MBIS Am Can GrCH Captiva's Turning Heads, CGN
Irish Setter
(Click on breed to view standings)
Call Name: Robert - (Male)
Owner: Jill Taylor
Breeder: K Rauschmaier; C & M Kerr; Jill Taylor
Handler: Jill Taylor
Website: http://captivakennels.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 33 32 32 30 28
Group Ranking: 730 716 687 635 591
All Breed Ranking: 4001 3934 3776 3486 3230

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2011
Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4
Friday Best Of Breed   Gloria Geringer 3

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 5 5 4 4 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
13 1 55 36 19 13   0 1 0 0 1   8502
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Warner Cespedes Arias 53
Tuesday Group 1st   Valerie Hansen 74
Monday Group 4th   William Rodriguez Umana 54

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Len Harfield 75
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 98
Friday Group 1st   Wendy Paquette 55

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 60
Saturday Group 1st   Joanne Matheson 66
Friday Group 3rd   Heather Langfeld 41

Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 69
Saturday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 57

Show Date
Kent Kennel Klub November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Pepper 40
Saturday Group 4th   Kristen Francis 39
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 42

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Alan Bennett 52
Friday Group 2nd   Deborah Graffmann 49

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ray Smith 56

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doris Willis 41
Saturday Group 3rd   Charles Bett 43
Friday Group 3rd   Ann Ingram 39

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Skip Stanbridge 80
Saturday Group 3rd   Shirley Limoges 69
Friday Group 2nd   Martin Doherty 66

Show Date
Nipissing Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jacqueline Rusby 48
  Group 1st   Walter Pinsker 62
Sunday Group 1st   Jack Ireland 59
  Group 2nd   Thomas Alexander 55
Saturday Group 1st   Donna Cole 54
  Group 1st   Stephen Dainard 58

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Neil Graves 36
Friday Group 2nd   Linda Millman 17

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ron Mahon 51
Friday Group 4th   Phyllis Wolfish 17

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 24
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 31
Thursday Best In Show   Dianne Miller 153 *
  Group 1st   Ron Mahon 31
  Group 1st   Dianne Miller 28

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Mary White 46

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doug Windsor 178 *
  Group 1st   Wendy Schira 21
Saturday Group 1st   Joe Tacker 25
Friday Group 1st   Dianne Miller 20

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 26, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Michael Lanctot 15
Wednesday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Group 1st   Patricia Lanctot 35
Monday Group 3rd   Polly Smith 35
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 36
Saturday Group 1st   Richard Meen (Dr) 35

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 17 to August 19, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Thora Brown 32
  Group 3rd   Allan Brown 30

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 14 to August 15, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donald Fitzsimmons 174 *
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 32
  Group 1st   Thora Brown 32
Saturday Best In Show   Neil Graves 174 *
  Group 1st   Michael Hill 33
  Group 1st   Neil Graves 35

Show Date
Manitoba Sporting Dog Association August 08 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Pepper 57
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 05 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Allan Pepper 346 *
  Group 1st   Francois Bernier 55
Saturday Group 4th   Chie Ejima Yamakado 42
Friday Group 1st   Gloria Geringer 61
Thursday Best In Show   Sharon Derrick 332 *
  Group 1st   Sharon Derrick 49

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Paul Odenkirchen 22

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michel Chaloux 44
Sunday Group 4th   Louis Bowman 29
Saturday Group 1st   Francois Bernier 57

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 28 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Avery Gaudin 42
Thursday Group 1st   Doug Gaudin 40
  Group 2nd   David Eadie 39
Wednesday Group 1st   Lynda Starbuck 44
  Group 2nd   Maida Puterman 38

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thomas Burke 69
Thursday Group 2nd   Honey Glendinning 62

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Linda Kraft 35

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Meen (Dr) 37
Saturday Group 2nd   Richard Paquette 49
Friday Group 2nd   Jon Cole 35

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 39
Tuesday Group 4th   Thomas Alexander 48

