Join Our Newsletter



Featured Links


The Captain's B(Log)
  • 'Captain' Will Alexander writes about dog shows, life on the road & other musings.
An Owner/Handler's Diary
  • Donna Jenkins shares her view as a Owner/Handler
Breed Standard Petition (Sept 2014 Deadline)
  • Petition to return control of breed standards to the National Clubs
Sonny Tougas Bursary
  • Application for July 15th deadline for 'The Sonny Fund'
CDJA Judges Education
  • Contact the CDJA to offer Ringside Mentoring & Breed Presentations
CKC Foundation Update
  • The CKC Foundation is looking for volunteers to serve on committees
Read More

    CKC Directors

    • Contact information for the 2012 - 2014 Canadian Kennel Club Board of Directors.
    Read More

    Site Updates

    Read More

    Did you know

    • So far today Canuck Dogs has had 23,355 visitors.
    • Canuck Dogs receives on average 122,939 visitors a day.
    • Last month Canuck Dogs received 5,937,004 visitors.
    • Since March 26, 2010, Canuck Dogs received 190,063,502 visitors.
    • The top 10 days for visitors on Canuck Dogs:
    554,537 on Oct 10, 2013
    406,966 on Aug 3, 2013
    380,589 on Aug 4, 2013
    368,972 on Jun 16, 2013
    343,134 on Aug 5, 2013
    341,008 on Mar 2, 2014
    325,224 on Dec 18, 2012
    318,629 on Aug 11, 2013
    316,949 on Feb 26, 2013
    316,631 on Mar 23, 2014

 
 
 


BISS BIS Can GrChEx Am Gr Ch Mytuk's Technical Knock Out
Alaskan Malamute
(Click on breed to view standings)
Call Name: SugarRay - (Male)
Owner: Dave & Annette Milburn
Breeder: Dave & Annette Milburn
Handler: Dave & Annette Milburn & Jessie Clark
Website: http://www.mytuk.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 3 4 3
All Breed Ranking: 12 12 14 17 15

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 4 31 18 9 9   0 1 1 0 5   3694
Win Record - 2013
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Walter Pinsker 42
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1
Saturday Group 2nd   Darle Heck 46
  Best Of Breed   Darle Heck 1
Friday Best Of Breed   Leslie Rogers 1
  Group 1st   Leslie Rogers 48
Thursday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 36

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Toddie Clark 110
  Best Of Breed   Toddie Clark 6
Saturday Group 2nd   Houston Clark 112
  Best Of Breed   Ruth Zimmerman 12
Friday Group 4th   Nina Karlsdotter 68
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 13

Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada November 29 to November 30, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 35
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 32

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Garry Allan 54
Saturday Best In Show   Robert Verhulst 380
  Group 1st   Robert Verhulst 60
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 49

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 27 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mario Magsaysay 40
  Best Of Breed   Mario Magsaysay 0
  Best Bred By In Specialty   Mario Magsaysay N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 55
  Best BBE In Group   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Friday Reserve Best In Show   Johan Juslin N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 54
  Best Owner Handled In Group   Robert Rowbotham N/A
  Best Owner Handled In Show   Johan Juslin N/A
Thursday Best Of Breed   Johan Juslin 0
  Group 2nd   Johan Juslin 43
  Best Owner Handled In Group   Johan Juslin N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Tempest Deptuch 14
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1
Friday Group 4th   Doug Gaudin 10
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ed Wild 28
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 28
Friday Best Of Breed   Stephen Hubbell 0
  Group 1st   Stephen Hubbell 32

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   Peter Machen 25
Saturday Best Of Breed   Andy Hsieh 0
  Group 3rd   Andy Hsieh 23
Friday Group 4th   Lucie Paradis 18
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lois Wilson 22
  Best Of Breed   Lois Wilson 0
Saturday Group 2nd   Yvonne Savard 23
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 2nd   Bonnie Derry 20

