GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
Whippet
(Click on breed to view standings)
Call Name: Rylie - (Female)
Owner: Jenny McCartney
Breeder: Jenny McCartney
Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 2 2 2
Group Ranking: 5 5 6 7 6
All Breed Ranking: 39 39 34 35 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 5 37 14 10 5   0 0 0 0 0   1403
Win Record - 2015
Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donna Conod 14
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 14
Friday Group 3rd   Allan Pepper 18

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Karl Erik Johansson 26

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 15 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 14
  Group 1st   Thomas Nesbitt 17
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Group 3rd   Michelle Scott 9

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Indeglia (Dr) 27
Saturday Group 2nd   Yvonne Savard 24
Friday Group 1st   Brian Taylor 24
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 20

Show Date
Club Canin du Fjord July 18 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Lex 13
  Group 1st   Charles Bett 13
Saturday Reserve Best In Show   Charles Bett N/A
  Group 1st   Letitia Bett 13
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 13

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 11 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 14
  Group 2nd   Brenton Wright 13
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 13
  Group 2nd   You Chang Su 12

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 1st   Ed Wild 17
  Group 1st   Phyllis Pancel 16
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 16
  Best Of Breed   William Gunn 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   William Gunn 16

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Rita Walker 19
  Group 1st   Michael Hill 21
Thursday Group 1st   Judith Shurb 21
  Group 1st   Robert Rowbotham 20

Show Date
Evangeline Kennel Club June 27 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Brian Taylor N/A
  Reserve Best In Show   William Gunn N/A
  Group 1st   Brian Taylor 14
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 1st   William Gunn 12
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 12
  Group 2nd   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Abegweit Kennel Club June 20 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 7
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Honey Glendinning 6
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Group 1st   Michael Lanctot 6
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 7
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 4
  Group 3rd   Rick Fehler 15
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 7
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 16
Friday Group 2nd   Kathrine Grant 14
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3

Show Date
South Shore Kennel Club June 06 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 11
  Group 1st   Charles Bett 13
Saturday Group 1st   Paul Odenkirchen 12
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 9
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 23 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Christopher Neilson 11
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Group 1st   Michael Gelinas 13
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
Saturday Best In Show   Rita Walker 181
  Best Of Breed   Rita Walker 2
  Group 2nd   Sandy Gelinas 12
  Group 1st   Rita Walker 14
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2

Show Date
Tantramar Kennel Club May 16 to May 17, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 14
  Group 3rd   Mel Saranchuk 9
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best In Show   Martin Doherty 130 *
  Best Of Breed   Martin Doherty 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Ray Smith 14
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Martin Doherty 18

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 09 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Olga Gagne 9
Saturday Best In Show   Dianne Miller 148
  Group 1st   Rick Fehler 9
  Group 1st   Bruce Owen 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mike Jackman 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 3rd   Olga Gagne 12
Saturday Group 1st   Alan Bennett 15
  Best Of Breed   Alan Bennett 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Donna Conod 14
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard McCoy 0
  Group 3rd   William Byrne 9
  Best Of Breed   William Byrne 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 1st   Cec Ringstrom 13
  Group 2nd   Michelle Scott 14

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ole Nielsen 23
  Group 2nd   Len Harfield 18
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Len Harfield 2 (0-2-0-1)
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Joe Lobb 44

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jon Cole N/A
Saturday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday Best Of Breed   Sean Shields 6 (2-3-1-1)
  Group 3rd   Sean Shields 23

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 3 2 2 2
Group Ranking: 10 12 11 11 10
All Breed Ranking: 71 92 84 83 78

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 18 13 9 12   0 0 0 0 0   1386
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 46
  Best Of Breed   Virginia Lyne 6
Friday Group 1st   Fernando Rodrigues 53
  Best Of Breed   Fernando Rodrigues 8
Thursday Best Of Breed   Frank Cresci 7

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 4
  Group 3rd   Paula Hartinger 42
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 1

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 39
  Best Of Breed   David Swartwood 4
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 41

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 5

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 5

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 23
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
  Group 1st   Mary White 32
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 2nd   Thomas Alexander 23
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 1
  Group 1st   James Frederiksen 21

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Skip Stanbridge 24
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 5
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 5
Friday Group 3rd   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 5

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 2
  Group 3rd   Ron Mahon 17
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 2
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Donald Duncan 13
  Best Of Breed   Donald Duncan 0

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Brian Taylor 27
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 29
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2
  Group 1st   Barbara Arndt 22

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 14
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Wednesday Group 2nd   Morley Thornton 16
  Best Of Breed   Fred Gordon 3
  Group 1st   Fred Gordon 18
  Best Of Breed   Morley Thornton 7
Tuesday Best Of Breed   Guy Jeavons 6
  Best Of Breed   Thomas Burke 5
  Group 2nd   Guy Jeavons 19

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 3

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 9

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tamas Jakkel (Dr) 15
  Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Sandra Anderson 20
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Friday Best Of Breed   Michael Hill 1
  Group 1st   Michael Hill 12
  Group 3rd   Virginia Lyne 8
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Thursday Group 3rd   David Eadie 10
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 6
Saturday Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Group 4th   Russel Fletcher 8
Friday Best Of Breed   Victoria Thomas 1
  Group 4th   Victoria Thomas 7

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   James Sillers (Dr) 105
  Best Of Breed   James Sillers (Dr) 24

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7
  Group 4th   Lynda Saranchuk 12
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 4
  Group 4th   Richard Paquette 7
Saturday Group 4th   Mel Saranchuk 7
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Malcolm Fellows 22
  Best Of Breed   Malcolm Fellows 5
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 4
  Group 2nd   Heather Langfeld 21
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 3
  Group 1st   Barbara Arndt 16

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Morley Thornton 18
  Best Of Breed   Morley Thornton 8
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 7
  Group 1st   Mike Jackman 17
  Best Of Breed   Kristen Francis 5
  Group 1st   Kristen Francis 17
Friday Group 2nd   Christopher Neilson 9
  Best Of Breed   Christopher Neilson 4
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 12
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 48
  Best Of Breed   Honey Glendinning 7
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 7
  Group 2nd   Lois Wilson 30

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Michael Leonard 198
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Group 1st   Brian Taylor 11

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Ojalvo 11
  Group 4th   Edgar Bajona 48

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 6
  Group 1st   Skip Stanbridge 23

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 1
  Group 4th   Thomas Burke 13

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Garry Allan 11
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 4th   Alan Ewles 6

Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sean Shields 19
  Best Of Breed   Sean Shields 6
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 6
  Group 2nd   Roger Hartinger 23
Friday Best Of Breed   Keke Kahn 3
  Group 2nd   Keke Kahn 9

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 15
  Best Of Breed   James Frederiksen 1

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 12 12 20 22 32
Group Ranking: 100 99 141 152 223
All Breed Ranking: 840 828 1091 1229 1737

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 2 1   0 0 0 0 0   111
Win Record - 2011
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 4
  Group 2nd   Polly Smith 37

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 18
  Best Of Breed   Guy Jeavons 4
  BPIG   Guy Jeavons N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Fred Gordon 11
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  BPIG   Fred Gordon N/A
Saturday BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 4th   Michelle Scott 13
  Best Of Breed   Michelle Scott 2

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Diane Adorno-LeGrande N/A
  Group 3rd   Diane Adorno-LeGrande 18
  Best Of Breed   Alan Ewles 4

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Francine Schwartz 14
  BPIG   Francine Schwartz N/A
  Best Of Breed   Everett Dean Jr. 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By