GCh Ocoee Dancing In The Moonlight
English Springer Spaniel
(Click on breed to view standings)
Call Name: Niles - (Male)
Owner: Rosemarie Arnel
Breeder: Melanie King / Kathy Lorentzen
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 54 54 53 52 44
Group Ranking: 921 905 886 864 779
All Breed Ranking: 4774 4679 4554 4411 3901

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2014
Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   William Gunn 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 61 60 58 54 49
All Breed Ranking: 335 327 315 292 261

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 4 9   0 0 0 0 1   290
Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 0
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 3
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 3

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Ojalvo 2
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 10

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 4th   Paula Hartinger 10
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Friday Group 4th   Terry Gains 8
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 4th   Nancy Popovich 9
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bart Miller 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Wild Rose English Springer Spaniel Association of Alberta August 03 to August 04, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 17

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mary White 23
  Best Of Breed   Mary White 3
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 4
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 4
  Group 2nd   Ole Nielsen 29
  Group 4th   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 3rd   Nancy Popovich 14
Friday Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 3rd   Janet Buchanan 16
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 4th   Phyllis Pancel 10
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 3rd   Marilyn Foulds 21
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 3rd   Deborah Graffmann 27
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 14
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Machen 14
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 0
Friday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 4th   Dianne Miller 13

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 4th   Doug Gaudin 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 3 3 3 3 4
Group Ranking: 39 38 38 37 54
All Breed Ranking: 225 220 212 215 302

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 8 5 2   0 0 0 0 0   481
Win Record - 2012
Show Date
Wheat City Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Group 3rd   Tempest Deptuch 10
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 19
Sunday Group 2nd   Deborah Graffmann 29
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   David Paterson 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Deborah Graffmann 13
  Group 3rd   Davida Brown 13
  Best Of Breed   Davida Brown 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Argus Wardhana 0
  Group 2nd   Argus Wardhana 21
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 21
Friday Group 1st   Terry Carter 21
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 21

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 3rd   Darle Heck 29
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 1
  Group 2nd   Jon Cole 34
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Butch MacDonald 1

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Group 4th   Michel Chaloux 16
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 2nd   Donald Emslie 20
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Group 1st   Tim Doxtater 24
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 28
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 1st   David Eadie 33
  Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Group 4th   Wendy Schira 14
  Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 2nd   Leslie Rogers 33
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   John B. Ross 0
  Group 3rd   John B. Ross 38
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Cole 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tempest Deptuch 15
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 1
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 6

Show Date
Northwinds Dog Club March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Allan Brown 3
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 3
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 0
Friday Best Of Breed   John Rowton 0

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 86 83 80 78 69
All Breed Ranking: 488 478 461 423 391

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 3 5   0 0 0 0 0   222
Win Record - 2011
Show Date
Wheat City Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Neil Graves 1
  Group 4th   Neil Graves 11

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 14
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Bart Miller 0
  Group 2nd   Bart Miller 15
Friday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cec Ringstrom 25
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Group 4th   Butch MacDonald 23
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Verhulst 0
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Group 4th   Sheila Verhulst 11
  Group 4th   Robert Verhulst 8
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
Friday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 4th   David Eadie 8
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 1st   Jack Ireland 41
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Friday Group 3rd   John Rowton 24
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Brandon Dog Shows February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Group 3rd   Sandy Gelinas 18
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
Saturday Group 2nd   Douglas Smith 22
  Best Of Breed   Douglas Smith 2

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 10 9 9 9 8
Group Ranking: 141 137 132 127 123
All Breed Ranking: 733 726 698 657 641

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 7 4   0 0 0 0 0   134
Win Record - 2010
Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Robert Verhulst 10

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Deborah Graffmann 26
Friday BPIG   David Markus N/A

Show Date
Lakehead Kennel Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Kathrine Grant N/A
  Group 3rd   Kathrine Grant 18
Saturday BPIG   Peter Machen N/A
  Group 4th   Peter Machen 8
Friday Group 3rd   Dianne Miller 18
  BPIG   Dianne Miller N/A

Show Date
Kenora & District Dog Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Charles Bett N/A
  Group 3rd   Charles Bett 7
  BPIG   Letitia Bett N/A
  Group 3rd   Letitia Bett 7
  BPIG   Charles Bett N/A
Saturday Best Puppy In Show   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Group 3rd   Geraldine Taylor 9
  BPIG   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 7
Friday BPIG   Barbara Watt N/A
  Group 4th   Barbara Watt 6
  BPIG   Leslie Rogers N/A

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Edgar Bajona N/A
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 4th   Edgar Bajona 18
Sunday BPIG   Conny Gutierrez-Otero N/A
Saturday BPIG   John B. Ross N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By