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Enrique Filippini 0
  Group 1st   Enrique Filippini 60
  Best Owner Handled In Show   Enrique Filippini N/A
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 0
Saturday Group 1st   Corinne Walker 69
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club of BC August 30 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Cheryl Stuber 31
  Best Of Breed   Cheryl Stuber 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Heal 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 2nd   Bart Miller 98
  Best Of Breed   Bart Miller 0
Thursday Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 0
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 2
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 2
  Group 1st   Sandy Alexander 105

Show Date
Pacific Kennel Club July 25 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2
Saturday Best Of Breed   Floyd Jobson 2
  Group 1st   Floyd Jobson 55
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 2
Thursday Best Of Breed   Roberta Parish 0
  Group 4th   Roberta Parish 36

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 4th   Virginia Lyne 12
Friday Group 4th   Susan Quesnel 11
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Sheila Verhulst N/A
  Group 1st   Sheila Verhulst 23
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
Sunday Group 1st   Richard Lopaschuk 25
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 3rd   Wayne Thompson 21

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bill Walkey 30
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Bruce Fraser 35
Friday Best In Show   Michel Chaloux 288
  Group 1st   Michel Chaloux 28
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Thursday Best Of Breed   Butch MacDonald 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 1st   Bonnie Derry 22
Monday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 25
Sunday Best In Show   Lois Wilson 218
  Best Of Breed   Lois Wilson 0
  Group 1st   Lois Wilson 29
Saturday Best Of Breed   Mavis McClintock 0
  Group 3rd   Mavis McClintock 21

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Group 1st   Larry Kereluke 13
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 14
Friday Best Of Breed   Harold Pybus 2
  Group 1st   Harold Pybus 13
Thursday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
  Group 1st   Denise Cornelssen 10

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brenton Wright 20
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Group 4th   Rosemary Shoreman 17
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 4th   Michael Shoreman 6
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Erwin Deutscher 0
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Group 3rd   Paula Hartinger 40
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 48

Show Date
Oceanside Kennel Club March 29 to April 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Roberta Parish 23
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Sunday Best Bred By In Show   Janet Buchanan N/A
  Best Of Breed   Valerie Hansen 0
  Group 2nd   Valerie Hansen 35
  Best BBE In Group   Valerie Hansen N/A
Saturday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Best Bred By In Show   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 1st   Janet Buchanan 41
  Best BBE In Group   Janet Buchanan N/A
Friday Best BBE In Group   Harold Hutchinson N/A
  Group 1st   Harold Hutchinson 34
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 0

Show Date
Alaskan Malamute Club of Canada March 23 to March 23, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Russell 14
  Best In Tri-Arctic Specialty   Nancy Russell N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Sharon Derrick 70
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 2
  Group 2nd   Neil Graves 53

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Ole Nielsen 22
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 33
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday Best Of Breed   Laura Thompson 0
  Group 1st   Lynda Berar 33
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 3rd   Ainslie Mills 23

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 15 to February 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michel Bouchard 275
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 40
Saturday Reserve Best In Show   Barbara Watt N/A
  Group 1st   Michel Bouchard 46
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1
Friday Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 1st   Barbara Watt 35

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 49
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 2nd   Jack Ireland 51
Friday Group 2nd   Linda Kraft 38
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 8 8 7 6 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 3 32 33 16 8   1 1 1 0 3   4943
Win Record - 2012
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 1
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 3rd   Walter Pinsker 17

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 31
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Saturday Group 1st   Larry Kereluke 52
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Friday Group 2nd   John Rowton 44
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brenton Wright 44
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
  Group 2nd   Luiz Ribas Silva 50
Friday Group 2nd   Wayne Thompson 42
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 0
  Group 3rd   Sergio Pizzorno 62

