Ch Windstorm Shalom After All
Saluki
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 14 14 14 13 12
Group Ranking: 281 281 274 251 238
All Breed Ranking: 2198 2171 2103 1938 1808

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 1 0 1   30
Win Record - 2011
Show Date
Manitoba Hound Club August 13 to August 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Terry Stacy 28
  Best Of Breed   Terry Stacy 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 1
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 1

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 5
All Breed Ranking: 46 46 45 36 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 30 32 24 6   0 0 0 0 0   2261
Win Record - 2010
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Ann Hennigan 37
Friday Group 4th   Heather Langfeld 26

Show Date
Moncton Kennel Club November 13 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thora Brown 24
Saturday Group 3rd   Allan Brown 23

Show Date
Island Dog Club October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lisa Avery 13
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 18
Friday Group 4th   Lloyd Allewell 7

Show Date
Mouvement Canin Quebecois October 23 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Paquette 5
  Group 2nd   Richard Paquette 7
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 4
  Group 2nd   David Markus 5

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Martin Doherty 32

Show Date
Cobequid Dog Club October 09 to October 10, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 18
Saturday Group 2nd   Rui Oliveira 17

Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Shoreman 9
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 6
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 9

Show Date
Club Canin Chomedey September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 39
Saturday Group 1st   James Reynolds 37
Friday Group 1st   Thomas Touzel 23

Show Date
Pictou County Kennel Club September 11 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 19
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 19
  Group 1st   Fred Dewsbury 19

Show Date
Halifax Kennel Club September 04 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Carlos Fernandez-Renau 23
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 26

Show Date
Cape Breton Kennel Club August 27 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Martin Doherty 11
  Group 1st   Thomas Touzel 12
Saturday Group 2nd   Phyllis Wolfish 9
  Group 2nd   Ole Nielsen 10

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 26, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Patricia Lanctot 10
Wednesday Group 1st   Michael Lanctot 11
Tuesday Group 2nd   Polly Smith 10
Monday Group 3rd   Robert Smith (Dr) 19
Sunday Group 1st   Richard Meen (Dr) 20
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 20

Show Date
Societe Canine de Quebec August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 24
Saturday Group 1st   Phyllis Wolfish 27
Friday Best In Show   Thomas Burke 197 *
  Group 1st   Thomas Burke 15

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Richard Paquette 14
  Group 4th   Donald Duncan 4
Tuesday Group 2nd   Paul Odenkirchen 11
  Group 3rd   Wendy Paquette 9

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Chie Ejima Yamakado 25
Sunday Group 2nd   Louis Bowman 26
Saturday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 34

Show Date
Fredericton Kennel Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Ojalvo 24
Saturday Group 1st   Enrique Filippini 24
Friday Group 3rd   Sandy Alexander 20

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 10 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jacqueline Rusby 19
  Group 1st   Richard Paquette 22
Saturday Group 2nd   Sandra Lex 22
  Group 1st   Deborah Graffmann 22

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Sandy Alexander 17
Tuesday Group 3rd   Thomas Alexander 21

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Barbara Arndt 23
Sunday Group 3rd   Ed Wild 13
Saturday Group 3rd   Juan Carlos Vasconsellos 14

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to July 01, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Barbara Arndt 15
Wednesday Group 1st   Martin Doherty 15
Tuesday Group 1st   Sean Shields 15

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunn 33
Saturday Group 4th   Maida Puterman 30
Friday Group 2nd   Mike Macbeth 26

Show Date
Abegweit Kennel Club June 19 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tan Hock 10
  Group 3rd   Dianne Besoff 14
Saturday Group 2nd   Ronald Besoff 15
  Group 4th   Harry Tast 8

Show Date
South Shore Kennel Club June 05 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 11

Show Date
Chaleur Canine Club May 29 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Duncan 11
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 10
Saturday Group 3rd   Sharon Derrick 8
  Group 3rd   Carol Graham 8

Show Date
Tantramar Kennel Club May 22 to May 23, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 17
  Group 2nd   Robert Whitney 19
Saturday Group 1st   James Reynolds 21
  Group 3rd   Michael Hill 16

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 15 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Donald Fitzsimmons N/A
  Reserve Best In Show   Carmen Haller N/A
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 18
  Group 1st   Carmen Haller 18
Saturday Group 1st   Donald Wallace 17
  Group 2nd   Michel Bouchard 15

Show Date
Moncton Kennel Club May 08 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Paula Hartinger 32

Show Date
Pictou County Kennel Club April 17 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 19
Saturday Group 3rd   Doug Gaudin 15

Show Date
Club Canine de L'Estrie April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 26
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 30
Friday Group 1st   David Markus 24

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Walker 30
Friday Group 1st   John B. Ross 28

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 32
Saturday Group 3rd   Barbara Arndt 36
Friday Group 2nd   John Rowton 22

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Thomas Touzel 388 *
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 30

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By