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ed Wild 57
Saturday Group 1st   John B. Ross 76
Friday Group 2nd   Juan Carlos Vasconsellos 64

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Martin Doherty 44
Wednesday Group 2nd   Desmond Murphy 32
Tuesday Group 2nd   Garry Allan 30

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Sandra Anderson 40
Friday Group 4th   Adriano Bosa 33
Thursday Group 2nd   Fred Dewsbury 31

Show Date
Monarch Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 40
Friday Group 3rd   Rick Fehler 43

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 10 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 35
Thursday Group 2nd   Peter Machen 19
  Group 3rd   David Paterson 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Federico Fernandez 50
Thursday Group 1st   Jaime Ganoza 52

Show Date
Ottawa Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michel Bouchard 39
Saturday Group 2nd   Edgar Bajona 42
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 34

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ricardo Saldana 89
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 58

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Allan Pepper 37

Show Date
Arnprior Canine Association May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sharon Derrick 257 *
  Group 1st   Gutenberg Soares 47
Saturday Best In Show   Gutenberg Soares 279 *
  Group 1st   Sharon Derrick 47
Friday Best In Show   Doris Willis 195 *
  Group 1st   Judith Byrne 38

Show Date
Club Canin Rive-Sud De Montreal April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 84
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 86
Friday Group 2nd   Janet Lobb 55

Show Date
Guelph & District Kennel Club Inc April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Lewington 111
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 117

Show Date
Kent Kennel Klub April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Edna Gonzales Sanchez Rubio 264 *
  Group 1st   Edna Gonzales Sanchez Rubio 47
Saturday Group 1st   Michael Hill 49
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 47

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 43

Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joy Hodgkinson 20
  Group 2nd   John Hodgkinson 24
Friday Best In Show   Doug Windsor 174 *
  Group 1st   Doug Windsor 24
  Group 4th   Darle Heck 11

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Joy Hodgkinson 31

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Joey Lim 142
Friday Group 4th   Chan Weng Woh 68

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 50
Saturday Group 3rd   Sari Brewster Tietjen 44
Friday Group 3rd   Ron Mahon 31

Show Date
Ontario Breeders Association February 19 to February 22, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   David Markus 59
Saturday Best In Show   Sandra Anderson 578 *
  Group 1st   Sandra Anderson 115

Show Date
Argus Kennel Club February 12 to February 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Melvin Beech 15
Saturday Group 3rd   Joan Beech 15
Friday Best In Show   David Markus 147 *
  Group 1st   David Markus 29

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 61

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 3 3 4
Group Ranking: 19 21 33 54 76
All Breed Ranking: 94 103 153 265 399

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 15 7 4 2   0 0 0 0 0   1499
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Norma Fonseca 92

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   David Eadie 56

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 69
Saturday Group 4th   Robert Ennis 66

Show Date
Ottawa Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Leslie Rogers 53
Saturday Group 1st   Butch MacDonald 69
Friday Group 1st   Cec Ringstrom 43

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John B. Ross 56
Saturday Group 1st   Ed Wild 55
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 32

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Hill 62

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Francois Bernier 25
  Group 1st   Ole Nielsen 29
Sunday Group 2nd   David Swartwood 20
  Group 1st   Neil Graves 31
Saturday Group 3rd   Joanne Matheson 18
  Group 3rd   Carmen Haller 24

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judi Elford 211 *
  Group 1st   Judi Elford 32
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 43

Show Date
Essex County Kennel Club September 04 to September 04, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Judi Elford 40
Sunday Group 1st   Janet Lobb 57
Saturday Group 1st   Phyllis Pancel 52
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 45

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Tan Hock 37

Show Date
Bluewater Kennel Club July 07 to July 09, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Deirdre McKinnon 46
Wednesday Group 1st   Sharon Derrick 46
Tuesday Group 1st   Michael Woods (Dr) 46

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ed Wild 76

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By