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tan Hock 0
Saturday Group 2nd   James Frederiksen 98
  Best BBE In Group   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 1
Friday Best Of Breed   Michael Forte 1
  Group 3rd   Michael Forte 79
Thursday Group 2nd   George Kostopoulos 81
  Best Of Breed   George Kostopoulos 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 12 to October 14, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cherie Holmes 2
  Group 3rd   Cherie Holmes 13
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 2
  Group 3rd   Guy Jeavons 19
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 19

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Gabriel Valdez-Valdes 48
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 2
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 2
  Group 2nd   Jane Forsyth 52
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2
  Group 1st   Cheryl Paterson 61
Friday Group 2nd   Everett Mincey 45
  Best Of Breed   Jack Kilgour 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Argus Wardhana 29
  Best Of Breed   Argus Wardhana 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 26

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 15
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 2
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 17
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Group 2nd   Margaret Jones 15

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Harold Pybus 10
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Sunday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 17
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Saturday Group 3rd   Cathy Cinnamon 17
  Best Of Breed   Cathy Cinnamon 0
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 18
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 113
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
  Group 1st   Patricia Lanctot 19
Saturday Best In Show   Janet Buchanan 125
  Best Of Breed   Janet Buchanan 3
  Group 1st   Janet Buchanan 21
Friday Group 1st   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 1st   Doreen Marsh 15
  Group 2nd   Barbara Watt 19
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0
Saturday Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 4th   Susan Quesnel 15
  Group 2nd   Cec Ringstrom 20
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 20
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia McLeod 37
  Best Of Breed   Patricia McLeod 1
Saturday Best Of Breed   Valerie Hansen 1
  Group 2nd   Valerie Hansen 36
Friday Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 3rd   Darle Heck 25

Show Date
Glacier View Kennel Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Judy McVeigh N/A
  Group 1st   Lisa Avery 31
  Best Of Breed   Lisa Avery 0
Wednesday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Judy McVeigh 31
Tuesday Reserve Best In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 31

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 33
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 2nd   Richard Paquette 32

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 53
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 77
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0
Friday Group 2nd   Mavis McClintock 75
  Best Of Breed   Mavis McClintock 0
Thursday Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of B.C. July 07 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Connolly 0
  Group 2nd   John Connolly 21

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 2nd   Jack Ireland 36
Saturday Group 4th   Mary White 33
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 33
Sunday Best Of Breed   Kornelija Butrimova 0
  Group 2nd   Kornelija Butrimova 33
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 36

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard Lopaschuk 141
  Group 1st   John Rowton 31
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 32
  Best Of Breed   John Rowton 2
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Best Of Breed   Linda Millman 2
  Group 1st   Judith Shurb 32
  Group 2nd   Linda Millman 31
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 32
  Group 3rd   Skip Stanbridge 26
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brenton Wright 33
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Group 3rd   Martin Doherty 28
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 4th   Skip Stanbridge 21

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 11, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Paterson 0
  Group 3rd   David Paterson 17
Sunday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 0
  Group 2nd   Lynn Storeshaw 24
Saturday Group 4th   Susan Norris-Jones 13
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Kristen Francis 62
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3
Sunday Group 3rd   Deborah Graffmann 75
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 6

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 24 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 27
Saturday Group 1st   Garry Allan 35
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Friday Group 2nd   Michael Hill 28
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Group 1st   Wendy Maisey 26
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 55
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   Peter Machen 44
Friday Group 1st   Shirley Hubenig 44
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 0

Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada May 05 to May 05, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Shilon Bedford N/A

Show Date
Lakehead Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Maida Puterman 16
Saturday Group 2nd   Skip Stanbridge 50
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 19
Friday Best In Show   Skip Stanbridge 168
  Group 1st   Judith Shurb 53
  Best Of Breed   Judith Shurb 23

Show Date
Northwestern Ontario Working Dog Association May 04 to May 04, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 28
  Group 1st   Lynn Storeshaw 63
  Best Canadian Bred In Specialty   Lynn Storeshaw N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 3rd   Edgar Bajona 52
Sunday Best In Show   Christopher Neilson 573
  Best Of Breed   Bart Miller 0
  Group 1st   Christopher Neilson 119
Saturday Group 2nd   Oscar Valverde-Calvo 107
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 2nd   Bart Miller 92

