BIS RBIS Cdn GCHEX, BIS UCI Int. Ch. McGregors Polar Ice
Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ollie - (Male)
Owner: Catherine McGregor
Breeder: Marsha Gienger
Handler: Debbie Cornell-Charneski
Website: http://www.mcgregorsbulldogs.com/

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 48 45 41 38 N/A
Group Ranking: 454 441 422 398 N/A
All Breed Ranking: 4270 4196 3985 3783 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2014
Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Andi Hudono 4

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 1 2 2
Group Ranking: 11 12 10 14 15
All Breed Ranking: 98 110 100 115 119

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 7 10 12 11   0 0 0 0 0   907
Win Record - 2013
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Walter Pinsker 24
  Best Of Breed   Walter Pinsker 8
Saturday Group 4th   Darle Heck 22
  Best Of Breed   Darle Heck 8
Friday Group 2nd   Leslie Rogers 25
  Best Of Breed   Leslie Rogers 7
Thursday Group 3rd   Bonnie Derry 20
  Best Of Breed   Bonnie Derry 6

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Randy Garren 13
Friday Best Of Breed   Mario Magsaysay 13
Thursday Best Of Breed   Eugene Blake 11

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 17
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3
Saturday Group 3rd   Tempest Deptuch 15
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Karsten Kaemling 29
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 6
Sunday Group 4th   Ed Wild 26
  Best Of Breed   Ed Wild 7
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Cutler 6
Saturday Best Of Breed   Patricia Cutler 6
Friday Group 1st   Andy Hsieh 34
  Best Of Breed   Andy Hsieh 5

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Linda Kraft 9
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
Friday Group 4th   Bonnie Derry 8
  Best Of Breed   Bonnie Derry 2

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Ojalvo 3
Sunday Best Of Breed   Enrique Filippini 3
Friday Best Of Breed   James Reynolds 3

Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 1
Saturday Best Of Breed   Joy McFarlane 1
Friday Best Of Breed   Elrena Stadler 1

Show Date
Glacier View Kennel Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Mary White 10
  Best Of Breed   Mary White 2
Wednesday Best Of Breed   Grant Townsend 2
Tuesday Group 4th   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 14
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2
Sunday Group 2nd   Garry Allan 15
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Saturday Group 2nd   John Rowton 15
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mary White 8
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
  Best Of Breed   Mary White 3
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Friday Group 4th   Donald Fitzsimmons 8
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Doxtater 2
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Verhulst 1
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 8
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 8
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Johnny Shoemaker 33
  Best Of Breed   Johnny Shoemaker 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 13
  Best Of Breed   Mavis McClintock 4

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 12
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 4
Friday Group 1st   Denise Cornelssen 13
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Thursday Group 1st   Harold Pybus 14
  Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rosemary Shoreman 18
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4
Saturday Group 2nd   Lesley Hiltz 21
  Best Of Breed   Lesley Hiltz 4
Friday Group 1st   Michael Shoreman 20
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Martin Doherty 86
  Group 2nd   Edgar Bajona 18
  Group 1st   Martin Doherty 23
  Best Of Breed   Martin Doherty 3
  Best Of Breed   Edgar Bajona 3
Saturday Group 3rd   Lynda Saranchuk 14
  Group 3rd   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Erwin Deutscher N/A
  Group 1st   Karsten Kaemling 40
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 5
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 5
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 5

Show Date
Oceanside Kennel Club March 29 to April 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Dianne Ivey 23
  Best Of Breed   Dianne Ivey 5
Sunday Best Of Breed   Ray Smith 7
Friday Best Of Breed   Janet Buchanan 7

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Edgar Bajona 25
  Best Of Breed   Edgar Bajona 7
Saturday Group 4th   Dianne Miller 21
  Best Of Breed   Dianne Miller 7
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 1

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 15 to February 17, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Watt 5
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 3

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 3
Saturday Group 4th   Linda Kraft 24
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
Friday Group 3rd   Thomas Alexander 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 11 11 14 13 20
Group Ranking: 99 98 110 120 189
All Breed Ranking: 913 900 1030 1083 1678

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   93
Win Record - 2012
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 8
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 8
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 4

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jocelyn Croad 10

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Davida Brown 6
Saturday Best Of Breed   Argus Wardhana 5

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Alexander 20
  Best Of Breed   Thomas Alexander 6

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 2
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 7
Saturday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 12
Friday Best Of Breed   Bart Miller 11

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 56 78 74 72 N/A
Group Ranking: 418 565 541 507 N/A
All Breed Ranking: 3666 5180 4981 4606 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 2
Friday Best Of Breed   Stanley Shen 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By