyopik 14
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 6
Saturday Best Of Breed   Enrique Filippini 6
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 5

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 12
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Group 3rd   Jon Cole 7
  Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Linda Kraft 32
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Best Of Breed   Joyce Love 2
Saturday Best Of Breed   Sherry Daigle 2
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 37

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 3
  Group 1st   Michel Bouchard 16
Saturday Group 3rd   Janet Buchanan 16
  Best Of Breed   Janet Buchanan 3

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 4
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 38
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Friday Group 3rd   James Frederiksen 30
  Best Of Breed   James Frederiksen 2
  Group 4th   Sharon Derrick 23
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 7 7 8 8 8
Group Ranking: 44 48 72 65 77
All Breed Ranking: 260 295 467 430 506

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 3 9   0 0 0 0 0   459
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Gabriel Valdez-Valdes 39
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 2

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 4
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 3
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 2
  Group 2nd   Allan Pepper 19

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 4
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 3

Show Date
Kent Kennel Klub November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 44
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Group 3rd   Janet Lobb 37
Saturday Group 3rd   Robert Denis 38
  Best Of Breed   David Swartwood 1
  Group 4th   Darle Heck 38
  Best Of Breed   Robert Denis 0
Friday Group 4th   Michael Shoreman 24
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joyce Love 18
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 1st   Doug Windsor 17
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Lakehead Kennel Kennel July 23 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Melvin Beech 20
  Group 2nd   Janet Buchanan 20
  Best Of Breed   Janet Buchanan 4
  Best Of Breed   Melvin Beech 4
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 4
  Group 4th   Joan Beech 20

Show Date
Argus Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
  Group 4th   Marilyn Foulds 20
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Group 4th   Peter Machen 16
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 22
  Best Of Breed   Mary White 1

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 4th   Len Harfield 12
Saturday Group 4th   Terry Carter 20
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 52 52 50 47 43
Group Ranking: 489 486 469 446 407
All Breed Ranking: 3267 3247 3134 2980 2759

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   3
Win Record - 2010
Show Date
Pug Dog Club Of Ontario October 30 to October 30, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Charlotte Patterson N/A
  Best Of Winners   Charlotte Patterson N/A

Show Date
Prairie Toy Association August 06 to August 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kim Hamel 3

Show Date
Manitoba Canine Association August 05 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Sylvia Barkey N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By