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Gelinas 30
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Saturday Reserve Best In Show   Michael Gelinas N/A
  Group 1st   Cherie Holmes 38
  Best Of Breed   Cherie Holmes 2
Friday Group 1st   Michael Gelinas 31
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC February 24 to February 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 4
  Group 3rd   Ainslie Mills 43
Saturday Group 3rd   Guy Jeavons 51
  Best Of Breed   Guy Jeavons 4
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best BBE In Group   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 40

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 17 to February 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 16
Saturday Group 3rd   Wayne Thompson 10
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 2nd   Patricia Cummins 15
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0

Show Date
Ladies Kennel Club of BC January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jacqueline Rusby 310
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 54
Saturday Best In Show   Annika Ulltveit-Moe 343
  Best Of Breed   Gail Forsythe 0
  Group 1st   Gail Forsythe 57
Friday Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 47
  Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 1 2 2
All Breed Ranking: 8 8 8 7 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 2 37 21 9 6   0 0 0 0 2   6211
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Shurb 42
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
Saturday Reserve Best In Show   Wanda Spediacci N/A
  Group 1st   Wanda Spediacci 46
  Best Of Breed   Wanda Spediacci 2
Friday Best In Show   Everett Mincey 292
  Best Of Breed   Cheryl Shaw 0
  Group 1st   Everett Mincey 38
  Best Of Breed   Raymond Goldstone 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 4
  Group 4th   Janet Lobb 56
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 4
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 49
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 1st   Robert Verhulst 41
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Javier Ramirez Gomez 62
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 2
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 1st   Thomas Alexander 87
Friday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1
  Group 1st   Sandy Alexander 71

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 30 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joey Lim 1

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best BBE In Group   Carl Stafberg N/A
  Best Of Breed   Carl Stafberg 2
  Group 1st   Carl Stafberg 109
Saturday Group 2nd   Eugene Yerusalimskaya (Dr) 110
  Best BBE In Group   Eugene Yerusalimskaya (Dr) N/A
  Best Of Breed   Eugene Yerusalimskaya (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 2
Thursday Best Of Breed   Elena Yerusalimskaya 2

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Valerie Gervais 25
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1
Saturday Group 2nd   Roberto Velez-Pico 19
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 1
Friday Best In Show   Roberto Velez-Pico 172
  Group 1st   Jon Cole 23
  Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Honey Glendinning 53
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Sunday Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Group 1st   Everett Dean Jr. 73
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 72
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  Group 1st   Ricardo Saldana 69

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Dawson 249
  Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 1st   Barbara Watt 48
Saturday Best In Show   Dianne Miller 261
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 1st   Christopher Neilson 49
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 0
  Group 1st   Robert Dawson 38

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 23
Friday Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 24
  Best Of Breed   Floyd Jobson 1

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club Of B.C. September 03 to September 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Sinclair 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Markus 0
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 4th   Garry Allan 31
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 18
  Group 3rd   Elaine Whitney 14
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Best In Show   John Rowton 155
  Group 1st   Harold Pybus 24
  Group 1st   John Rowton 23
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Edgar Bajona 19
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Hennigan 131
  Group 1st   Ann Hennigan 14
  Best Of Breed   Donna Cole 0
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Donna Cole 18
Saturday Best In Show   Tim Doxtater 138
  Group 1st   Donald Emslie 17
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 1st   Tim Doxtater 14
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 15
  Group 1st   Wayne Thompson 18

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bud Haverstock 1
  Group 2nd   Bud Haverstock 58
Saturday Group 1st   Neil Graves 66
  Best Of Breed   Neil Graves 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ken Buxton 0
  Group 2nd   Ken Buxton 81
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2
Saturday Group 2nd   Donna Buxton 120
  Best Of Breed   Donna Buxton 2
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judy McVeigh 42
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  Group 4th   Doreen Marsh 38
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 2
  Group 2nd   Edward MacDonald 47

