Ch Trakehndachs Ms Wild Ride
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Joanne Fagervik
Breeder:
Handler:
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 12 12 12 12 10
Group Ranking: 225 225 215 204 195
All Breed Ranking: 2060 2048 1942 1851 1710

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 2   0 0 0 0 0   30
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Veronica Mercer N/A
Saturday Select Bitch   Janet Lobb N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Gloria Geringer N/A
Friday Winners Bitch   Gunnar Nymann (1-4-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (0-3-1-0)
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Sandy Gelinas N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Michael Gelinas N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
  Winners Bitch   Sandy Gelinas (0-4-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
  Winners Bitch   Michael Gelinas (0-1-1-0)
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Elizabeth Gunter N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   William Gunter N/A
  Best Puppy In Breed   Elizabeth Gunter N/A
  Reserve Winners Bitch   Elizabeth Gunter N/A
  Best Of Breed   William Gunter 1 (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   William Gunter N/A
  Winners Bitch   William Gunter (0-2-0-0)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
  Winners Bitch   Barbara Heal (0-3-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Andrew Brown (0-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Andrew Brown N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Heather Langfeld N/A
  Group 4th   Bruce Owen 7
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Group 3rd   Heather Langfeld 8
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Bruce Owen N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
  Winners Bitch   Ron Mahon (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Winners Bitch   Heather Langfeld (0-1-1-0)
Wednesday Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  BPIG   Mary White N/A
  BPIG   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Mary White N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Winners Bitch   Mary White (0-1-1-0)
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Winners Bitch   John Reeve-Newson (Dr) (0-1-1-0)
Tuesday Best Puppy In Show   Rita Walker N/A
  Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Rita Walker N/A
  Group 4th   Thomas Alexander 11
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Rita Walker N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Winners Bitch   Rita Walker (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Winners Bitch   Thomas Alexander (0-1-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Bitch Class   Carmen Navarro N/A
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A
  Reserve Winners Bitch   Tatjana Urek N/A
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Carlos Quinones N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Winners Bitch   Michael Lanctot N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Ted Fahlgren N/A
Saturday Best Puppy In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  BPIG   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Randy Garren N/A
  Best Puppy In Breed   Randy Garren N/A
  Winners Bitch   Randy Garren (1-1-2-1)
  Best Puppy in Limited Breeds Show   Ronald Spritzer (Dr) N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Richard Hilderman (Dr) N/A
  Best Of Winners   Richard Hilderman (Dr) (2-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Richard Hilderman (Dr) N/A
  Winners Bitch   Richard Hilderman (Dr) (2-1-0-1)
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Carol Reisman N/A
  Best Puppy In Breed   Carol Reisman N/A
  Winners Bitch   Carol Reisman (2-1-1-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By