Am/Can. CH. Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert
Bichon Frise
(Click on breed to view standings)
Call Name: Lex - (Male)
Owner: Bernice Lucas, Brian Lucas, Linda Ross & Marilyn Torrance
Breeder: Bernice Lucas, Brian Lucas, Linda Ross
Handler: Chrystal Murray
Website: http://www.dalnavertkennels.ca

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 3 4 4 4 5
Group Ranking: 44 50 48 46 56
All Breed Ranking: 430 508 487 461 563

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 3 3   0 0 0 0 0   219
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Fernando Rodrigues 22
  Best Of Breed   Fernando Rodrigues 0
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Thursday Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 21
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael de Santiago 0
  Group 4th   Rafael de Santiago 18
Saturday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 27
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Miller 31
  Best Of Breed   David Miller 1
Saturday Group 3rd   Robert Ennis 32
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
Friday Best Of Breed   Espen Engh 0

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bo Skalin 9

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Group 4th   Rick Fehler 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Michael Gelinas 12
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 30
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 2
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
Friday Best Of Breed   Thomas Burke 1

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 7 6 6 6
All Breed Ranking: 46 49 49 47 46

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 11 27 22 24   0 2 0 0 2   1807
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Leyda Perez 11
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
Wednesday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Tuesday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 2nd   Deborah Graffmann 27

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 2
Saturday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 2
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 22
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 2
Friday Best Of Breed   Beverly Capstick 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stefan Sinko 31
  Best Of Breed   Stefan Sinko 0
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Show of Shows November 19 to November 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 21
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 4
  Group 3rd   Keke Kahn 24
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Emslie 0
Saturday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 3rd   James Reynolds 10

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 0
Saturday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 0
Friday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 16
  Best Of Breed   Michael Hill 5
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 32
  Best Of Breed   Shirley Limoges 5
Friday Group 1st   Guy Jeavons 24
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenda Newcomb 0
Friday Best Of Breed   Susan Badick 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Warren Hood 0
  Group 4th   Warren Hood 6
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 10
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 1st   Neil Graves 18
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 4th   Michel Bouchard N/A
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 9

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 4th   Thomas Touzel 7
Friday Best Of Breed   Fred Heal 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 8
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Group 2nd   Jacqueline Rusby 8
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 2nd   Donna Conod 10
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Enrique Filippini 1
Friday Group 3rd   David Ojalvo 20
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   David Ojalvo 0
  Group 2nd   Allan Brown 22

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 3
  Group 3rd   Alan Bennett 9
  Group 2nd   Oscar Valverde-Calvo 12
  Best Of Breed   Alan Bennett 3
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 3
  Group 4th   Linda Millman 8
Saturday Best Of Breed   Monica Luisa Garcia Moser 3
  Group 3rd   Monica Luisa Garcia Moser 8
Friday Group 4th   Vickie Umpleby 6
  Group 2nd   Brian Taylor 11
  Best Of Breed   Brian Taylor 3
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 1
  Group 1st   Thomas Alexander 20
Saturday Best Of Breed   Marlene Mortera 1
  Group 2nd   Marlene Mortera 17
Friday Group 3rd   Len Harfield 13
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Thursday Group 2nd   Mirtha Mortera 13
  Best Of Breed   Mirtha Mortera 0

Show Date
Group VI Club Of Manitoba August 12 to August 12, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Shona Prebble 49
  Best Of Breed   Shona Prebble 22

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 17
  Group 1st   Katelon Bajona-Fox 44
Saturday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 17
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 19
Thursday Best In Show   Wendy Maisey 299
  Group 1st   Wendy Maisey 45
  Best Of Breed   Wendy Maisey 15

Show Date
Club VI Ontario August 06 to August 06, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Denys Janssen 39
  Best Of Breed   Denys Janssen 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 4th   Edgar Bajona 17
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Sunday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Saturday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 1
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 4th   Alan Bennett 6
Wednesday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 12
  Group 4th   John (Fred) Peddie 5
Tuesday Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 3rd   Maida Puterman 13
  Group 4th   Martin Doherty 7
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 3rd   Fred Dewsbury 8
Thursday Group 4th   Olga Gagne 4
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Best Of Breed   David Paterson 1
Wednesday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 11
  Group 4th   Mike Macbeth 3

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 4th   Linda Millman 26
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 1

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Charles Bett 16
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Monday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 1st   David Markus 20

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 24
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Group 3rd   Thomas Burke 29
  Best Of Breed   Thomas Burke 2
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 25
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Monday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Fournier 0
  Group 3rd   Everett Dean Jr. 23
Saturday Best Of Breed   Francine Schwartz 0
Friday Group 2nd   Francine Schwartz 19
  Best Of Breed   Everett Dean Jr. 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Wednesday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Tuesday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Adrian Landarte 0
  Group 4th   Adrian Landarte 12
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Friday Group 2nd   Harold Pybus 7
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
Thursday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 4
  Best Of Breed   Jorge Nallem 0
  Group 3rd   Jorge Nallem 7

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 16
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 4th   Mary White 8
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Paquette 12
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 1st   Wayne Thompson 20
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 3rd   Vickie Umpleby 10
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 22
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Ted Fahlgren 26
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 4th   Rita Walker 2

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Millman 14
  Best Of Breed   Linda Millman 0
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
Friday Group 1st   Doris Willis 24
  Group 1st   Rita Walker 26
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 2nd   Ed Wild 23
Saturday Group 4th   Glenys Alexander 18
  Best Of Breed   Glenys Alexander 3
Friday Group 4th   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Cathy Cinnamon 3
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
Friday Group 4th   Juan Alberto Grillo Londono 21
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0

Show Date
Champlain Dog Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 5
  Group 3rd   Paula Hartinger 12
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 5
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 5
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 18

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Phyllis Wolfish 14
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ted Fahlgren 14
  Group 2nd   Melvin Beech 15
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 2nd   Mary White 17
Friday Group 2nd   Thomas Touzel 20
  Group 4th   Kristen Francis 11
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 6
Saturday Best Of Breed   Yolanda Nagler Magal 8
Friday Group 4th   Alex Yu-Feng Zee 45
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4

Show Date
Scarborough Kennel Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 37
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 4th   Brian Taylor 15
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 27
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Avery Gaudin 14
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 18 18 N/A N/A N/A
Group Ranking: 239 236 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2000 1983 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   34
Win Record - 2010
Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Phyllis Wolfish 34

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By