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 33
Saturday Group 2nd   Charles Trotter 39
  Best Of Breed   Patricia Trotter 1
Friday Best In Show   James Frederiksen 268
  Group 1st   James Frederiksen 36
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
  Group 1st   Shirley Limoges 38
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 38
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 2nd   Mel Saranchuk 30

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Olga Gagne 22
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 3rd   Bonnie Derry 23
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Brenton Wright 25
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Brown 7
  Group 4th   Robert Brown 72
Sunday Group 3rd   Ralph Scoggins Chalfont 96
  Best Of Breed   Ralph Scoggins Chalfont 9
Saturday Best In Show   Fred Dewsbury 516
  Best Of Breed   Lamar Mathis 8
  Group 1st   Fred Dewsbury 113
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 8

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 2nd   Bud Haverstock 28
  Best Of Breed   Bud Haverstock 2
Friday Group 2nd   Walter Pinsker 20
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2

Show Date
Tyee Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glenys Alexander 0
  Group 2nd   Glenys Alexander 32
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Harold Pybus 37
Friday Group 1st   Cherie Holmes 31
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mavis McClintock 5
  Group 2nd   Mavis McClintock 106
Sunday Group 3rd   Butch MacDonald 123
  Best Of Breed   John B. Ross 6
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 6
  Group 3rd   Cec Ringstrom 133
Friday Best In Show   John B. Ross 614
  Best Of Breed   Butch MacDonald 5
  Group 1st   John B. Ross 136

Show Date
Oceanside Kennel Club March 24 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Belfit 0
Saturday Group 4th   Leslie Belfit 24
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Friday Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Group 1st   Edna St Hilaire 34
Thursday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 1st   Donna Cole 31

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 25 to February 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Merla Thomson 1
Saturday Group 1st   Sandy Alexander 61
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1
Friday Best Of Breed   Marilyn Foulds 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 18 to February 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Berar 0
  Group 1st   Lynda Berar 35
Saturday Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Group 2nd   Patricia Cummins 37
Friday Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
  Group 3rd   Ronnie Natividad 28

Show Date
Ladies Kennel Club Of British Columbia January 28 to January 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 59
Saturday Best In Show   Letitia Bett 404
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 66
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Charles Bett 53

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 29 28 28 59 54
All Breed Ranking: 120 116 134 286 256

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 3 2   1 0 0 0 3   1168
Win Record - 2010
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 130
Saturday Group 4th   Charles Trotter 106

Show Date
Alaskan Malamute Club of Canada November 05 to November 06, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 39

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 28 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Paul Stanton 121

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Maureen Boyd 96
  Best Of Breed   Maureen Boyd 0
  Best In Multi Breed Specialty   Maureen Boyd N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Neil Graves 108
Saturday Group 3rd   John Rowton 82
Friday Group 1st   Dan Ericsson 107

Show Date
Tyee Kennel Club May 14 to May 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 44

Show Date
Renaissance Dog Association April 02 to April 05, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Edward MacDonald 238

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC January 29 to January 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 56
Friday Group 4th   Donald Emslie 41

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 2 N/A N/A
Group Ranking: 49 49 44 N/A N/A
All Breed Ranking: 237 230 218 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 0 0 0   0 0 0 0 0   621
Win Record - 2009
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shirley Limoges 445 *
  Group 1st   Cheryl Paterson 95
Saturday Group 1st   Joseph Gregory 94
Friday Group 1st   Shirley Limoges 82

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
- Text Size +
               
Visitors Since March 26, 2010: 190,063,502



The contents of this site are protected by Copyright and cannot be reproduced by any means, in whole or in part, without the prior written consent of Sue Coghlan.

Website Designed, Programmed, and Hosted by: Chant's IT Solutions & Sue Coghlan